3 boyutlu resim çizebilmek için bilgiler ve örnekler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden 3 boyutlu resim çizebilmek için bilgiler ve örnekler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  ÆSiя
  Özel Üye

  Cevap: aşama 1: Yere çizilecek "resim" ler ana hatlarıyla herhangi bir 3d yazılımında çizilir, kabaca modellemeniz yeterli, bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, gercek dünyadaki zeminin 3d yazılımında da bir plane nesnesi ile temsil edilmesi. Sonra kabaca çizilmiş olan bu 3d sahne bir kamera yerleştirilerek render edilir. Bu arada bu kameranın mercek seçimine dikkat edilir mesela 50 mm odak uzaklıklı bir mercek seçilir.

  Aşama 2 (zor): Daha sonra bir gece resmi aktaracagınız caddeye gidilir. Bir projeksiyon makinası alınır render edilmiş olan resim yere yansıtılır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey projeksiyon makinasının merceği ve yerden yuksekliği ile zeminle yaptığı açının 3d ortamındaki kamera ile tıpatıp aynı olmasıdır. Sonra yere yansıtılan bu görüntü üzerinden resmin ana hatları yere çizilir ve renklendirilerek detaylandırılır. Belli bir açıdan bakarsanız fotoğraflardaki görüntüyü alırsınız ama mesela ters taraftan bakarsanız ortaya çıkan görüntü bu olmaz.

  Aşama 2 (kolay) : Az önce anlatılan biraz zor muydu? -Tamam daha kolayı var. Aşama 1 de rendırladığınız görüntüyü kamera yerine bir spot ışığı koyarak bir plane üzerine yansıtın ve plane üzerine yansımış olan bu görüntüyü plan görüntüsünden render edin. Bu görüntüyü bir kaguda plot edin karelere bölün ve istediğiniz herhangi bir yere çizin. Doğru açıdan baktığınızda bu resimlerdeki gibi görünecek.

  1. MAxda çizilen ve render edilen görüntü
  2 ve 3 max ortamında spot ışığı ile yere yansıtılan görüntü
  4. caddeye cizilecek görüntü yami max ortamında plane üzerine yansıtılan görüntününü plan /top viewport tan bakılarak rendırlanmış hali.

  4 numaralı görüntüyü birebir aynı olarak yere çizerseniz siz de bu tarz bir resim yapabilirsiniz+ Yorum Gönder
üç boyutlu resim örnekleri,  3 boyutlu resim örnekleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi