Win 7 administrator sorunum var

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Win 7 administrator sorunum var ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Win 7 administrator sorunum var
  Soru: Ya arkadaşlar bu win 7 ne böyle ya.
  Bir türlü administrator olarak oturum açamıyorum.
  Cmd.exe felan bişeyler yazılmış ama cmd.exe ye sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır desem bile kabul etmiyor, izniniz yok diyor. Denetim masası ha keza öyle. Hiçbir yeri hiçbir şeyi nerdeyse kullanamıyorum. Bi yardım edin bana kafayı yiycem yoksa :(
  ? 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap:
  Windows XP işletim sistemi kurulurken son adımlarda bizden bir kullanıcı oluşturmamızı ister. Kendimiz için bir kullanıcı oluşturduğumuzda Yönetici Hesabı (Administrator) boşa çıkardı. Eğer Yönetici Hesabınız için bir parola oluşturmadıysanız, diğer kullanıcınız ile giriş yaparken bir başkası bilgisayarınıza oturarak Yönetici Hesabıyla oturum açabilir.

  Bu durum çoğu zaman açılış şifresini unutan kullanıcılar için bir avantaj olsada aynı zamanda bir güvenlik probleminide beraberinde getirmektedir. Windows Vista ile bu sorun düzeltildi, Windows Vista kurulumu sırasında oluşturduğunuz kullanıcı aktif kullanıcınız olmakta ve Yönetici Hesabı (Administrator) devre-dışı bırakılmaktadır.

  Böylece siz Yönetici Hesabınızı aktifleştirmeden kimse bu kullanıcı ile sisteminizi açamaz. Bu özellik Windows 7 üzerinde aynı şekilde varlığını sürdüyor. Bazı kullanıcılar zaman zaman Yönetici Hesabını (Administrator) kullanma ihtiyacı duyarlar. Bu durumda Yönetici Hesabı ile oturum açmak için bu hesabı aktifleştirmek gerekir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

  1. İlk olarak Başlat Menüsü (Start Menu) –> Arama (Search) kısmına “cmd.exe” yazıyoruz ve Komut İstemi (Command Prompt) üzerine sağ-tuş yaparak Yönetici Haklarıyla (Run as Administartor) çalıştırıyoruz.  2. Yönetici Hesabını açmak, kapatmak ya da bu hesap için bir parola belirlemek için Komut İstemi (Command Prompt) içerisinde aşağıdaki komut dizilerini uygulamanız yeterli olacaktır.

  Yönetici Hesabını Açmak için;
  Kod:
  net user administrator /active:yes
  Yönetici Hesabını Kapatmak için;
  Kod:
  net user administrator /active:no
  Yönetici Hesabına Parola Koymak için;
  Kod:
  net user administrator 123585  alıntı
 3. 3
  Ziyaretçi
  cmd de yönetici olarak başlat diyorum yinede olmuyo evet tuşu donuk ne yapmam lazım anlamadım gitti... 4. 4
  Ziyaretçi
  vermiş bolduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi