Osmanlı devleti'nin balkanlardaki hakimiyeti başladıktan sonra burada yaptırdığı hanlar nelerdir?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Osmanlı devleti'nin balkanlardaki hakimiyeti başladıktan sonra burada yaptırdığı hanlar nelerdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Osmanlı devleti'nin balkanlardaki hakimiyeti başladıktan sonra burada yaptırdığı hanlar nelerdir?

 2. 2
  Fatal
  Özel Üye

  Cevap: Kurşunlu Han  Kurşunlu Han, İstanbul ilinin Büyükçekmece ilçesinde bulunan tarihi kervansaray. Büyükçekmece Kervansaray olarak da bilinir.

  1566 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. 48 metre uzunluğunda, 22,3 metre genişliğindeki kervansaray kesme taştan yapılmıştır. İlk yapıldığında çatının tamamı kurşunla kapatıldığından Kurşunlu Han olarak bilinmektedir.

  16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Asya ve Avrupa ticaret yolları üzerinde İstanbul'un Avrupa çıkışındaki büyük konaklama yeri idi.

  1985-1987 yıllarında restore edilen kervansarayda Ramazan ayı boyunca şenlikler yapılmakta, kermes ve gösteri gibi kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenlenmektedir.

  Kervansaray, karşısında bulunan Sokullu Mehmet Paşa Camii ve Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi ile birlikte Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü'nün başındaki turistik alanda bulunur.
  Karatay Hanı  Karatay Hanı, Celaleddin Karatay tarafından Kayseri-Malatya yolu üzerinde inşa ettirilen kervansaray.

  Karatay Hanı iki bölümden oluşur. Birinci bölümde dikdörtgen bir avlunun etrafında çeşitli mekanlar yer alır. ikinci bölüm ise arkada daha küçük ve kapalı bir mekandır. Giriş kısmının yanındaki kubbeli bölüm hanın mescididir. mescidin doğusunda hamam yer alır.

  İşlek bir ticaret yolu üzerinde olması sebebiyle uzun yıllar kullanılan Karatay Hanı Coğrafi Keşiflerden sonra ticeret yollarının değişmesiyle önemini kaybetti ve 16. asırda zaviyeye dönüştürüldü.

  Kargı Han  Alanya'nın batısında, Kargı çayının kuzeyindedir.

  Hanın kitabesi olmadığı için yapım yılı hakkında bilgi yoktur. 46 metre eninde, 50 metre boyunda taş yapıdır. Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Akdeniz ile İç Anadolu'yu bağlayan yol üzerinde, Kesikbel mevkiinde kervansaray olarak kullanıldığı sanılmaktadır. Odalarının hepsinin tavanında hava bacaları bulunmaktadır ve odalar orta avlunun etrafında sıralanmıştır. Kapının karşısında taştan oyulmuş sabit hayvan yemlikleri bulunur. Yapı harap durumdadır.+ Yorum Gönder
osmanlı devletinin balkanlardaki mimari eserleri cami,  osmanlı devleti balkanlarda mimari eserleri,  osmanlının balkanlardaki mimari eserlerin resimleri,  osmanlının balkanlara hakimiyetinden sonraki mimari eserleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi