Boşanma yaş sınırı varmıdır? varsa kaçtır?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Boşanma yaş sınırı varmıdır? varsa kaçtır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Boşanma yaş sınırı varmıdır? varsa kaçtır?

 2. 2
  computer
  Özel Üye

  Cevap: BOŞANMA DAVALARI KONUSUNDA MERAK ETTİKLERİNİZ

  1- Boşanma davası hangi mahkemede açılır?
  Boşanma davası,eşlerden herhangi birinin ikametgahının bulunduğu yer Aile Mahkemesinde, müstakil aile mahkemesi bulunmayan yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır.
  2- Boşanma davasını hangi tarafın açtığı önemli midir.?
  Hayır önemli değildir,davanın seyrine olumlu ya da olumsuz hiçbir etkisi olmaz.
  Önemli olan iddiaların ispatıdır.
  3- Anlaşmalı boşanma ile çekişmeli boşanmanın farkı nedir? Anlaşmalı boşanma hangi hallerde mümkündür.?
  Anlaşmalı boşanma,adından da anlaşılacağı üzere eşlerin boşanma ve boşanmanın mali sonuçları hakkında (Tazminat,nafaka,velayet,eşya paylaşımı v.s) anlaşmaya varmaları,bu doğrultuda bir protokol hazırlamaları ve yine bu doğrultudaki iradelerini hakim huzurunda bizzat beyan etmeleri ile mümkündür. 1 yılını doldurmamış evliliklerde anlaşmalı boşanma mümkün değildir.
  Çekişmeli boşanma ise,tarafların boşanma ya da boşanmanın mali sonuçlarında anlaşmaya varamamaları halinde ya da 1 yılını doldurmayan evliliklerde söz konusu olmaktadır.Taraflar iddialarını ispat etmekle yükümlüdür.Boşanma davalarında en önemli delil tanık/şahit delilidir.Tanıkların yakın akraba olması,yaşının küçük olması tanıklıklarının kabul edilemeyeceği anlamına gelmez.Önemli olan tanık beyanlarını değerlendirilecek olan hakimin kanaatidir.
  4- Boşanma davaları ne kadar sürede biter.?
  Bu sorunun tek ve kesin bir yanıtı olmamakla, süreç mahkemelerin iş yoğunluğuna ve dosyadaki delil durumuna göre değişmekle birlikte,genel olarak anlaşmalı boşanma tek celsede; çekişmeli boşanma ise en iyi ihtimalle 5-6 celsede tamamlanabilmektedir.
  5- Boşanma davasında vekilimin/avukatımın olması zorunlu mudur, Olmamasının sonuca etkisi varmıdır.?
  Hiçbir davada vekil tayin etme zorunluluğu yoktur,kişiler avukatları olmaksızın dava ve işlerini takip edebilirler.Ancak elbette davayı avukat ile takip etmenin –özellikle yargılama usulü açısından –önemi büyüktür.+ Yorum Gönder
anlaşmalı boşanmada yas siniri varmidir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi