Bir bebeğim var ikinci kez hamileyim bebeğimi emzirmeye devam edebilir miyim

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bir bebeğim var ikinci kez hamileyim bebeğimi emzirmeye devam edebilir miyim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bir bebeğim var ikinci kez hamileyim bebeğimi emzirmeye devam edebilir miyim

 2. 2
  Hüsran_01
  Üye

  Cevap: Hamile kalan anne, bebeğini emzirmeye devam edebilir  Anne ve çocuk sağlığının korunması açısından iki çocuk arasında en az iki yıl olması gerektiği önerilse de bazı kadınlar henüz emzirdiği bir bebeği varken yeni bir hamileliği yaşamaya başlayabiliyor.

  Bu durumda, düşüğe sebep olabileceği veya emen bebeğe zarar vereceği düşüncesiyle emzirmeyi bırakıyorlar. Bazen de vücudunun emzirmeyi ve hamileliği aynı anda kaldıramayacağı düşüncesiyle emzirmekten vazgeçiliyor. Doğacak bebeğini koruma kaygısı, halen anne sütüne ihtiyacı olan bebeğin bu nimetten mahrum kalmasına sebep oluyor. Halbuki, sağlıklı, dengeli bir beslenme düzeni ile vücudunun ihtiyacı olan gıdayı alabilen hamile annelerin emzirmesinde bir sakınca görülmüyor.

  Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Arzu İlknur Özdemir, gebelikte emzirmenin doğmamış bebeğe zarar vermediğini, çoğunlukla erken doğuma sebep olmadığını söylüyor. Normal sağlıklı bir gebelikte emzirmeye devam etmenin, doğmamış bebeğini gerek duyduğu besinlerden mahrum bırakmayacağını belirten Dr. Özdemir'in verdiği bilgilere göre, emzirme sırasında rahim kasılmaları yaşanmasına rağmen bu kasılmalar rahim ağzının açılmasına sebep olmaz. Bunlar normal gebeliğin bir parçasıdır. Eğer anne zor bir gebelik geçiriyorsa veya erken doğum riski varsa tıpkı cinsel ilişkiden kaçınılması gerektiği gibi emzirmenin bırakılması önerilebilir.

  Ne gibi önlemler alınabilir?

  Gebelikte emzirmeye devam edilmesi halinde uygulanacak birtakım önlemler olabilir. Örneğin ekstra dinlenmeye ihtiyaç duyan anne, uzanarak emzirebilir. Hamile annenin iyi beslenmesi de önemli. Emzirdiği çocuk 6 aydan küçükse, fazladan günde 650 kalori, ek besinler almaya başlamışsa 500 kalori almalı. Hamileliğin ilk üç ayında fazla kalori almak gerekli değil. Gebelikte emziren kadının süt miktarı 4. ve 5. ayında azalabilir. Eğer bebek 1 yaşın altındaysa bebeğin kilo alımını izleyerek sütün yetip yetmediğini izlemeli. Ayrıca sütün tadında değişme de olabilir. Bu durumda bazı bebekler kendiliğinden daha az emer ya da emmeyi bırakır. ZAMAN+ Yorum Gönder
ikinci kez hamileyim
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi