Sylvester Stallone (Rocky) nin Hayatı

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Sohbet - Muhabbet Bölümünden Sylvester Stallone (Rocky) nin Hayatı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Apollo
  Emekli
  Reklam

  Sylvester Stallone (Rocky) nin Hayatı

  Reklam  Sylvester Stallone (Rocky) nin Hayatı

  Forum Alev
  Hollywood'un maço aksiyon kahraman geleneğiyle adeta özdeşleşmiş bir aktör olan Sylvester Stallone, Amerikan kültürünün bir parçası haline gelen, şampiyon olmak için gerek ringde gerekse de normal hayatta mücadele eden isimsiz boksör Rocky Balboa ve intikam ateşiyle yanan cesur asker Rambo adlı karakterleri sinema tarihine kazandırdı. Aslında her iki karakter de, cehennemin mutfağında yaşayan fakir bir çocukken Hollywood cennetinin bahçesinde dolaşan bir yıldız haline gelen Stallone'nin kişisel deneyimlerini ve mücadelelerini yansıtıyordu.

  1946 yılında Manhattan'ın arka mahallelerinde dünyaya gelen Stallone, söylediğine göre hiç de mutlu bir çocukluk devresi yaşamamış. Asıl adı Sylvester Enzio Stallone olan İtalyan göçmeni aktör, doğumu sırasında çıkan aksiliklerden ötürü yüzünün dil, çene ve dudak kısımlarında kalıcı rahatsızlıklar baş gösterdi. Bu yüzden konuşma bozukluğu, dil düşmesi ve kayan sol göz gibi sorunlar yaşayan Stallone, halen devam eden bu özelliklerinden dolayı ünlü olduktan sonra karikatüristlere epey bir süre malzeme oldu.

  Bedenindeki kalıcı rahatsızlıkları gizlemek için sürekli insanlardan kaçmaya çalışan aktör, zamanının çoğunu evde geçiren sessiz ve utangaç bir çocuktu. Kendisine ve kardeşi Frank Stallone'ye bakabilmek için çok çalışmak zorunda olan anne ve babasının sürekli kavga etmesi nedeniyle huzurlu bir aile ort----- da sahip olamayan aktör, bugünlere gelmesini beş yıl boyunca kendisiyle ilgilenen ağabeyine borçlu. Oyunculuğa ilgi duymasını kendisine bakmak isteyen yabancı insanların ilgi ve şefkatine borçlu olduğunu belirten aktör, çocuklarına yeterince ilgi göstermeyen anne ve babasının 1975 yılında ayrılması üzerine babasıyla Maryland'de yaşamaya başladı. Henüz 11 yaşında olmasına rağmen oldukça zor dönemler yaşayan Stallone'yi ileriki on yıl içerisinde çok daha kötü günler beklemektedir. Her ne kadar ilgi çekmemek için elinden geleni yapsa da tam 12 kez okul değiştiren ve de her okulda, sergilediği davranış bozukluklarından dolayı atılmak durumunda kalan aktör, gerek inanılmaz derecedeki kötü notları gerekse de cesur kahraman, yer altı dünyasının şampiyonu gibi fantezileriyle sınıf arkadaşlarından "farklı" damgasını yedi.

  15 yaşına geldiğinde annesi ve onun yeni eşi ile birlikte Philadelphia'da yaşamaya başlayan aktör, yeni başladığı Devereaux Lisesi'nde futbol, tartışma ve marangoz işlerinde gösterdiği başarıyla kısa sürede sivrilmeyi başardı. Bu sırada çeşitli okul oyunlarıyla sahneye çıkma fırsatı bulan aktör, mezun olduktan sonra İsviçre Amerikan Koleji'nden atletizm diploması aldı. Bir yandan okuldaki kız atletlerin koçluğunu yaparken diğer yandan da Arthur Miller'ın Death of Salesman ” adlı oyununu sahne koyan bir okul yapımında rol aldı. Sahnede edindiği küçük çaplı deneyimleriyle oyunculuğa karşı ilgisi uyanan Stallone, Miami Üniversitesinde drama eğitimi almaya başladı. Ardından 1969 yılında New York'a gitmeye karar verdi.

  New York'ta birçok sıradan işte çalışan aktör, düzenli olarak sahne çalışmalarını izlemeye çalıştı. Bu sırada Score ve Rain gibi çıplaklığın yoğun olarak kullanıldığı gösterilerde yer aldı. Ardından Party at Kitty ve Studs adlı po filmlerde rol alan Stallone, yüzü ve kalın sesinden ötürü bir türlü sahne ve film yapımcılarının ilgisini çekemedi.

  1971 yılında Woody Allen Bananas adlı filmde rol aldıktan sonra aynı yıl içerisinde The Godfather için teklif alan Stallone, kendine güvenemediği için ayağına gelen rolü geri çevirdi. Oyunculukta beklediği başarıyı yakalayamayan aktör, bir süre için senaryo yazarlığına soyundu. Birkaç senaryosunun yapım aşamasına kadar gelmesi ve 1973 yapımı Rebel'deki performansıyla beğeni toplaması ile cesareti yerine gelen Stallone, 1974 yılında Sasha Czack ile evlendikten sonra oyunculuk kariyeri yapmak için California'ya yerleşti.

  İlk küçük çaplı başarısını, senaryosunu kendisinin yazdığı Lords of Flatbush (1974) adlı filmdeki oyunculuğuyla yakalayan aktör, bu filmden sonra daha nitelikli rollerde oynamaya başladı. Stallone'nin gerek yapımcıların gerekse de seyircinin dikkatini çekmesini sağlayan film ise Rocky oldu. Güçlü ve iyi yazılmış bir senaryosu ola film, pek çok yapımcının iştahını kabarttı. Bu durumu fark eden Stallone de, kozunu iyi kullandı ve ancak başrol oynaması ve de kazançtan pay alması koşuluyla senaryonun haklarını satacağını söyledi. Irwin Winkler ve Robert Chartof'un yapımcılıklarını üstlendiği Rocky ( 1976 ) adlı filmin baş karakteri olan Rocky Balboa'yı canlandıran aktör, tüm zamanların en iyi filmi seçilen bu filmle dünya çapında üne kavuştu. Stallone, En İyi Film ve En İyi Yönetmen ( John Avildsen ) dallarında Oscar kazanan bu boks filmiyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülüne aday gösterildi.

  Kendini bir anda Hollywood'un en gözde oyuncuları listesinde bir numarada bulan aktör, yakaladığı bu başarıyı daha sonraki filmleriyle devam ettirmeyi başardı. Rocky serisinin dört filminin senaryosunu yazan Stallone, First Blood Rambo: First Blood Part II ve Rambo III olmak üzere üç tane de Rambo filminin senaryosunu kaleme aldı.

  Saturday Night Fever ve Staying Alive gibi filmlerin hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlenen Stallone, 1993 yılında Demolition Man ve 1995 yılında Judge Dredd gibi bilim kurgu aksiyon filmlerinde rol aldı. 1997 yapımı Copland'deki karakter oyunculuğuyla oldukça beğeni toplayan aktör, kariyeri boyunca canlandırdığı genel geçer cesur kahraman tiplemelerinden oldukça farklı olarak ilk defa şişman ve ürkek polis şefi gibi sıradan bir insanı oynadı.

  Aksiyon filmlerinden sonra şansını Stop! Or My Mom Will Shoot ( 1992 ) ve Oscar ( 1991 ) gibi komedi filmlerinde denedi. Bu filmlerin seyirciden beklenen ilgiyi görmemesi üzerine gözden düşmeye başlayan aktör, 1998 yılında seslendirme yaptığı Antz filmiyle tekrar eski günlerine döndü.

  İlk eşi Sasha'dan olan oğullarından Sage, oyunculuğa yönelirken Seargeoh, 1982 yılında konulan otistik teşhisiyle ailesine zor günler yaşattı. Bu durumun getirdiği stresten ötürü 1985 yılında evliliğine son veren Stallone, Brigitte Nielson adlı bir mankenle evlendi. 18 ay sonra Nielson'dan ayrılan aktör, 80'li yıllarda tanıştığı Jennifer Flavin adlı mankenle üçüncü kez dünya evine girdi. Flavin ile Sofia adlı bir kız çocuğu dünyaya getiren Stallone, kızının kalbinin delik olduğunun anlaşılmasıyla ikinci kez evlat şoku yaşadı.Fakat ameliyatın sonucu başarılı oldu.
 2. 2
  Apollo
  Emekli

  --->: Sylvester Stallone (Rocky) nin Hayatı

  Reklam  Rocky 6 ? (2006)
  Rambo 4 (2006)
  The Contender (2005)
  The Contender (2004)
  Spy Kids 3-D: Game Over (2003)
  Shade (2003)
  Taxi 3 (2003)
  Avenging Angelo (2002)
  D-Tox (2002)
  Driven (2001)
  CyberWorld (2000)
  Get Carter (2000)
  Burn Hollywood Burn: An Alan Smithee Film (1998)
  Antz (1998)
  Cop Land (1997)
  Daylight (1996)
  Superstars of Action - Sylvester Stallone (1995)
  Judge Dredd (1995)
  Assassins (1995)
  The Specialist (1994)
  Cliffhanger (1993)
  Demolition Man (1993)
  Stop! Or My Mom Will Shoot (1992)
  Oscar (1991)
  Rocky V (1990)
  Lock Up (1989)
  Tango and Cash (1989)
  Rambo III (1988)
  Over the Top (1987)
  Cobra (1986)
  Rambo: First Blood Part II (1985)
  Rocky IV (1985)
  Rhinestone (1984)
  Staying Alive (1983)
  First Blood (1982)
  Rocky III (1982)
  Rambo: First Blood (1982)
  Nighthawks (1981)
  Victory (1981)
  Rocky II (1979)
  F.I.S.T. (1978)
  Paradise Alley (1978)
  Cannonball (1976)
  Rocky (1976)
  Death Race 2000 (1975)
  Farewell, My Lovely (1975)
  The Lords of Flatbush (1974)
  Rebel (1974)
  No Place to Hide (1974)
  Klute (1971)
  Bananas (1971)
  Party at Kitty & Stud's/The Italian Stallion (1970)
 3. 3
  Apollo
  Emekli
  Gerçek Adı: Sylvester Enzio Stallone
  Doğum Yeri: New York
  Doğum Tarihi: 06.07.1946

  Boy : 1.78 m
  Takma Adı : Sly, İtalyan Stallion

  Onu Ünlü Yapan Ne?
  -Rocky filmiyle ünlendi.

  Birliktelikleri:
  Eşi: Sasha Czack, 28 Aralık 1978'te evlendiler, 1985'te boşandılar
  Brigitte Nielsen, aktrist, model, 15 Aralık 1985'te evlendiler, 1987'de boşandılar
  Jennifer Flavin, model, Mayıs 1997'de evlendiler Angie Everhart, model, Nisan 1995'te nişanlandılar, Haziran 1995'te ayrıldılar.

  Ödüllerinden Bazıları:
  1991: David di Donatello Ödülü: En İyi Yabancı Aktör, Rocky
  1992: Officer of the French Order of Arts and Letters ünvanını aldı.


  Eğitim:
  - Miami Üniversitesi, tiyatro bölümü. Mezun olmadan ayrıldı. (1967-69)


  Meraklısına...

  Boş zamanlarında yağlı boya yapıyor ve Leonardo Da Vinci'yi kahramanı olarak görüyor.
  Ekim 97: Empire dergisinin Tüm Zamanların En İyi 100 Film Yıldızı listesine 92. sıradan girdi.
  Kasım 96: İki buçuk aylık kızı UCLA Sağlık Merkezi'nde açık kalp ameliyatı oldu.Sonuç başarılı.
  Planet Hollywood restoranlarının Bruce Willis ve Arnold Schwarzenegger ile birlikte ortaklarından.
  15 yaşındayken sınıf arkadaşları onu "sonunun elektrik sandalyede bitme olasılığı en yüksek kişi" seçtiler.
  Oğlu Seargeo bir otistik.
  Cop Land'de oynamak için sadece 60.000 dolar aldı. Söylentiye göre bu filmde oynamasının nedeni ciddi bir rolde oynamak ve aksiyon kahramanı kalıbından çıkmak.
  Annesi büyük bir Jackie Chan hayranı. Chan ve Stallone çok iyi dostlar.
  Stallone'un oğlu Sage Stallone, Rocky 5 ve Daylight filmlerinde babasıyla birlikte rol aldı.
  Kısaca "Sly" şeklinde telafuz edilen İlk adını hiç sevmediğini söylüyor.
 4. 4
  halogen
  Üye
  bu adam tam bi türk düşmanı ve ermeni sempatizanı(diaspora) ve şuan sözde soykırımı anlatan bi film çekmeye hazırlanıyo

 5. 5
  aslan_10
  Yeni Üye
  türk düşmanı felan ama süper film yapıyor yaa şimdi adamın hakkını vermek lazım demi ama tüm filmleri çok güzel rocky 6 sinemalara girsin onada bakacam :)

 6. 6
  Apollo
  Emekli
  türk düşmanı felan ama süper film yapıyor yaa şimdi adamın hakkını vermek lazım demi ama tüm filmleri çok güzel rocky 6 sinemalara girsin onada bakacam
  Tesekkur ediyorum aslan_10 adam filim yapıyor hayatı hayat kazandırıyor. Tabii Anlıyana . rocky 6 final vizyona girmesine az kaldı

+ Yorum Gönder
rocky nin gerçek adı,  rocky balboa nın hayatı,  rocky gerçek adı,  rocky nin hayatı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi