Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir özdeyişinin anlamı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir özdeyişinin anlamı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  ORKUN
  Usta Üye

  Cevap: Milli egemenliğin anlamı

  "Kayıtsız şartsız" ifadesiyle belirtilen egemenliği, milletin üzerinde tutmak demek, bu egemenliğin bir zerresini, sıfatı, ismi ne olursa olsun, hiçbir makama vermemek, verdirmemek demektir. Bununla demek istediğim anlamı kolaylıkla anlayabilirsiniz.
  1923 (Atatürk'ün S.D. II, s. 80)

  Süngü ile, silâhla, kanla elde ettiğimiz zaferden sonra,kültür, bilim, teknik, ekonomi gibi alanlarda zafer kazanmak için çalışacağız. Milleti refah ve mutluluğa götürecek bu alanlarda güvenle, başarıyla yürüyebilmek ise, yalnız bir şarta bağlıdır. Bu şart bulunmazsa o alanlarda başarımız imkânsızdır. Bu şart şudur: Milletin, doğrudan doğruya kendi egemenliğine kendisinin sahip olmasıdır!
  1923 (Atatürk'ün S.D.II, s.135)

  Toplumda en yüksek özgürlüğün, en yüksek eşitlik ve adaletin devamlı şekilde sağlanması ve korunması, ancak ve ancak, tam ve kesin anlamıyla millî egemenliğin kurulmuş bulunmasına bağlıdır. Bu nedenle özgürlüğün de, eşitliğin de, adaletin de dayanak noktası, millî egemenliktir. Toplumumuzda, devletimizde özgürlük sonsuzdur. Ancak, onun sının, onu sonsuz yapan esasın korunmasıyla mevcut ve çevrilidir. Bir insan, belki kendi arzusuyla kişisel özgürlüğünü yok etmek ister; fakat bu girişim koca bir milletin hayatına ve özgürlüğüne zarar verecekse, çok büyük ve şerefle dolu bir millet hayatı bu yüzden sönecekse ve o milletin çocukları ve torunları bu yüzden yok olacaksa bu girişimler hiçbir vakit haklı ve kabule değer olamaz. Ve hele böyle bir hareket hiçbir zaman özgürlük adına hoşgörü ile kabul edilemez. Hiç şüphe yok, devletimizin sonsuza kadar yaşaması için, memleketimizin kuvvetlenmesi için, milletimizin refah ve mutluluğu için, yaşamımız, namusumuz, şerefimiz, geleceğimiz için ve bütün kutsal kavramlarımız ve en sonunda her şeyimiz için elbette en kıskanç hislerimizle, bütün uyanıklığımızla ve bütün kuvvetimizle millî egemenliğimizi koruyacak ve savunacağız.
  1923 (Atatürk'ün S.D. I, s. 298)

  Millî emeller, millî irade, yalnız bir kişinin düşünmesinden değil, bütün millet bireylerinin arzularının, emellerinin bileşkesinden ibarettir.
  1923 (Atatürk'ün S.D. II, s. 95)

  Egemenlik, kayıtsız ve şartsız milletindir.
  1923 (Atatürk'ün S.D. II, s.58)

  Kuvvet birdir ve o, milletindir.
  1937 (Atatürk'ün S.D.I, s. 389)

  Egemenlik, hiçbir anlam, hiçbir şekil ve hiçbir renkte ve
  belirtide ortaklık kabul etmez. 1922 (Nutuk II, s.700)
  alıntı+ Yorum Gönder
egemenlik kayitsiz sartsiz milletindirin anlami
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi