Lisans türleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Lisans türleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: lisans : fransızca licence. bu söz dilimizde genel olarak "dört yıl süren üniversite veya yüksek okul öğrenimi" anlamında kullanılır. bunun yanı sıra ticarî alanda da lisans sözü geçmektedir. "yurda mal sokma veya yurttan mal çıkarma izni; yabancı bir firmanın malını yurtta üretme izni; sporcuların federasyondan aldığı resmî belge" anlamlarıyla türkçede geniş bir kullanım alanı bulmuş olan bu kelime için kurulumuz yetki belgesi karşılığını önermiştir. ticaret ve spor alanında lisans yerine izin belgesi, eğitimde ise yetkinlik kullanılmalıdır.


  Vikipedi‘ye göre lisans:

  Lisans, telif hakkına sahip tarafın, eserin üzerindeki haklarını korumayı düzenler. Aynı zamanda eserin de içeriğinin korunması üzerine düzenlemeler getirir. Çeşitli lisanslar çeşitli seviyelerde koruma sağlar. En yüksek koruma getiren lisans ve en çok rastlanan lisans “Telif Hakkı Saklıdır (c)” lisansıdır. Bu lisansa sahip eseri lisans sahibinin izni olmadan, kimse, başka bir yerde kullanamaz.


  Microsoft Tr‘ ye göre yazılım lisansı:

  Bir yazılım lisansı bir şahıs veya firmaya tanımlanmış bir şekilde yazılımı kullanma hakkı verir. Lisans anlaşmasında ki şartlar yazılımın kullanımında ki kısıtlamaları açıklar. Ayrıca telif hakları yasası bir şahsın yazılımı nasıl kulanacağını şartlara bağlar.+ Yorum Gönder
yazılım lisans türleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi