Hodan Otu ve Faydaları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Hodan Otu ve Faydaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Hodan Otu ve Faydaları

  Reklam  Hodan Otu ve Faydaları

  Forum Alev
  Hodan Otu ve Faydaları

  Eskilerden beri hodan otunun insanda hoşnut duygular uyandırdığı, sıkıntılarını giderdiği ve cesaretlerini arttırdığı söylenir. Hatta sefere çıkan Haçlı askerlerinin üzengilerine bu çiçek sürülerek onların cesaret kazanmaları sağlanırdı. Yapılan araştırmalar bitkinin böbreküstü bezlerini etkilediğini ve bundan dolayı insanları rahatlattığını göstermiştir. Ayrıca eski zamanlarda hodanın çiçeklerinden alınan mavi boya ressamlar tarafından kullanılırdı.
  Hodanın içeriğinde yüksek oranda kalsiyum, potasyum ve mineral tuzları içerir. Bundan dolayı özellikle tuzsuz rejimlerde başvurulan bir bitkidir.
  Mayıs-eylül ayları arasında mavi renkte çiçek açar. Sert tüylü, 15-60 cm yüksekliğinde, bir yıllık otsu bir bitkidir. Halk dilinde sığırdili olarak da bilinir. Rutubetli yerleri sever. Buruşuk yaprakları ovaldir, çiçekleri ise uzun saplıdır. Türkiye'de Marmara, Kuzey ve Batı Anadolu'da yetişir.

  Nelere faydası vardır?
  - Ter vericidir.
  - İdrar söktürür.
  - Balgam söktürür.
  - Boğaz ağrılarına iyi gelir.
  - Öksürüğe karşı etkilidir.
  - Antidepresif etkisi vardır.

  Nasıl Kullanılır?

  Sağlık için: Tuzsuz diyetlerde yüksek oranda mineral tuzları içeren yaprakları kullanılır. Ayrıca bir çok rahatsızlığa karşı da etkilidir.
  Sofrada: Çiçeği salatalarda garnitür olarak kullanılır. Tatlı süslemelerinde de çiçekleri şekerleme yapılarak kullanılabilir. Körpe yaprakları soğuk içkilere konur. İnce doğranarak salata, yumuşak peynir ve sandiviçlere eklenebilir.
  Ev için: Başka bitkilerin yakınına ekildiğinde, gelişimlerini hızlandırır. Çiçekleri
  ev süslemelerinde kullanılabilir
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Hodan Otu ve Faydaları

  Reklam  Bu bitki en çok sinirleri yatıştırması için kullanılmaktadır.Fakat öksürük ve balgam söktürmede de faydaları olmaktadır.Ödem çözme idrara çıkartma gibi etkileri tansiyon düşürmeye de yaramaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi