Radyasyonun Canlılar Üzerindeki Etkileri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Radyasyonun Canlılar Üzerindeki Etkileri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator

  Cevap:
  Radyasyonun Canlılar Üzerindeki Etkileri

  Radyasyon;
  Radyasyon ya da ışınım bir ışık kaynağından çıkarak düz bir çizgi şeklinde bize ulaşan ince ışık demetlerine denir. Atomlardan Güneş’ten ve öbür yıldızlardan yayılan enerjiye bu terimlerden esinlenerek ışınım ya da ışıma denmiştir. Işınımın batı dillerindeki karşılığı olan ve yine ışın anlamına gelen radyasyon terimi de sık kullanılır. Işık ışınlarıısı X ışınları radyoaktif maddelerin saldığı ışınlar ve evrenden gelen kozmik ışınların hepsi birer ışınım biçimidir.

  Radyoaktivitenin Canlılara Etkileri;
  Bir canlı tarafından absorbe edilen radyasyon enerjisinin bünyeye olan etkisi ikiye ayrılır.
  1. Kronik
  2. Akut

  Kronik etkiler izafi olarak küçük radyasyonlara uzun süre maruz kalınması neticesinde meydana gelir. Akut etki ise tek ve büyük bir radyasyon dozuna kısa sürede (24 saat) maruz kalındığında ortaya çıkar. Radyasyonun canlılar üzerindeki etkisi "rem" birimi ile ifade edilir. Bu X ve gama ışınlarının geçtikleri atmosferde meydana getirdikleri iyonlaşmanın bir ölçüsüdür. 5 ve daha küçük değerler izafi olarak küçük radyasyonlardır. Gözlenebilir bir etkisi olmamakla beraber 25 rem büyük radyasyon sayılır. 50 rem'lik dozajlarda kaz özelliklerinin değiştiği 300-500 rem'lik dozlarda doktor müdahalesi olmaksızın yaşama şansı olmakla beraber 650 rem'lik dozların öldürücü olduğu gözlenmiştir. Genel olarak radyasyona maruz kalınması halinde ömürde bir kısalma beklenir. Maruz kalınan süre veya dozajın artması ömürde beklenen kısalmanın miktarını artırır. Tablo-1 Radyasyonun Beklenen Akut Etkileri
  Doz (rem)
  Etkileri

  0-50
  Kandaki ufak değişmeler dışında bariz etkisi yok

  80-120 Kusma bulantı(kişilerin %5-10 unda) yorgunluk
  130-170
  Kusma ve bulantı(kişilerin %25 inde)radyasyon hastalığının diğer belirtileri
  180-220
  Kusma ve bulantı(kişilerin %50 sinde) Ölüm yok
  270-330
  1. gün tüm kişilerde kusma sonra radyasyon hastalığının diğer belirtileri radyasyondan 2-4 hafta sonra %20 ölüm nekahat devresi yaklaşık 6 ay sürer
  400-500
  1. gün tüm kişilerde kusma radyasyon hastalığı belirtileri 1 ay içerisinde %50 ölüm nekahat süresi 6 ay
  550-750
  4 saat sonra tüm kişilerde kusma %100'e yakın ölüm pek az yaşabilenlerde nekahat süresi 6 ay
  1000
  1-2 saat içinde tüm kişilerde ölüm büyük bir ihtimalle kurtulan olmaz
  5000
  Bir hafta içerisinde tüm maruz kalanlar ölür  Radyasyonun Diğer Etkileri;
  Radyoaktivitenin mutasyon gibi zararlı etkileri de vardır.
  Mutasyon Nedir?
  Mutasyon bir canlının vücudunda meydana gelen olumsuz yöndeki değişikliklerdir. Mutasyonlara radyasyon veya kimyasal maddeler neden olur. Radyasyonun veya kimyasal maddelerin canlılar üzerindeki etkileri her zaman zararlıdır. Örneğin günümüzden yaklaşık 55 yıl önce 1. Dünya Savaşı’nda Japonya'nın Hiroşima kentine atom bombası atılmıştı. Atom bombası atıldığı yerin çevresine radyasyon yaydı ve bu insanlara çok büyük zararlar verdi. İnsanların birçoğunun ölmesine veya ciddi şekilde hastalanmalarına neden oldu. Hatta insanların vücutlarındaki bazı sistemleri bile bozduğu için bu insanların ileride doğan çocukları da hasta veya sakat doğdular.
  Buna benzer bir olay da 1986 yılında Rusya'nın Çernobil kentinde meydana gelmişti. Çernobil'de bir nükleer santralda patlama meydana gelmiş ve bu yüzden tüm kente ve çevresine radyasyon yayılmıştı. Aynı Japonya'da olduğu gibi orada yaşayan insanlar ve onların sonradan doğan çocukları radyasyonun sebep olduğu mutasyonlar nedeniyle sakat kalmışlar veya ölmüşlerdi. Görmüş olduğunuz resimler hep radyasyon nedeniyle mutasyona uğramış insanların ve diğer canlıların
  nasıl sakat kaldıklarını göstermektedir.  Mutasyonlar canlılara hep zarar verirler. Onları ya sakat bırakırlar ya da hasta ederler.
  Eğer mutasyonlar faydalı olsalardı Çernobil'de radyasyon sızıntısı olduğunda evrimleşip daha gelişmiş bir canlı olmak için herkes oraya giderdi. Halbuki herkes Çernobil'den kaçmıştır. Ve Çernobil'in olumsuz etkileri hala sürmektedir.
  Mutasyonlar bir canlının özelliklerini geliştiremezler. Hatta mutasyonlar canlıya resimlerde de görüldüğü gibi zarar verirler.


  Radyasyonun hiçbir şekilde canlılara yararlı olmadığı bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır ve Dünya bir daha Çernobil nükleer sızıntısı ve Hiroşima nükleer patlamaları gibi radyasyon tehlikeleri yaşamamaya çalışıyor bunlar gibi tehlikeler için büyük yatırımlar yapıp çok büyük önlemler alınıyor sizce ülkemizde de önlemler alınması gerekmez mi?..
 3. 3
  Kullanıcı
  Usta Üye
  Radyasyonun Canlılar Üzerindeki Etkileri sağol+ Yorum Gönder
kimyasal gazların canlılar üzerindeki etkileri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi