Embriyonun anne karnında sağlıklı gelişmesini etkileyen faktörler nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Embriyonun anne karnında sağlıklı gelişmesini etkileyen faktörler nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Embriyonun anne karnında sağlıklı gelişmesini etkileyen faktörler nelerdir

 2. 2
  EFSER
  Bayan Üye

  Cevap: DOĞUM ÖNCESI GELIŞIMI ETKILEYEN FAKTÖRLER

  1.Genetik bozukluklar: Zigotu(döllenme ile oluşan ilk hücre) oluşturan kromozom çiftlerinde olağandışı bir durum söz konusu ise, yani kromozomların sayısı ya da yapısında bir bozukluk bulunmakta ise, fetüsün gelişiminde, dolayısıyla da doğum sonrası gelişimde istenmedik durumlar ortaya çıkabilir. Down sendromu kromozom bozukluklarına bağlı olarak en yaygın biçimde ortaya çıkan bozukluklardan biridir.DOĞUM ÖNCESI GELIŞIMI ETKILEYEN FAKTÖRLER
  2.Çevresel bozukluklar: Annenin içinde bulunduğu olumsuz koşullar hem kendi sağlığını, hem de taşıdığı bebeğin sağlığını tehlikeye sokmaktadır.

  3.Beslenme bozuklukları: Doğum öncesinde bebeğin sağlıklı gelişebileceği bir ortamın hazırlanması, büyük ölçüde annenin beslenmesinin niteliği ile ilişkilidir. Özellikle gebeliğin son üç ayındaki yetersiz beslenmeden, fetüs çok daha yoğun bir biçimde etkilenmektedir. Beslenme bozukluğu olan anneler arasında erken doğum yapma, düşük kilolu ya da ölü bebek doğurma oranı oldukça yüksektir.

  4.İlaçlar ve kimyasal maddeler: Gebe kadınların doktor kontrolü dışında ilaç almamaları önerilmektedir. Bağımlılık yapan uyuşturucu ya da sakinleştirici maddeler ile alkol ve sigaranın da gebelik döneminde kullanılmaması gerekmektedir. Bu tür maddeler gelişimi olumsuz olarak etkileyerek, bebeklerin hem fiziksel, hem de bilişsel gelişimlerinde sorunlara yol açmakta, hatta bebeklerin madde bağımlılığı ile birlikte doğmalarına bile neden olabilmektedir.

  5.Hastalıklar: Annede hastalıklara yol açan virüsler plasenta engelini aşarak embriyo ya da fetüsü de etkileyebilmektedir. Özellikle kızamıkçık, frengi, çocuk felci bebek üzerinde olumsuz etkileri bilinen hastalıklardır. Bu hastalıklar bebekte körlük, sağırlık, iç organların işlevlerinde bozukluklar ya da zeka geriliklerine neden olabilmektedir.

  6.Radyasyon: Gebeliğin erken dönemlerinde, özellikle de embriyo döneminde annenin aşırı röntgen ışınlarıyla karşı karşıya kalması ya da nükleer patlamalar gibi nedenlerle oluşan aşırı radyasyon, gelişimde bozulmaya yol açmaktadır. Böyle durumlarda bebeklerde zihinsel gerilik, sinir sisteminde hasarlar gözlenmektedir.

  7.Kan uyuşmazlığı: Bebekte kan uyuşmazlığı annenin kan grubunun Rh negatif, bebeğinkinin ise Rh pozitif olduğu durumlarda ortaya çıkar. Gebelik sırasında annenin kan dolaşımı ile bebeğinki birbirine karışmadığı için bir problem olmaz. Ancak özellikle güç ve uzun süren doğumlar sırasında plasentadan sızarak anneye geçebilen bebeğin kan hücreleri, annenin bedeninin onlara bir mikrop ya da virüs gibi tepki vermesine neden olur ve annenin kanında onlara karşı antibadi adı verilen koruyucu yapılar oluşur. Antibadilerin anne için bir zararı olmamasına karşın, anne karnındaki bebeğin alyuvarlarını öldürücü bir işlevi vardır. Sonuç olarak da bebekte sakatlıklara ya da ölümlere yol açabilir.

  8.Psikolojik sıkıntılar: Annenin psikolojik durumunda gözlenen uzun süreli sıkıntılar bebek üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Örneğin annenin yoğun bir stres altında olması nedeniyle kendine bakmayı ihmal ederek, aşırı yorgun ve uykusuz olması, beslenmesini ihmal etmesi, enfeksiyonlara karşı da direncini düşürür.

  9.Annenin yaşı: Çocuk doğurmak için önerilen ideal yaş aralığı 20-35 yaş arasıdır. 20-35 yaş gebelik problemleri daha az olmaktadır. Gelişim problemleri olan çoğu çocuk genellikle 20 yaş altında veya 35 yaş üstünde olan annelerin çocuklarıdır. Bunun nedeni 20 yaş altındaki annelerin üreme sistemlerinin yeterince gelişmiş olmaması, 35 yaş üzerindeki annelerin ise üreme sistemlerinin azalması ve yaşlanması olabilir. 35 yaş üzeri annelerin çocuklarında beyinde su toplaması, down sendromu ve düşük çok sık görülmektedir. 3. 3
  Ziyaretçi
  En fazla annede görülen etki mide bulantısıdır. 4. 4
  Ziyaretçi
  gerçekten de öyle ama yorgunlukta oluyor

 5. 5
  Ziyaretçi
  Bende bunu anlatılarak yazilmasini istiyorum

 6. 6
  Ziyaretçi
  Sağolsun çok işime yaradı

 7. 7
  Ziyaretçi
  gerçekten çok ama çok teşekkür ederim. ellerinize sağlık proje ödevime çok yardımcı oldu

+ Yorum Gönder
embriyonun anne karnında sağlıklı gelişebilmesini etkileyen faktörler,  embriyonun anne karnında sağlıklı gelişmesini etkileyen faktörler,  embriyonun anne karnında sağlıklı gelişimini etkileyen faktörler,  embriyonun anne karnında sağlıklı gelişebilmesini etkileyen faktörleri belirten poster hazırlanması,  embriyonun anne karnında gelişimini etkileyen faktörler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi