Güneş panelleri nasıl yapılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Güneş panelleri nasıl yapılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Güneş panelleri nasıl yapılır
  Soru: Sizden mesajınızı bekliyorum ama çabuk olun sunumum yarın saat 12.30'da olacaktır.eğer acele ederseniz 100 lcam etmezseniz 1 alıcam mesajınızı bekliyorum ? 2. 2
  ACİL
  Özel Üye

  Cevap: Bedava sıcak su Güneş Paneli nasıl yapılır ?
  Azalan enerji kaynakları yüzünden dünya üzerinde enerji fiyatları giderek artmaktadır bu yüzden insanlar alternatif bedava enerji kaynaklarına yönelmektedir. Dünyamızı aydınlatan güneş sınırsız bir enerji kaynağı olmasına rahmen bizler tarafından kullanılmamaktadır. Genellikle yazlık evlerin çatısında görmeye alışık olduğumuz güneş panelleri büyük şehirlerimizde sıklıkla kullanılmamakta. İstanbul’da yaşayan biri olarak sıcaklık ve güneşin kavurucu sıcağı burada da yoğunlukla hissedilmekte şimdi sizlere kendi evlerimiz de rahatlıkla uygulayabileceğimiz bir güneş paneli nasıl yapılır ayrıntılı olarak anlatacağım. İster apartman dairesinde oturun isterseniz müstakil bir evde hiç farketmez.

  Gerekli Malzemeler :
  • 100 Adet boş kutu kola tenekesi markası farketmez
  • Siyah Mat boya, Mat olamasına özellikle dikkat ediyoruz çünkü parlak olursa güneş ışınlarını geri yansıtır bu yüzden mat siyat olması oldukça önemli
  • 60X90 boyutlarında tahta panel aslında bunu yapacağınız panelin boyutlarına göre kendiniz de ayarlayabilirsiniz.
  • Strafor ve Cam projenin büyüklüğüne göre
  • Koli bandı
  • Bir adet Matkap

  Yapmaya başlamadan önce bu tür sistemler Avrupa’da büyük ilgi görmektedir. Avrupalılar kendi enerjilerini kendileri üreterek bedava enerji kaynakları yaratmaktadırlar.
  Sizde bu iş için sadece bir kaç saatinizi ayırarak kendi sıcak suyunuzu üretebilirsiniz.
  Yeter ki üşengeç olmayalım
  Yandaki resimde gördüğünüz gibi bir matkap yardımı ile kutu kola tenekelerinin alt kısımlarını deliyoruz. Delme işlemi için en kalın matkap ucunu seçmelisiniz. 10 nımara matkap ucu bu iş için idealdir.  Kutularımızı matkap ile deldikten sonra siyah mat boya ile bayayıp kurumasının hemen ardından bant yardımıyla birbirine yapıştırıyoruz ben malzemeler kısmında koli bandı dedim ama siz koli bandı yerine nalburlarda sarılan kaynak bandı kullanırsanız daha iyi verim alabilirsiniz. Bantla yapıştırırken dikkat etmememiz gereken nokta ise tenekeler arasında herhangi bir boşluk kalmaması gerekiyor. Bunun için metal yapıştırıcıda kullanabilirsiniz.


  Daha önceden belirttiğim gibi 60X90 ebatlarında tahta panelimizi kesip resimde gördüğümüz gibi montajını yaptıktan sonra üst yüzeyini camla kaplıyoruz cam esebilecek rüzgar gibi etkenlerin panelimizin içerisindeki suyun soğutmasını engellemeye yarıyor.


  Resim de gördüğünüz gibi panelimizin her iki yanına birer adet hava girişi deliği açıyoruz ve baş tarafına da bir adet hava girişi açmanız yeterli bu girişleri yubarlak bir cisim kullanarak kalemle etrafını cizdikten sonra matkapla delerek de açabilirsiniz. Eğer uğraşma istemiyorum derseniz yine büyük delikler açmak için matkap aparatları nalburlarda satılmakta.  ve sıra geldi boyayıp bantladığımız kola kutularını panele yerleştirmeye resimde gördüğünüz gibi aynı boy olacak şekilde panelimize yerleştiriyoruz ve tahta ile iyice panele sabitliyoruz.  Daha sonra ise yine resimde görüldüğü gibi panelimizin boyutlarına uygun bir büyüklükte strafor parçası keserek arka kısmını kaplıyoruz. Strafor panelimizin ısı yalıtımını sağlamaktadır. Dilerseniz straforun arkasını koli ile kaplayarak daha temiz bir görüntü elde edebilirsiniz.


  Güneş panelimiz resimde gördüğünüz gibi hazır suyun teneke kutular içeresindede dolaşımını sağlamak için en alt ve en üst kutular atasında da delik açıyoruz ki su özgürce kutular arasından geçerek özgürce geçebilsin bittikten sonra açtığımız iki deliğin bir ucuna şebeke suyunu bağlıyoruz öteki ucunu ise bir hortum yardımı ile musluğumuza bağlıyoruz ve musluğu açtığımızda şebeke suyu kutu tenekelerin içerisinden geçerek sıcak bir şekilde musluğumuzdan akmaya başlayacak. Kutu tenekeler arasında ki bağlantıyı ne kadar sağlam yaparsanız sızıntı olmaz en dikkat etmeniz gereken nokta bu. Hazrıladığımız paneli banyo veya mutfağımızın bulunduğu dış cephe duvarına sabitleyerek çok iyi sonuçlar elde edebiliriz.
  paneldus.org 3. 3
  Ziyaretçi
  sistemi iyi anlattınız ama bunun uygulaması aşırı sıkıntılı. nedeni şu, kutuları bantla yapıştırmak ne kadar mantıklı bu kutuların içinden en az 6 atülük bir basınçlı su geçecek bu basit yapıştırma bu basınca nasıl dayanır bu kutu yerine normal cam yada sac boru önermeniz doğru olmazmıydı?+ Yorum Gönder
güneş paneli nasıl yapılır,  güneş panelleri,  güneş paneli,  güneş paneli yapımı,  kola kutusundan güneş paneli
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi