Lale Dikimi Nasıl Olur Saksı Ve Bahçeye Lale Nasıl Dikilir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Lale Dikimi Nasıl Olur Saksı Ve Bahçeye Lale Nasıl Dikilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Lale Dikimi Nasıl Olur Saksı Ve Bahçeye Lale Nasıl Dikilir
  Soru: Lale Dikimi Nasıl Olur Saksı Ve Bahçeye Lale Nasıl Dikilir ? 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap:
  lale dikimi hakkında bilmeniz gerekenler ve lale dikimi ile ilgili geniş bilgiler


  Lale sanıldığının aksine oldukça kolay yetişen ve dayanıklı bir bitki. Ayrıca her yıl bakım gerektirmeksizin çoğalıyorlar da. Dolayısı ile rönesansta insanları savaştıran, bir soğanı için ev satılan bu değerli bitkiyi, günümüz koşullarında ayağınıza getiriyoruz.

  İhtiyacınız Olanlar

  - Tercihan gölge bir bahçe
  veya minimum 15 cm. derinliğinde bir saksı ve toprak
  - Lale soğanları


  Sakıya Nasıl Dikeceksiniz ?  Derinliği minimum 15 cm. olan bir saksı alın ve soğan satın alırken saksı derinliğinden 5 cm. daha kısa derinliğe gömülen soğan alın (ör. 20 cm. bir saksı için 15 cm. veya daha sığa gömülen bir soğan tercih edilmeli.
  Saksınızın altına minimum 5 cm. yüksekliğinde toprak veya torf doldurun ve hafifçe sıkıştırın.
  Daha sonra lale soğanlarını birbirine değmeyecek ve 4-5 cm. uzaklık olacak çekilde torpağa yerleştirin, tabi sivri taraflarının yukarı bakacağını hatırlatmaya gerek duymuyoruz
  Saksının kalan kısmını da toprakla doldurup hafifçe sıkıştırın ve can suyu verin.
  Bundan sonrası çok önemli: Unutmayın, laleler soğuğu sever ama donmak da istemez. Dolayısı ile saksıyı evin içinde bırakırsanız soğanlar çürür, camın önüne koyarsanız donar. Bu aşamada saksıları bir müddet buzdolabında bulundurabilirsiniz. Soğuk hava lale soğanının biyolojik saatini harekete geçirir ve biraz daha ılık havaya geçirdiğinizde laleler topraktan çıkar. Topraktan çıkarken ve çiçek açınca ne kadar gölge ve serin ortamda tutarsanız laleleriniz o kadar canlı ve uzun ömürlü olur. Unutmayın evin içinde laleniz yaşamaz !  Bahçeye Nasıl Dikeceksiniz ?  Lale soğanları Eylül-Ocak ayları arasında dikilmelidir. Eğer gölge bir yer seçerseniz laleleriniz çiçek açtıktan sonra daha uzun süre yaşar.
  Toprağınızı aldığınız lalenin üzerinde belirtilen derinlikte kazın ve lale soğanlarını yine belirtilen minimum aralıklardan daha kısa mesafede olmayacak şekilde dizin. Tabi sivri taraflarının yukarı bakacağını hatırlatmaya gerek duymuyoruz

  Lale paketlerinin üzerinde ne kadar büyüyecekleri cm. olarak yazılıdır. Birden fazla çeşit aldıysanız uzun olanları kısa olanların arkasında kalacak şekilde dikin.

  Lalelerinizi kuru havalarda sulamayı ihmal etmeyin. Pakette belirtilen aylarda laleniz topraktan çıkacak ve çiçek açacaktır. Çiçeklerin vakti dolup boyunları bükülmeye başladığında, artık çiçekleri kesmeniz iyi olacaktır. Çünkü yapraklar bir sonraki senenin enerjisini soğana depolamalıdır. Yapraklar kendi kendine kuruyana kadar zarar vermeyin. Soğanlarınızın en az yarısı ertesi sene yeniden açacaktır.
+ Yorum Gönder
lale nasıl dikilir,  soğanlı çiçeklerin dikimi,  laleler nasıl dikilir,  lale saksısı,  lale soğanı nasıl dikilir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi