Şapka ve şal modelleri ve yapılışı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Şapka ve şal modelleri ve yapılışı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  RüzgarGülü
  Bayan Üye

  Cevap:

  sapka ve sal modelleri.jpg

  sapka-ve-sal-modelleri1.jpg
  5 numaralı şiş ve 3 numaralı tığla örülmüştür
  ARKA:Örgüye 5 numara şiş ile 85 ilmek atılarak,5 sıra horoşa ile başlanır.15 cm.beyaz feza kristal örüldükten sonra sırayla eflatun,fuşya,fıstık yeşili ve portakal rengi ipliklerden 8 er sıra örülür ve tekrar beyaz renge geçilir.Toplam 30 cm olunca koltukaltı bir sırada 3,bir sırada 2 ve bir sırada 1 ilmek şeklinde kesilir.Kol evi 18 cm olarak örülür.
  ÖN :Beyaz iplik ile 44 ilmek atılarak örgüye başlanır.5 sıra haroşa örülür,kenarlarda 7 ilmek haroşaya devam edilerek aradaki ilmekler düz örülür.11 cm bu şekilde örüldükten sonra ikinci parçaya başlanır ve aynı şekilde örülür.Her iki parça tek şişle toplanıp,arka parçanın şeritlerine denk gelecek şekilde aynı sıra ile örülür.30 cm sonra koltukaltı aynı şekilde 3-2-1 şeklinde kesilir.

  YAKA :Koltukaltı kesildikten sonra 6 cm örülür.Ortadan 21 ilmek tek seferde kesilir her iki sırada birer ilmek azaltılarak yaka oyuntusu verilir.18 cm örülüp,tek seferde kesilir.Yakanın diğer kenarına da aynı işlem yapılarak örgü bitirilir.
  KOLLAR :Kolları örmeye 58 ilmek ile başlanır.5 sıra ve kenarlarından 7 şer ilmek haroşa olarak örülür.Belli aralıklarla her iki baştan artırılarak kol boyu 48 cm yapılır.Kol oyuntusu için3-2-1-1 şeklinde kesme yapılır.Kol evi boyu 18 cm olunca örgü bititrilir.Örülen parçalar dikildikten sonra yaka kenarı tığ ile oyalanır.
  ATKI :Beyaz iplik ile 160 ilmek atılarak örgüye başlanır.5 sıra haroşa örülür.Eflatun takılıp 8 sıra düz örgü yapılır.Dha sonra sırayla fuşya,fıstık,portakal renkleri takılıp 8 er sıra düz örgü örülür.Son olarak beyaz iplikle 5 sıra haroşa örülüp örgü bitirilir.Uçlarına saçak dikilir.
  ŞAPKA :Şpkayı örmeye 6 zincir ile tepeden başlanır.Sıkı trabzanlarla doldurulur.Belli aralıklarla artırılarak istenilen büyüklüğe geldiğinde atkıda kullanılan renkler aynı sırayla örülüp beyaz kısımda daha fazla artırılarak örgü bitirilir.
 3. 3
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Fötr şapka ve yapılışı


  Modelin Yapılışı • 10 zincirle başlanır, 10 tane sık iğne ile tepe kısmı yapılır,
  • 12 sıra her 2 sık iğnede 1 defa artış yapılır,
  • Artış yapmadan 20 sıra sık iğne yapılır,
  • 1 sıra 3 lü trabzan yapılır,
  • 1 sıra 2 ilmekte bir sık iğne ile artış yapılır,
  • Artış yapmadan 6 sıra sık iğne yapılır,
  • 3 çer zincirle kenar motifi yapılarak kapatılır.

  ÇİÇEK :
  • 1.ci kat : 8 zincir çekilip birhalka oluşturulur, 4 taç yaprağını yapmak için 3 zincir çekip 3 lü trabzan yapılır,
  • 2.ci kat : 5 zincir çekilir 1.ci sıradaki yaprakların arkasına batarak 3 lü trabzan ile 5 yaprak oluşturulur,
  • 3.cü kat : 7 zincir çekilir 2.ci sıradaki yaprakların arkasına batarak 3 lü trabzan ile 6 yaprak oluşturulur
  .

 4. 4
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Arkadaslar yesil ücgen salin yapim asamalarini resimleyerek anlatmaya calisacagim.Ben sizin icin evde bulunan herhangi bir iple ve 2,5 numara tigla yaptim.Simdi ilk adim olarak 7 zincir cekip halka olusturuyoruz ve icine resimdede görüldügü gibi toplam 9 trabzan ama her 3 trabzan arasina 3 zincir cekerek ilk kücük ücgenimi olusturdum.Sonra döndürmeden önce 3 zincir cekiyorum.

  sal-yapimi.jpg
  Sira geldi ikinci siraya,burada salimi döndürdümki üst sirayi yapabileyim.Sonra gördügünüz gibi trabzanlar arasina cektigim 3 zincirlerin icinede trabzan dolduruyorum ama ayni sekilde tekrar 3 trabzan 3 zincir ve yine 3 trabzan.(Arkadaslar bu islem kenar kismi sürekli ayni olacak)Sonra 2 tane örümcek cekiyorum,örümceklerin uzunlugu normal olmali,ne kisa nede uzun olmasin.Tekrar kenar örneginin aynisini uyguluyoruz ve sonra 3 tane zincir cekiyoruz.(Arkadaslar burasida üst siraya gecmek icin cekilen zincir.Bütün gecislerde ayni uygulanacak)

  yesil-sal-yapimi.jpg

  Yine döndürdük ve üst siraya gectik,kenar modelini uyguluyoruz ve sonra 1 tane örümcek cekerek altta cektigimiz iki örümcegin ortasina arasinda 3 zincir olan 2 tane trabzan dolduruyorum.Sonra görüldügü gibi 1 tane örümcek ve yine kenar modeli + 3 zincir.

  yesil-sal-yapimi1.jpg

  Simdi tekrar döndük ve asil modeli koyacagimiz siraya geldik,burada kenar modelini yapiyoruz ve 2 tane örümcekten sonra altta yapilan iki trabzanin ortasindaki üc zincirin icine 6 tane trabzan dolduruyoruz.Bu bölüm modelimizin esas bölümüydü ve sonra yine 2 tane örümcek+kenar modeli+3 zincir.

  yesil-sal-yapimi2.jpg

  Döndük+kenar modeli+1 tane örümcek+ana modeli yapiyoruz(yukarda anlattigim,alttaki iki örümcegin ortasina 6 tane trabzan doldurmak)+1 tane örümcek+5 tane siki igne(bu siki igneler alt sirada yapilan 6 tane trabzanlarin üstüne yapilir)+1 tane örümcek+ana model+1 örümcek+kenar modeli+3 zincir.

  yesil-sal-yapimi3.jpg

  Arkadaslar baktiginizda resime anlasiliyor sanirim,döndük üst sirada ayni islemler yapiliyor ve burada dikkat etmemiz gereken baska ayrintida= bir sirada her model arasina 1 tane örümcek cekerken diger sirada her model arasina 2 tane örümcek cekiyoruz.Yani islem hep ayni sistemle devam ediyor.Asagidaki resimdede bir ayrinti daha var,tekrar bu sirayi yazalim;kenar modeli+2 tane örümcek+5 tane siki igne+2 tane örümcek+3 tane siki igne(bu siki igneyide altta yapilan 5 siki ignenin üstüne yapmaliyiz,ortalayarak)+2 tane örümcek+5 tane siki igne+2 tane örümcek+kenar modeli+3 zincir.

  yesil-sal-yapimi4.jpg

  Arkadaslar buralar ayni islemlerden olusuyor ama ben yinede birkac tane daha resim koyacagim.

  yesil-sal-yapimi5.jpg

  8.ASAMA

  yesil-sal-yapimi6.jpg

  9.ASAMA

  yesil-sal-yapimi7.jpg

  Iste böyle arkadaslar elimden geldigi kadar anlatmaya calistim.Umarim yapabilmisimdir.Zaten insan yapmak istedigi zaman sadece resimlere bakarakta yapabilir.Cünkü kolay bir model özellikle profesyoneller icin.Elinize tig alip sirayi takip ettiginizde kendiliginden model dökülüyor.Kolay gelsin.


 5. 5
  herkultan
  Yeni Üye
  güzelçokbeğendimbendedeçokdeğişikmodelvar

 6. 6
  Ziyaretçi
  ne saçma soru bebek bile yapar demi

+ Yorum Gönder
şal modelleri ve yapılışı,  şal modelleri ve yapılışları,  şapka modelleri,  sapka ve sal orgu modelleri,  sal modelleri ve yapilisi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi