Hard disk arızaları ve çözümleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hard disk arızaları ve çözümleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap:
  Hard disk problemleri ve çözümleri

  Harddisk:

  Harddiskler, mekanik olarak çalışır, içlerinde bulunan plaka şeklindeki diskler bir motor sayesinde yüksek hızlarda döner ve bu diskleri elektronik bir kafa okur- aynı zamanda yazar. Disklerin üzerinde gözle görülemeyen sektörler bulunur manyetik okuyucu-yazıcı kafa, bu sektörler üzerinde işlem yapar. Günümüzde en çok kullanılan disk çeşidi harddisk tir. Mekanik bir yapıya sahip oldukları için çok hassas donanımlardır ve SSD lere göre daha fazla güç tüketirler bu yüzden mobil aygıtlarda pil ömrünü uzatmak için SSD kullanımı yaygınlaşmaktadır.

  Bilgisayarımın harddiskinden tıkırtılar geliyor ve windows bazen açılırken çok bekletiyor

  Cevap:
  Ç 1: Harddisklerdeki mekanik okuyucu ve yazıcı kafa dan bahsetmiştik. Bu kafa zamanla ömrünün bitmesi sebebiyle, bazen de darbeden veya elektrik kesilmesinden dolayı arızalanabilir ve ilginç sesler çıkartır. Bazı sektörlere ulaşabildiği için uzun zaman da geçse veriye ulaşır ve okumaya çalışır fakat pek fazla zamanı kalmamıştır. Böyle durumlarda eğer bilgilerinizin yedeği yoksa kurtarabildiğiniz kadar bilgiyi kurtarmaya çalışın ve harddiski değiştirin. Harddiskler çoğu zaman bu tip durumlarda verilerin tümünü okuyamazlar. Eğer bilgisayarınızda çok önemli verileriniz bulunuyorsa ve kurtaramıyorsanız bunun için profesyonel destek alabilirsiniz.

  elektrik kesildi bilgisayar kapandı, elektrik geldiğinde bilgisayarımı açtığımda windows açılmıyor windows çöktü ekranda CHKDISK komutunu çalıştırın ya da virüs taraması yaptırın tarzında uyarılar çıkıyor ne yapmam gerekiyor?
  Cevap:
  Ç 1: Elektrik kesilmelerinde harddisk arızaları ve windows çökmelerinin yaşanabileceğini daha önce de belirtmiştik. Bu sorun eğer dosya sisteminde büyük problemler oluşmadıysa düzeltilebilir çözüm için;
  Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve windows kurulum CD-DVD sinden kurulum yapar gibi devam edin. Bu sırada komut istemine girin. (Windows 7 de kurtarma seçenekleri bölümünden komut istemine geçmek için en altta bulunan komut istemini tıklayın ) Komut istemi penceresine CHKDSK komutunu gireceğiz. Bu komut harddiskinizi kontrol edecek ve hatalı dosyaları düzeltmeye çalışacaktır. (Çözüm Windows 7 içindir Windows Xp çözümü için de Xp kurulum CD sini takın ve kurtarma konsolundan komut istemine girin chkdsk komutları aşağıdaki ile aynıdır birebir uygulayabilirsiniz)

  Bilgisayarıma windows 7 yüklerken sistem harddiski görmüyor ne yapabilirim?
  Cevap:
  Ç 1: Harddiskinizin kablo bağlantılarını kontrol edin eğer hala harddiski görmüyorsa çözüm 2 ye geçin.
  Ç 2: Windows 7 , harddisk kontrolcünüzü tanımıyor olabilir. Bu genelde yeni anakartlarda yaşanır. Bu işlem için internetten bir sürücü indirmeniz gerekiyor internet erişimi sağlayın ve anakart web sitesine girin ve indirdiğiniz sürücü dosyalarını bir flash belleğe kopyalayın, aşağıda intel marka bir anakartın AHCI-F6 sürücülerinin nasıl download edileceğini göstereceğiz. Aşağıdaki işlem referanstır anakartınız intel marka ise indirme işlemi bu şekildedir her markanın web sitesi farklı olduğu için sürücü indirme süreci de doğal olarak farklıdır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Hard disk sorunları için genelde ben tamire götürürüm+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi