Kafa Tası Kemiğini Yerine Koyma AMELİYATI NASIL YAPILIYOR

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kafa Tası Kemiğini Yerine Koyma AMELİYATI NASIL YAPILIYOR ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kafa Tası Kemiğini Yerine Koyma AMELİYATI NASIL YAPILIYOR

 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  Cevap:
  SEREBELLAR (BEYİNCİK) METASTAZLAR İÇİN KRANİOTOMİ AMELİYATI

  BEYİNCİK METASTAZI NEDİR?
  Vücudun başka bir yerinden başın arka kısmında olan beyinciğe gelen tümörlere beyincik metastazı denilir. Genellikle kan yolu ile yayılırlar. Tek veya birden çok olabilirler. Birden fazla lezyon olduğunu ortaya koymak için MRI genellikle yapılır. Beyincik insanlarda dengeyi sağlayan bir organdır.
  KRANİOTOMİ NEDİR?
  Beyinciğe ulaşmak amacı ile bir parça kemiğin blok olarak bazı özel aletler yadımı ile yapılması işlemidir. Öncesinde kafa derisi (skalp) açılarak bu işlem yapılır. Beyindeki işlemler bittikten sonra çıkarılan kemik yerine konulup bütün katlar kapatılır.

  METASTAZLAR NEDEN ÇIKARILIR?
  Çıkarılmadaki en önemli sebep, beynin bir bölümünün fonksiyonunu yapmasına engel olması veya çok büyük ise beyne bası yapıp hastanın hayati fonksiyonlarını engellemesidir. Bir diğer sebep baş ağrısı veya bayılma gibi bulguların olmasıdır. Eğer çıkarılmazsa büyüyerek hastanın ölümüne sebep olur.
  Bazen CT veya MR’ da ki görüntü metastaz olarak düşünülmesine rağmen apse veya beynin kendi tümörü olabilir buda tedavi şeklini değiştirir bu nedenle patolojiyi öğrenmek içinde cerrahi yapılabilir. Eğer hasta kendinde değilse ameliyat onam formu hasta yakınları tarafından doldurulabilir.

  HASTA DOKTORA AMELİYATTAN ÖNCE NELERİ SÖYLEMELİDİR?
  Kan pıhtılaşma probleminiz varsa
  Yeni geçirilmiş herhangi bir sağlık probleminiz varsa
  Kanı sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız (Kumadin Aspirin gibi)
  İlaç veya diğer alerjileriniz varsa

  AMELİYAT NASIL YAPILIR?
  Ameliyathanede genel anestezi verilir ve hastanın pozisyonu yüzükoyun çevrilerek enseyi yukarı getirecek şekilde verilir. Baş çivili başlık ile tutturulur. Skalpde kesi yapılacak yer tıraşlanır ve anti-septik solüsyonla yıkanır. Hasta örtülür ve kesi hattına lokal anestetik enjekte edilir ve deri kesilir.ensedeki kaslar ayrılarak beyinciğin önündeki kafatası kemiğine ulaşılır. Kemiğe bir dril denilen matkap ile delik açılır ve bu delikten otomatik aletler yardımı ile planlanılan büyüklükte kemik tabakası çıkarılır ve steril olarak ameliyat sonuna kadar saklanır. Bazen kemik parça parça çıkarılır ve yerine konmaz bu durumda kapatma yapma kemik ile yapılır veya kemik konmadan diğer katlar kapatılabilir, hastada bir problem yaratmaz. Beyinde önce kağıt gibi kalın olan dura ismi verilen en dıştaki zar açılır ve beyin karşımızdadır. Tümör lokalizasyonu için bazen bilgisayarda kullanılır. Mikroskop sahaya yaklaştırılarak tümör büyüklüğüne göre değişen (1 cm kadar) beyincikte küçük kesi yapılır ve tümöre ulaşılır tümöre ulaşılınca değişik teknolojik aletler kullanılarak tümör çıkarılır. Sonra bütün kanamalar durdurulur. Daha sonra dura kapatılır çıkarılan kemik yerine monte edilir en son skalp kapatılarak ameliyata son verilir
  SONRA NE OLUR?
  Hasta uyandığında yoğun bakımda olacak damar yolu ve idrar sondası olacak 1-2 saat sonra hasta odasına alınacak. Sık olarak kat hemşiresi nabız/tansiyon ve şuur durumunu takip edecek ilk akşam hasta sık olarak yapılan kontroller nedeni ile uykusu bölünecek. Ağrı kesici damardan kalçadan veya ağızdan verilecek. Hasta koğuşuna alındığında beyin tomografisi yapılır. Başa yapılan ameliyatlarda genellikle hastanın ağrısı çok aşırı değildir. Özellikle erkek hastalarda idrar sondasına karşı rahatsızlık olabilir bu aşırı ise idrar sondası çıkarılabilir.
  Ertesi gün kolunuzdaki serum çıkarılır. Ağızdan beslenme başlar ve hasta yürütülür. Sonraki iki gün içerisinde hasta iyice normal insanlar gibi yürür. Hasta rahat hissedince eve gönderilir. Hasta eve gönderilmeden önce bir beyin tomografisi kontrolü yapılabilir. Ameliyattan sonraki belli bir süre baş ağrısı olacaktır. Dikişler genellikle 7-10 gün arasında alınırlar.

  HASTA HASTANEDE NEKADAR SÜRE KALIR?
  Eğer ameliyat acil değilse hasta ameliyat sabahı veya ameliyattan bir gün önce yatar. Hastanın ameliyat gününün öncesi akşamından itibaren (gece saat 20:00) aç kalması ve su içmemesi gerekmektedir. Ameliyattan sonraki 3-7 gün arasında hasta taburcu edilir. Hasta çıkarken kendi ihtiyaçlarını karşılayacak güçtedir (tuvalet, giyinme, banyo gibi). Ameliyat öncesi hastanın felç gibi tablosu varsa bunun toparlaması zaman alacaktır.
  CERRAHİ SONRASINDA HASTA HANGİ DURUMLARDA DOKTORUNA BİLGİ VERMELİDİR?
  Artan başağrısı
  Ateş
  Bayılma
  Yarada şişlik veya iltihap
  Yaradan sıvı gelmesi
  Kuvvetsizlik uyuşukluk
  Uykulu halin atrtması

  EVE DÖNDÜĞÜNÜZDE NELER OLACAK?
  Yorgun hissedeceksiniz
  Öğleden sonraları yatma isteği sıkılıkla olur
  Ara sıra olan başarılarınız olabilir (Bunlar zamanla azalmalıdır)
  Steroid (kortizon) yavaş yavaş düşülmelidir
  Işın tedavisi için randevu alabilirsiniz
  İlk üç ay araç kullanmayacaksınız
  Ameliyattan sonra birinci ayda Dr. Ersin Erdoğan’a kontrol muayenesi olacaksınız.

  RİSKLER NELERDİR?
  Bu riskler geneldir her hasta için doktoru ile konuşması gerekmektedir

  Genel riskler
  Enfeksiyon (antibiyotik ile tedavi edilir)
  Ameliyat sonrasında ameliyat yerinde boşaltma gereği olan pıhtı olması
  İnme
  Nöbet
  Ölüm (Nadirdir)
  Bacaklarda pıhtı olması bunun akciğerlere gitmesi (akciğer embolisi) (nadirdir)
  Direk cerrahi ile ilgili olmayan yan etkiler
  Zatürre
  Kalp krizi
  İdrar yolu enfeksiyonu

  TÜMÖRÜN TEKRARLAMA ŞANSI VARMIDIR?
  EVET Bu genellikle tümörün kaynağına ve ameliyat bulgularına göre değişir. Kistik lezyonların tekrarlama olasılığı daha fazladır. Işın tedavisi tekrarlamaları engelleyebilir.
  HASTANIN BULGULARI DAHA İYİ OLACAKMI?
  Tümör genellikle beyini iterek baskı altına alır ve ödeme neden olur. Tümörün çıkarılması hem beyinin rahatlamasını hem de ödemin azalmasını sağlar bu da hastanın bulgularının düzelmesine sebep olabilir. Az da olsa nöbet olma olasılığı akılda bulundurulmalı ve bu nedenle hastanın nöbet geçirdiğinde sıkıntı olabilecek aktivitelerden uzak durması uygundur (araç kullanmak, yükseklerde dolaşmak, yalnız başına suya girmek gibi).

  Dr Ersin Erdoğan
 3. 3
  Ziyaretçi
  Allah tüm hastalara acil şifalar versin+ Yorum Gönder
Kafa tasi yerlestirme amaliyati,  beyin ameliyatında kafatası nasıl açılır,  kafatası ameliyatı,  kafatası nasıl açılır,  kafatası ameliyatları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi