Cumhuriyet donemi yönetiminde seçme ve seçilme hakkı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Cumhuriyet donemi yönetiminde seçme ve seçilme hakkı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Cumhuriyet donemi yönetiminde seçme ve seçilme hakkı

 2. 2
  RüzgarGülü
  Bayan Üye

  Cevap:
  Siyaset alanında kadınlara verilen hakları eğitim ve hukuk alanında verilen hakların bir devamı kaçınılma bir sonucu olarak düşünmemiz gerekir. Bu haklar kadın-erkek eşitliğinin en somut kanıtıdır.
  Siyaset alanında ilk yasa olarak 3 Nisan 1930 tarih ve 1580 sayılı kanun gösterilebilir. Bu kanunun 23 ve 24. maddeleri ile Türk kadınına ilk kez belediye seçimlerine katılma seçme ve seçilme hakkı tanınmaktaydı. Bu Atatürk -ün yıllardır yapmak istediği ve bu amaçla büyük bir kamuoyu oluşturduğu bir siyasi durum idi.
  26 Ekim 1933 tarihli değişiklikle de Köy Kanunu-na kadınların Köy İhtiyar Heyeti-ne ve muhtarlığa seçilme ve seçme hükmü konmuştu ki bu belki ilk siyasi yasadan çok daha temele hitap eden bir karardı.
  Bu yasa değişikliğinden yaklaşık bir yıl sonra Atatürk ve arkadaşları 5 Aralık 1934 tarihinde Teşkilat-ı Esasiye Kanunu-nun 10 ve 11. maddelerinin şu hale gelmesini oybirliğiyle sağlayacaklardır ;
  10. madde ; 22 yaşını bitiren kadın-erkek her Türk mebus seçme hakkına haizdir. 11. madde; 30 yaşını bitiren kadın-erkek her Türk mebus seçilebilir.
  Atatürk bir kez daha ileri görüşlülük vasfını böylece kanıtlama olanağı bulabilmekteydi. Bilindiği gibi o tarihte yani 1934-lerde birçok Avrupa ülkesinde kadın bu iki haktan ikisinden ya da seçilme hakkından mahrum bulunmaktaydı.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi