Şalgam, vücudu soğuk algınlığından koruyor

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Şifalı Bitkiler Bölümünden Şalgam, vücudu soğuk algınlığından koruyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Şalgam, vücudu soğuk algınlığından koruyor

  Reklam  Şalgam, vücudu soğuk algınlığından koruyor

  Forum Alev
  Şalgam, vücudu soğuk algınlığından koruyor


  Adana’nın sembolleşen içeceklerinden olan ve vitamin deposu havuçtan elde edilen şalgamın, mevsimsel geçişle birlikte artan soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırdığı bildirildi.
  Çukurova yöresinde çokça tüketilen şalgama olan talep, özellikle mevsimsel geçiş dönemlerinde fazlasıyla artıyor.
  Vitamin deposu olarak bilinen havuçtan, tamamıyla doğal olarak elde edilen şalgamın, yapılan seri üretimler sonucu ülke genelinde tüketimi hızla yaygınlaşırken, vücudu hastalıklara karşı koruyucu etkisinin olması, şeker ve kolesterol yapıcı maddeler bulunmaması da herkesin rahatlıkla içebilmesine olanak sağlıyor.
  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Boğaz Burun Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim Üyesi Doç. Dr. Barlas Aydoğan, mevsimsel geçiş dönemi olan şu günlerde, grip başta olmak üzere soğuk algınlığı hastalıklarının arttığını, şalgamın ise vitamin yönünden zengin olması nedeniyle tüketiminin hastalıklara karşı önleyici olabileceğini söyledi.
  Bilimsel bir araştırmanın bulunmamasına rağmen tamamen havuçtan yapıldığı için faydalı olduğunun bilindiğini ve rahatlıkla tüketilebileceğini belirten Aydoğan, şalgamın vücut direncini artırdığını kaydetti.
  Kentte uzun yıllardan beri şalgam suyu üreten Mahmut Yol ise Özellikle kış ve yaz aylarına geçişler sırasında şalgama talebin arttığını söyledi. Mahmut Yol, "Haftada 10 ton satıyoruz" dedi.

  ŞALGAM

  Şalgam suyu, mor havucun özü alınarak yapılıyor. Önce, bulgur unu mayalanıp bir hafta bekletiliyor, iyice ekşidikten sonra sulandırılıp, dut ağacından yapılan özel tahta fıçılara bırakılıyor. Ardından, mor havuç iyice temizlenip kaynatıldıktan sonra bu fıçılara konuluyor, üzerine de şalgam turpu yerleştiriliyor. Tahta fıçılarda bir hafta daha bekletilen bu karışıma tuz ilave ediliyor.
  Fıçı içinde şarap gibi olgunlaştırılan şalgam, bekleme süresi sonunda süzülerek içime hazır hale getiriliyor. Şalgam suyunu acılı olarak içmek isteyenlerin bardağına ise bir miktar süs biberinden elde edilen acı sos ilave ediliyor.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Şalgam, vücudu soğuk algınlığından koruyor

  Reklam  Kış aylarında insanların soğuk algınlıklarına karşı bol bol şalgam içmeleri onları korumaktadır.Bağışıklık sistemini güçlendiren ve gribe karşı koruma sağlayan şalgamı kendiniz de yapabilirsiniz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi