İnsan sevgisi nedir? bu sorunun cevabını istiyorum

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsan sevgisi nedir? bu sorunun cevabını istiyorum ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsan sevgisi nedir? bu sorunun cevabını istiyorum
  Soru: ben sizden sadece bu sorunun cevabını istiyorum şimdiden sizlere çok teşekkür ediyorum gereğinin yapılamasını arz ederim...


  SAYGILARIMLA
  ? 2. 2
  Hüsran_01
  Üye

  Cevap: insan sevgisi nedir  Yüreği sevgi dolu Peygamberimiz (s.a.s) de : “İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de kamil mü’min olamazsınız”[2]. “Mü’minler, birbirlerini sevmede, birbirlerine yakınlıkta, şefkat gösterip birbirlerini koruyup kollamada bir vücut gibidirler. Vücudun herhangi bir yerinde bir rahatsızlık olduğunda; bunu, vücudun tüm uzuvları hisseder”[4] buyurarak sevgi ve kardeşliği öğütlemektedir.
  İslam Dini’nin bu güzel öğütlerinden aldıkları ilham ile “Yaratılanı severiz yaratandan ötürü'' diyen Yunus Emreler, ''Bu kapı ümitsizlik kapısı değildir, ne olursan ol yine gel'' diyen Mevlânalar ve ''bir olalım, iri olalım, diri olalım'' diyen Hacı Bektaş-ı Veliler hep sevmeye ve sevgiye çağırmışlardır.

  [2] Müslim, “İmân”, 93; Ebû Dâvûd, “Edeb”, 131; Tirmizî, “İsti’zân”, 1; İbn Mâce,“Edeb”,11.
  [4] Buhârî, “Edeb”, 27. 3. 3
  Ziyaretçi
  insan sevgisini açıklar mısınız 4. 4
  ● ∂єИiz ●
  Usta Üye
  http://www.forumalev.net/guzel-yazilar-makaleler/333948-insan-sevgisi-nedir.html

  Sevgi

  isim
  İnsanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu:

  "Sevgi ve dostluk şu dünyada o kadar az bulunan şeyler ki."- H. Taner.
  Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
  • sevgi beslemek
  Birleşik Sözler
  • sevgi seli
  Sevgi
  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  240px-William-Adolphe_Bouguereau_(1825-1905)_-_A_Little_Coaxing_(1890).jpg
  William Adolphe Bouguereau (1825-1905) - A Little Coaxing (1890)
  Sevgi, sözlüklerde "İnsanı bir şeye ya da bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu" olarak tanımlanırsa da, bu tanımın yetersiz ve yüzeysel olduğunu söyleyen birçok yazar, sevginin tam anlamıyla tanımlanamayacağını düşünmektedir.
  Sevgi denildiğinde genellikle akla ilk önce, iki karşı cins arasındaki duygusal çekim gelmekteyse de, aslında sevgi, yöneldiği hedefe (sevgiliye duyulan sevgi, Allah sevgisi, vatan sevgisi, ebeveyne duyulan sevgi, çocuğa duyulan sevgi vs.) ve biçimlerine bağlı olarak büyük bir çeşitlilik göstermektedir. Şefkat, merhamet ve fedakarlık sevginin farklı kılıklardaki yansımalarıdır.

  Neo-spiritüalizm’de Sevgi
  Sevgi konusunda Neo-spiritüalist görüşler şöyle özetlenebilir:

  • Sevgi insanların ruhunda bulunan değerli ve olumlu bir yetenektir.
  • Fakat insanlar bu yeteneklerini her zaman ideale yakın bir değer olarak kullanamamaktadırlar. Yani insanlar birbirlerini gerektiği gibi sevememektedirler.
  • Sevgi her şeyden önce fedakarlıktır, yani hiçbir karşılık beklemeden başkasına kendinden bir şeyler vermek esasına dayanır.
  • Gerçek sevgi merhamet, şefkat, fedakarlık gibi diğerkamca davranışlarla, uygulamalarla kendini gösterir; aksi takdirde kuru bir laftan ibaret kalır.
  • Gerçek mutluluk, ebedi olmayan maddi değerlerle değil, ebedi olan canlı varlıklara, özellikle insan ruhlarına duyulan sevgiyle ve diğerkamca hareketlerle ilgilidir.


+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi