Sigara İçen Bir İnsanın Akciğeri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sigara İçen Bir İnsanın Akciğeri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Sigara İçen Bir İnsanın Akciğeri

 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap:
  Arkadaşlar sağda içen, solda sigara içmeyen bir insanın akciğeri var. 3. 3
  Hozukcan
  Emekli  Sigaranın akciğer kanserine nasıl sebep olduğunun ilk kanıtı sonunda bulundu.

  İnsan vücudundaki her hücrenin çekirdeğinde bulunan p53 geni "genomun gardiyanı" olarak bilinir. Genom, genetik bilgilerin, yani DNA'nın teknik adıdır. Her gün, hücrelerimizin bir çoğundaki DNA kendisini kopyalar ve her gün bu kopyalama işlemi sırasında bazı hatalar meydana gelir. Bu hataların yarattığı yeni hücreler kanserleşme potansiyeli taşır. p53 geninin ana görevlerinden biri, hücredeki bu değişiklikleri ve hataları temizlemektir. Dolayısıyla, görevini gereği gibi yerine getirmeyen bir p53 geni bir hücreyi, sonuçta da insan vücudunu kanser tehlikesiyle karşı karşıya bırakır. Tüm kanserlerin en az yarısında p53 geninin hasarlı olduğu tespit edilmiştir p53 geni, sigara içen ve akciğer kanserine yakalananların yaklaşık %60'ında çok özgül bir biçimde hasar görmektedir.
  Sigara dumanının bazı bileşenleri DNA'yla kimyasal olarak tepkimeye girer. Bu hasar gören DNA onarılmazsa, hasarlı DNA hücre bölünmesi sırasında kopyalanırken bu hatalar sistemin bir parçası haline gelir. Bu şekilde, normal gelişim denetimine yanıt vermeyen bir farklılaşmış hücre popülasyonu gelişebilir ve en sonunda kansere dönüşebilir.
  California ve Texas'lı bilimadamları, 1996 yılında, sigara dumanında yüksek konsantrasyonlarda bulunan bir kanserojen olan "benzopiren" maddesinin p53 genine doğrudan hasar verdiğini kanıtlamak suretiyle, sigara ile akciğer kanseri arasındaki direkt genetik bağlantıyı kurmuş oldular. Bu bilimadamları sigara dumanının kendine özgü işaretini p53 geninde bıraktığını gösterdiler.
  Sigaranın p53 genine hasar verdiği ve bunun akciğer kanserine sebep olduğu hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde kesin.+ Yorum Gönder
sigara icen akciğer,  sigara icenin akciğeri,  sigara içen insanın akciğeri,  sigara içenlerin akciğerleri,  sigara içenlerin akciğeri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi