Terdeki tuz oranı ne kadardır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Terdeki tuz oranı ne kadardır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  RüzgarGülü
  Bayan Üye

  Cevap:
  Ter, % 98-99,5'u su olan, özel kokulu, normal olarak renksiz, çok az yoğun bir eriyiktir. Yapısında klorürler, sodyum, potasyum, fosfatlar, sülfatlar, organik maddeler, üre, amonyak, ürik asit, laktik asit, yağ asitleri ve glikoz bulunur. Bileşimi beslenme biçimine göre değişir. Çeşitli vitaminlerin, özellikle B ve C grubu vitaminlerinin dışarı atılmasında normal bir yol olarak iş görür. Terin normal salgılanması 24 saatte yaklaşık bir litredir, ama bu miktar çok artabüir ve saatte birkaç litreye ulaşabilir. Ter. deriden ter bezleri tarafından salgılanır. İnsanda çok fazla sayıda (2-3 milyon) olan ve bütün bedende yaygın olarak bulunan ter bezleri iki kategoriye ayrılırlar: Küçük yumak bezler; büyük yumak bezler. Küçük yumak bezler, baş ve tüm bedende, el ayası ve ayak tabanında bulunurlar. Büyük yumak bezlerse koltuk altmda, dış üreme organları ile meme başlarının çevresinde yerleşmişlerdir. Salgı kanalı düz bir kanaldır ve eğik bir gözenek biçiminde deriden dışarıya açılır. Dışkulak yolunda, bezler bir kıl düzeyinde açılırlar.

  TERLEMENİN FİZYOLOJİK ROLÜ
  Terlemenin fizyolojik rolü önemlidir; gerçekten de terleme, ısıyla ilgili düzenlemeyi yapan öğelerden biridir, organizmanın sıcaklığa karşı koymasına yardım eder. Terlemeye neden olan etkenler arasında özellikle kas çalışması, beden ısısmm yükselmesi (sıcak hava, sıcak banyo, ateş yükselmesi), heyecanlanma (korku), soluk tıkanması sayılabilir. Bazı uyarmalara karşı refleks olarak da terleme meydana gelebilir: Bunlar arasında da bazı hastalıkların (siyatik, damla hastalığı) uyarmaları, derinin bölgesel olarak ısınması belirtilebilir. Terleme bazı hastalıkların teşhisinde bir belirti olarak da kendini gösterir: Sıtma nöbeti, zatürre krizi, safra vei sidik yollan enfeksiyonları, kan şeker düzeyi düşüklüğü (hipoglisemi) terlemeye neden olur. Terleme maltahumması, verem, ivegen eklem romatizmasının da bir belirtisidir. Kinin, aspirin. vb. bazı ilaçlar terlemeyi artırırlar. Yaşatkan sinir sistemindeki dengesizlik de terlemenin normal işleyişinde bozukluğa yol açar.
 3. 3
  Kullanıcı
  Usta Üye
  TER TESTİ
  TANIM:
  Kistik fibrozis hastalığının teşhis edilebilmesi amacıyla terde klor miktarının ölçüldüğü teste TER TESTİ ismi verilir.

  Kistik fibrozis hastalığında ter bezleri normal çalışamaz. Terdeki hem klor, hem de sodyum miktarı artar. Bunun nedeni kistik fibrozis hastalığında, "cystic fibrosis transmembrane conductance regulator protein", yani "hücre membranı boyunca ileti düzenleyen protein" isimli proteinin, kalıtımsal bir hastalık nedeniyle görevini yerine getirememesidir. Bu protein hücre membranı boyunca uzanır ve hücre içinin, hücre dışı sıvılarla temas etmesini sağlayan bir kanal oluşturur. Bu kanala "sodyum kanalı" ismi verilir çünkü bu kanal öncelikle sodyumun hücre içerisinden hücre dışına giriş çıkışını kontrol eder. Bu özellik ter bezlerinde daha da belirgindir, ter bezleri ile deri arasındaki sodyum alışverişi, sodyum kanalının açık olmasına bağlıdır. Sodyum kanalı çalışmadığında, yani kistik fibrozis hastalığında cillte hem sodyum, hem klor, yani bildiğimiz tuz birikir.Kistik fibrozisli hastaların terlerinde tuz miktarı çok yüksektir. Terdeki tuz miktarı normalden 5-6 kat daha fazladır. Cilt üzerinde, ter oluşturulan bir bölgede klor miktarının ölçülmesi, ter testinin temelini oluşturur.+ Yorum Gönder
terdeki tuz oranı,  terde tuz oranı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi