Et Yiyen Orkideler

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Et Yiyen Orkideler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Et Yiyen Orkideler

  Reklam  Et Yiyen Orkideler

  Forum Alev
  Et Yiyen Orkideler
  Muhammet MERTEK


  Botanikçiler et yiyen bitkilerden bir düzine tanirlar. En taninmislari sinekkapan çiçegi ve çiy otu (günes gülü).

  Simdi de Meksikali bilim adamlari Orta Amerika ormanlarinda bir orkide buldular ki, bu bitki, böcekleri yakalamayip et artiklariyla hayatini sürdürüyor..

  Schaumburgkia tibicinus denen orkidelerin saplarinda, karincalarin iç kisimlarina kadar girebilecegi açilip kapanan büyük bosluklar bulunuyor. Bugüne kadar böyle bir ortak yasamadan (sembiyoz) su anlasiliyordu:

  Karincalar orkideleri düsmanlardan koruyor, buna karsilik olarak da çiçeklerden bal özü topluyorlar.

  Ayni zamanda böcekler, orkidenin sapinda bulunan bu bosluklara çok sayida kurtcuk tasiyor. Bundan hareketle biyologlar, karincalarin, ölmüs hemcinslerini, ganimet ve çesitli bitki artiklarini da buralara getirdiklerini tespit ettiler. Ama acaba orkideler bu maddelerden nasil kazanç sagliyor?

  Yapilan bir arastirma bu soruyu açikliga kavusturuyor:

  Meksikali arastirmacilar, hafif radyoaktifli bir bali karincalara yedirdiler, sonra bunlari öldürüp orkidelerin sözü edilen bosluklarina yerlestirdiler. Bir süre sonra karincaya yedirilen radyoaktivitenin bitkinin her yaninda görüldügü müsahede edildi. Böylece saptaki bosluk ve boslugu çevreleyen kenarlarin bu maddeyi yani ölü karincayi alip hazmettikleri gerçegi ortaya çikti.

  Fakat orkidelerin bizzat hazim özsuyu salgilayip salgilamadiklari veya kendilerine Kudret-i Sonsuz tarafindan sunulan bu “yiyecekleri” mikroorganizmalarin parçalayip parçalamadiklari henüz belli degil. Ama her halükarda bu maddelerin, orkideler tarafindan ve zaruret halinde ek yiyecek olarak kullanildiklari kesin.

  Çünkü Schaumburgkia tibicinus denen orkideler, dev orman agaçlarinin zirvelerinde yasadiklarindan yerden istifade edemiyorlar. Hatta tanidigimiz diger et yiyen bitkilerin gerçek bir “dilenci” olduklari da dikkate sayandir.

  Lakin orkideler, hayat sartlari sebebiyle ortaya çikan bu eksikligi, “Yüce Sanatkâr”in kendine bahsettigi harika mekanizmalari kullanarak, ayagina kadar getirilen ek yiyecekler sayesinde gideriyor. Ve ekolojik dengede kendine düsen görevi, dev agaçlarin zirvelerinde bile bulunsa bihakkin yerine getiriyor.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Et Yiyen Orkideler

  Reklam  Bazı bitkilerin yalnızca oksijen güneş su ve toprak yerine başka hayvanlar ile beslendiklerini biliyoruz.Orkidelerin bazı cinsleri üzerlerine konan sinekleri kapmakta ve onunla beslenmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi