Karabaş Otu ve Karabaş Otunun Faydaları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Karabaş Otu ve Karabaş Otunun Faydaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Karabaş Otu ve Karabaş Otunun Faydaları

  Reklam  Karabaş Otu ve Karabaş Otunun Faydaları

  Forum Alev
  Karabaş Otu (Lavandula stoechas): Mavi ve menekşe renklerinde çiçekler açan ve ezildiğinde hoş olmayan keskin bir koku yayan, 1 metreye kadar boylanabilen, çalı görünümlü, çok yıllık bir bitkidir. Yalancı Lavanta Çiçeği adıyla da bilinir. Karabaş otu çeşitli glikozitler ve saponinlerin dışında uçucu yağ içerir. Karabaş yağı sineol ve kafur içermektedir.
  Karabaş Otunun Faydaları ve Tıbbi Etkileri: Yatıştırıcıdır, ağrıları dindirir. Kalbi ve sinirleri kuvvetlendirir. Mikrop öldürücü etkileri ile yaraların mikrop kapmasını önler ve iyileşmesini hızlandırır. Uyuşukluğu giderir ve vücudu dinçleştirir. Egzama ve idrar yolu enfeksiyonlarında faydalıdır. Balgamı söker. Damar sertliğine karşı koruyucudur. Sara gibi beyin hastalıklarında faydalıdır.
  Karabaş Otu Nasıl Kullanılır? Karabaş otunun toprak üstü kısımları çiçekleriyle birlikte toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatarak ya da su buharı damıtması yolu ile karabaş yağı elde etmek suretiyle kullanılır. Çayı içilebileceği gibi yağı yara ve egzama gibi şikayetlerde haricen ilgili bölgeye sürülerek uygulanır. Yağı, haricen sinekleri uzaklaştırmak için de kullanılmaktadır.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Karabaş Otu ve Karabaş Otunun Faydaları

  Reklam  Özellikle kalp ve damar hastaları bu bitkiyi çok kullanmaktadır.Kalp damarlarını genişletmesi ve kalp krizi için önleyici olması da önem taşımaktadır.Aynı zamanda damar tıkanıklığı gibi yine tedavi edici özellikleri de vardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi