Özdeyişler ve açıklamaları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Özdeyişler ve açıklamaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  AYFER
  Bayan Üye

  Cevap: Adaletin egemen olduğu yerde, silahın yeri yoktur.(Amyot)
  İnsanlar haklı olduklarını düşündükleri ve normal yollarla haklarını alamayacaklarını anladıkları zaman kaba kuvvete başvurabilirler. Böyle bir durumun ortaya çıkmaması için, adalet mekanizmasının çok iyi işlemesi gerekir.

  Akıllılar nedenler konusunda tartışır, aptallar da karar verir.(Anarchasis)
  Tartışma, doğruya ulaşma yollarından biridir. Bu nedenle. gerçeğe ulaşmak isteyenler, olayların nedenlerini tartışarak neden-sonuç ilişkilerini bulmaya çalışırlar. Tartışmayla ulasılan sonuç sağlıklı olacaktır. Oysa, aptal insanlar bir konuda tartışmadan karar verirler. Bu peşin hüküm de onları çoğunlukla yanlış sonuca götürür.

  Aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.(Claude Bernard)
  Bir konuda arastırma yapmayı düşünen kişi, öncelikle konusunu çok iyi kavramıs olmalıdır. İyice anlamadan arastırmaya başlarsa, ne aradığını tam olarak bilmediği için, ya sonuca ulaşamaz ya da ulaştığının farkına varmaz.

  Arkadaslar kavun gibidir. Neden mi? Bir tane iyisini bulmak için yüzlercesini yoklarsınız da ondan.(Claude Mermet)
  Kavuna dıştan bakılınca olgunluk derecesi anlasılmaz. İyi bir kavun bulabilmek için birçoğunu yakından incelemek gerekir. Arkdaş seçmek de güç bir iştir. Çok sayıda insanlarla birlikte oluruz. Bunlardan niteliklerini beğendiğimiz, kişiliğimize uygun olanlarla dost oluruz.

  Asil insan eşyaları kendisine esir eder, âdi insan ise onların esiri olur.(Siön Kiang)
  Eşyalar, insanların daha rahat yaşamaları için üretilir. İnsanlar, eşyaları amaçları doğrultusunda kullanırlar. Bazıları ise eşyalardan yararlanamazlar. Bunların asıl düşünceleri eşyalardan yararlanmak değil, onlara sahip olmaktır. Böyle insanlar eşyanın tutsağı olurlar.

  Ayaktaki bir işçi, oturmakta olan bir beyden çok daha iyidir.(Franklin)
  Bir Türk atasözü"Nerede hareket, orada bereket" der. Durmadan çalışılan yerde verim artar, bolluk olur. Bu yüzden çalışan kişi her zaman saygıya layıktır. Varlığına ve bulunduğu yere güvenerek çalışmayan insanlar, çalışıp üretenlere oranla çok daha az saygı görürler.

  Ayrılık, gerçek dostlar için bir mihenk taşıdır.(Lacordaire)
  Dostlukların sürekli olması için, dost olan kişilerin ille de bir arada bulunmaları gerekmez. Aynı yerlerde bulunsalar bile, dostlukları sürmelidir. Birlikteyken dost görünen; ama birbirinden uzaklaşınca ilişkileri kesilen kişiler, gerçekten dost değildir. Bu nedenle ayrılık, kimin gerçek dost olduğunu ortaya çıkaran bir ölçü olabilir.

  Bazı insanlar, koca evreni bilirler de, kendilerini bilmezler. (La Fontaine)
  İnsanı değerli kılan özelliklerden biri de kendini tanıyabilmesidir. Kimileri, her şeyi bildikleri düşüncesindedirler. Her konu, her durum ve her olay hakkında hüküm verirler. Bu da onların aslında kendilerini tanımadıklarının bir göstergesidir. Kişi önce kendindeki kusurları görebilmeli, düzeltme yollarını aramalı ki başkalarını eleştirme hakkına sahip olsun.

  Ben kitaplarımı yaratmadan kitaplarım beni yarattı.(Montaigne)
  Bildiklerimizin çoğunu kitaplardan öğreniyoruz. Kitaplar kişiliğimizin oluşmasında etkilidir. Kitap yazan kişi, bu aşamaya yine kitap sayesinde gelmiştir. Dolayısıyla bir yazarı bulunduğu noktaya getiren , kendisinden önceki yazarların eserleridir.

  Bize değer kazandıran şeyler, yaptığımız işlerdir.(Bancroft)
  Bir insanın değeri, yaptığı işlerle ölçülür. İş kişinin aynasıdır. Yaptığı işe bakarak bir kişinin niteliğini anlayabiliriz. İnsanların ürettikleri şeyler, kendilerini değerlendirmede bir ölçü olabilir.

  Bize vazifenin öğretilmesinden çok sevdirilmesi gerekir.(A.Vinet)
  İnsanlar, severek yaptıkları işlerde başarılı olurlar. Sevmeden yapılan iş, insana sıkıntı vereceğinden onu mutsuzluk ve başarısızlığa sürükler. Bir işten olumlu sonuç alınmak isteniyorsa, çalışacaklara işlerini sevdirmek gerekir. Bu nedenle bir görev verilirken kişilerin ilgi, yetenek ve ihtiyaçları gözönüne alınmalıdır.

  Daima: ‘'Bilirim!'' mi diyor, gençtir; her şeye ‘'Olabilir!'' mi diyor ihtiyardır.(Cenap Şahabettin)
  Gençler, her şeyi bildiklerini sanırlar.Bir konuda tartışmaksızın karar verirler. Deneyimleri az oldukları için genellikle önyargılıdırlar. Yaşlılar ise, uzun yılların verdiği deneyimler nedeniyle her konuda ölçülü davranırlar. Karar vermede, olayları yorumlamada, insanları değerlendirmede daha dikkatlidirler.

  Daima yukarıya bak , bilmediğin şeyleri öğren ve her gün yükselmeye çalış.(Pasteur)
  İnsanlar, bulundukları koşulları daha ileriye götürmek için çaba göstermelidirler. Bu nedenle bilmediği şeyleri öğrenmeye daha büyük hedeflere ulaşmaya çalışmalıdır. Kişi bugün ki bilgi ve yaşantısını yeterli görürse ilerleyemez.Her şeyin daha iyisini elde edebilmek için uğraşmalıdır.

  Dostlarımızın sefaletine acımak iyi, fakat onların imdadına koşmak daha iyi.(Voltaire)
  Zor duruma düşen dostlarımıza acımak yeterli değildir.Onların yardımına koşmak gerekir. Bir atasözümüz ‘'Dost kara günde belli olur'' der. Sıkıntılı günlerimizde dostlarımızın bize acımalarını değil ,yardımlarını bekleriz. .+ Yorum Gönder
özdeyişler ve açıklamaları,  vecizeler ve açıklamaları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi