TV dizilerinin ailelere etkisi

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Sohbet - Muhabbet Bölümünden TV dizilerinin ailelere etkisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  abuzum
  Üye
  Reklam

  TV dizilerinin ailelere etkisi

  Reklam  TV dizilerinin ailelere etkisi

  Forum Alev
  Son zamanlarda aileler arasındaki şiddet olayları ve cinayetlerdeki artışları mercek altına alan sosyologlar, televizyon dizilerindeki bazı sahnelerin bireyler üzerinde olumsuz etki yarattığını belirttiler.


  ANKARA Son zamanlarda aileler arasındaki şiddet olayları ve cinayetlerdeki artışları mercek altına alan sosyologlar, televizyon dizilerindeki bazı sahnelerin bireyler üzerinde olumsuz etki yarattığını belirttiler.
  Hacettepe üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Tülin İçli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı televizyon dizilerindeki kimi sahnelerin, başta çocuklar ve gençler olmak üzere, toplumdaki bir çok kişi üzerinde derin izler bıraktığını söyledi.

  Yapılan tüm araştırmalarda şiddetin ve suç işleme biçiminin ''öğrenme'' yolu ile olduğu sonucuna varıldığını anlatan Prof. Dr. İçli, ''Bu öğrenmede seyredilen dizi, haber ve filmlerin etkisi tartışmasız olarak kabul edilir. Filmlerde ve dizilerde suçun işleniş biçiminin çok detaylı olarak verilmesi, seyirciye öğretici etki yaptığı gibi suçlunun olaydan sonra kaçıp kurtulması, ceza almaması, toplumda prestij kazanması da özendirici etki yapmaktadır'' diye konuştu.

  Cinayet ve şiddet içerikli haberlerin aktarılış biçiminin de bazı kişilerin ruh halini etkilediğini dile getiren Prof. Dr. Tülin İçli, kişilerin en ufak tartışmalarda bile cinayet işlemekten çekinmediğini bildirdi.
  Televizyon programları, haber ve dizilerin, bu açıdan sorgulanması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. İçli, bireylerin yasalara ve hukuka saygılarının artırılması için başta Radyo Televizyon üst Kurulu (RTüK) olmak üzere, senarist ve televizyon yöneticilerinin duyarlı olmasını istedi.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: TV dizilerinin ailelere etkisi

  Reklam  son zamanların en yaygın alışkanlığı dizi izleme alışkanlığıdır herkesin mutlaka bir dizisi vardır çocuklar üzerinde özellikle olumsuz etkiler bırakan sakıncalı dizileri ailelerin gözden geçirmesi gerekmektedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi