Hamitoğulları beyliği haritası

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hamitoğulları beyliği haritası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: TEKE YÖRESİ
  Malazgirt Savaşı’ndan sonra Anadolu’nun fethi Batı Anadolu’ya kadar gerçekleştirilmişti. Türkistan’da Hive ile Merv arasında yaşayan ve büyük göç dalgasına katılarak Anadolu’ya gelen Teke Oymağına ait topluluklara Antalya’nın batısındaki dağlık kısım Fethiye’ye kadar yurt olarak verilmiş ve o oymaklar yerleştirilmiştir. Orta Asya’dan gelip Anadolu’ya yerleşerek yurt tutan diğer insanlarımız gibi Teke oymakları da yaşadıkları ve yaşattıkları kültürlerini yaşaya, yaşaya gelmişler ve yeni yurtlarında da yaşamaya ve yaşatmaya devam etmişlerdir. Yurtlarının havasıyla suyuyla, taşıyla toprağıyla özdeşleşmişler. Tarihten 8000 yıl önce bile insanlara yurt olduğu Burdur Hacılar Hüyüğü, Kuruçay Hüyüğü buluntularından ve Antalya Karain Mağarası resimlerinden anlaşılan yöre, Türkmen yörük boylarına da ev sahipliği yapmış. Türkmen Yörükleri de her karış toprağı tarih olan topraklara, bol güneşe her karışı ayrı bir tarihi barındıran doğasına tez alışmışlardır. Teke oymağına ait bu gurupların yerleştirildiği yere Teke İli, Tekeli ve yöre valilerine de Teke Beyi denilmiştir.
  Ansiklopedide Antalya körfezi ile Fethiye Körfezi arasında kalan, Burdur Gölü havzası ve Dalaman Çayı’nın yukarı havzasına Teke Yöresi denir, denilmektedir.
  Teke kültürü; doğuda Alanya Gazipaşa, batıda Muğla (Bodrum ve Milas dışında), Kuzeyde Yer yer Denizli ve Uşak iline, Afyon’un güneyde kalan ilçeleri (Dazkırı, Dinar, Sandıklı’ya kadar olan toprak parçasında görülür.
  Teke kültür alanında yaşayan insanların davarlarına vurduğu enler, ev kuruluşu, ve evlerine döşenen eşyaları, doğum – ölümlerdeki adetleri, süsleme, Türkmen takvimi, terazi, düğün adetleri ve oyunları, türküleri, manileri, ninnileri, giysileri, efsaneleri, hastalık tedavileri, Pazar yeri, baş yayla, aşiret kadısı, yalancı doktor, kadın fesleri (sadece başlıkların birazı farklıdır) Türkmenleri anlatır, Türkmen geleneklerini gösterir. Alanın büyük olmasından dolayı ufak tefek farklılıklar göze çarpar. Bu farklılıklar özde değil yüzeydedir. Bu yöre oyunlarına Teke oyunları, Türkülerine Teke havaları denir.
  Hamit Oğulları Beyliği Haritası (Flemming, B.;Landschaft) Teke Yöresi Teke Yöresi ve kültürel alanı


  alıntı+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi