Burdurun Doğal Güzellikleri Nelerdir?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Burdurun Doğal Güzellikleri Nelerdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  CaRaMeLa
  Bayan Üye

  Cevap: Burdur  Akdeniz Bölgesi’nin Göller Yöresi’nde il ve aynı ilin merkezi olan kent. Kuzey ve doğuda Isparta, güneyde Antalya, batıda Denizli, kuzeybatıda Afyonkarahisar illeriyle sınırlanır. Genel yükseltisi 1.400 metre-750 metre arasında değişen ovaların en önemlileri, Tefenni havzasında, Gölhisar çukurluğunda; Yeşilova, Bucak, Ağlasun, Burdur tektonik havzalarında yer alır. Rahat ve Eşeler yaylaları ilin en önemli iki yaylasıdır.

  Belli başlı akarsular; Alakır, Burdur, Kravgaz, Arvallı, Dalaman, Başköy ve Askeriye Çaylarıdır. Bu akarsular Burdur’daki birçok gölü de besler. Yöreye Göller Bölgesi adını veren göllerin çoğu, çöküntü alanlarından oluşmuştur. Başlıca göller şunlardır: Burdur gölü (200 km2), Karaevli, Bereket, Yarışlı, Salda, Gölhisar, Yazır, Söğüt ve Karataş Gölleridir. Doğal güzellikleri, mesire yerleri, mağaraları, içme ve kaplıcalarıyla ünlü olan Burdur, önemli bir turistik yöredir.
  Gölhisar gölleri, Aziziye ve Dirmil ormanları, dünyaca ünlü İnsuyu Mağarası, İnsuyu İçmeleri, göl kıyılarındaki kumsalları ünlüdür.

  İklim ve Bitki Örtüsü: Burdur’un iklimi, denizin etkisine açık olma ve yükselti gibi nedenlere bağlı olarak karasal iklim özellikleri de gösteren bir Akdeniz iklimidir. İlde kışlar soğuk, yazlar sıcak geçer. Yağışlar genellikle kış ve bahar aylarında görülür. Yılın ortalama 175,4 günü yağışlı geçer; rüzgârlar değişik yönlerden eser. İlin ormanları (243 bin ha) genellikle dağlık alanlardadır. Meşe, çam türleri, sedir, köknar ve ardıç, başlıca ağaç türleridir. Yabanıl hayvanlardan karacaların sayısı azalmaktadır. İlde ayrıca keklik, yaban ördeği, ayı, vaşak, yaban kedisi, tavşan, porsuk, kurt, tilki, çakal, domuz bulunur.

  Turistik Yerler: Burdur ve yöresi: Kent merkezinde: 1300’de inşa edilen Ulucami, Çeşmedamı Camii, Divanbaba Camii (1775), Hecin Camii (1875), Hıdırlık Türbesi (16. yüzyıl), Burdur Gölü kıyısında dinlenme ve hizmet tesisleri; Burdur’a 13 km uzaklıkta, yaklaşık 600 metre uzunluğunda İnsuyu Mağarası, Burdur’un 24 km batısında Hacılar Höyüğü. Ağlasun ve yöresi: Ağlasun kasabasına 10 km uzaklıkta Köroğlu orman içi dinlenme yeri, kasabanın kuzeyindeki Akdağ’da Sagalassos antik şehri. Bucak ve yöresi: İncirdere Köyü’nde İncir Kervansarayı (13. yüzyıl), Susuz Köyü’nde Anadolu Selçuklu yapısı Susuz Han (13. yüzyıl sonları), Bucak’a 15 km kadar uzaklıkta Kremna antik şehri. Gölhisar: Balbura, Bubon ve Oinoanda kentleriyle birlikte kurulan tetrapolisin merkezi Kibryra, Dengere Camii (18. yüzyıl). Yeşilova ve yöresi: Yeşilova kasabasına 5 km uzaklıkta Salda Gölü orman içi dinlenme yeri ve plaj tesisleri. 3. 3
  Ziyaretçi
  sağol doğal güzellikleri öğrendim+ Yorum Gönder
burdurun doğal güzellikleri,  burdurun güzellikleri,  burdur un doğal güzellikleri,  göller yöresi,  burdurun doğal varlıkları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 9 kişi