Yabancı Dil ve Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü Hakkında

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yabancı Dil ve Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü Hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yabancı Dil ve Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü Hakkında
  Soru: arkadaşlar ben ktü bilgisayar öğretmenliği okuyorum açık öğretimdende yabancı dil öğrenmeye yatkınlığım olduğu için uluslararsı ilikiler mi yoksa bölümümüzü bitirdikten sonra kendi bölümümüzle ilgili bir kurumda yöneticilik yapabilme olanağı için kamu yönetimimi seçmelyim?
  bu bölümler ve bilgisayar öğretmenliği arasındaki bağlantıyı bilen arkadaşlar bana yardımcı olursa sevinirim
  ? 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: karar sizin bence iyi ilerlediğiniz yolu seçmelisiniz.

  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
  GENEL BİLGİ

  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümleri ilk kez 1998 yılında eğitim fakültelerinin yeniden yapılandırılması çerçevesinde Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından açılmıştır.

  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü, 1998-1999 öğretim yılında eğitime başlamıştır. Bölümde halen 1 profesör, 4 yardımcı doçent, 5 öğretim görevlisi ve 2 araştırma görevlisi görev yapmaktadır.

  Bölümün temel amacı, bilgisayar ve diğer bilgi teknolojileri konusunda lisans eğitimi vererek ilk ve orta öğretime bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmeni yetiştirmektir. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü mezunları T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet ve özel statülü okullarda öğretmen, öğretim teknoloğu ve üniversitelerin ilgili bölümlerinde akademisyen olarak çalışabilirler.

  AMAÇ


  İlk ve orta öğretimde çalışacak bilgisayar öğretmenlerini bilgisayar ve diğer bilgi teknolojileri hakkında güncel bilgi ile donatmaktır. Bölümümüz mezunları Milli Eğitim Bakanlığı?na bağlı devlet ve özel okullarda bilgisayar öğretmeni, öğretim teknoloğu ya da üniversitelerde akademisyen olarak çalışabilmektedirler.

  AÇILAN PROGRAMLAR


  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır. Lisansüstü programlar Eğitim Bilimleri Enstitüsü tarafından yürütülmektedir. Master ve doktora programlarına öğrenci seçimi için üniversite ve bölüm gerekli şartları duyururlar.

  Lisans

  Öğrenciler lisans programına Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) almış oldukları puana göre Öğrenci seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yerleştirilir. Her yıl yaklaşık 50 öğrenci bölüme alınmaktadır. Programın süresi 4 yıldır. Öğrenciler mezun olabilmek için almış oldukları bütün dersleri başarıyla tamamlamalı ve en az 2.00 genel not ortalamasını sağlamış olmalıdırlar. Programın resmi öğretim dili Türkçe'dir. Öğrenciler isteğe bağlı olarak 1 yıl süreyle İngilizce hazırlık programına devam edebilmektedirler.

  Yüksek Lisans

  Öğrenciler sunulan dersleri almalı ve araştırmalarına dayalı olan bir tez hazırlayıp sunmalıdır. Öğrencilerin yüksek lisans derecesini alabilmeleri yaklaşık olarak 2 yıl sürmektedir.

  Doktora

  Doktora derecesi ders ve araştırmaları kapsar. Öğrenciler orijinal bir araştırma yürütmeli ve bir tez hazırlamalı, tamamlamış olduğu bu tezi sözlü olarak savunmalıdır. Yüksek lisans derecesinden sonra doktora programını tamamlamak için yaklaşık 4 yıl gerekmektedir.

  ARAŞTIRMA FAALİYETLERİ


  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğretim elemanları 2006-2007 Öğretim Yılı'nda uluslararası hakemli dergilerde 8, ulusal hakemli dergilerde 2 olmak üzere toplam 10 makale, 1 kitap, 1 kitap çevirisi, 11 kitap bölümü yayınlamış, ulusal ve uluslararası sempozyumlarda toplam 37 bildiri sunmuşlardır. Ayrıca halen ikisi TÜBİTAK tarafından desteklenen 3 ayrı araştırma projesi yürütülmektedir. Bölüm öğretim elemanlarının üzerinde çalışmakta olduğu konulardan bazıları şunlardır:

  1. Bilgisayar destekli eğitim,
  2. Bilgisayar destekli yabancı dil eğitimi,
  3. Eğitim teknolojisi,
  4. Eğitim ve okul sistemlerinde bilgisayar kullanımı,
  5. Teknolojinin insan üzerine etkileri,
  6. Bilgisayar kaygısı,
  7. Endüstriyel tasarım,
  8. Eğitimde internet kullanımı,
  9. Eğitsel tasarım,
  10. Eğitim yazılımları,
  11. Bilgisayarda istatistik uygulamaları,
  12. Mesleki gelişim.
  ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ


  Bölüm öğretim elemanları ve öğrencileri değişim programları aracılığıyla yurt dışındaki üniversiteler ile ortak araştırma ve öğretim faaliyetleri yürütmektedirler.

  SUNULAN OLANAKLAR


  Bilgisayar Laboratuarları

  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümüne ait 2 adet bilgisayar laboratuarı bulunmaktadır. Her bir laboratuar içerisindeki bilgisayarlara ait teknik özellikler şu şekildedir:

  Bilgisayar Laboratuarı I
  Alan: 10,85 m x 5,80 m = 62,93 m2
  Bilgisayar Adeti: 24
  Bilgisayar Özellikleri:
  Pentium III Celeron 800
  128 MB RAM (Hafıza)
  20 GB Sabit Disk
  10/100 Ethernet Kartı
  Ses Kartı
  14" Ekran
  Fare
  Klavye
  Bilgisayar Laboratuarı II
  Bilgisayar Adeti: 24
  Bilgisayar Özellikleri:
  IBM Pentium IV 2.4 Mhz
  128 MB DDR-RAM (Hafıza)
  30 GB Sabit Disk
  10/100 Ethernet Kartı
  Ses Kartı
  15" Ekran
  Fare
  Klavye
  Ayrıca:
  1 adet Tepegöz
  1 adet Data Video Projektör bulunmaktadır.
  Bunlar dışında Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümüne ait:

  20 adet PIII Bilgisayar
  2 adet CD-Yazıcı
  1 adet Laserjet Yazıcı
  2 adet Tarayıcı bulunmaktadır.
  Kütüphane

  Öğrenciler merkez bölüme yaklaşık 100 m. uzaklıktaki kütüphaneyi kullanabilirler. Merkez kütüphanede bilgisayar ve öğretim teknolojileri ile ilgili kitap, süreli yayın, veri tabanı ve elektronik dergi gibi olanaklar öğrenci kullanımına açıktır.

  Diğer olanaklar

  Fakültemizde, sandviç türü yiyecekler, sıcak ve soğuk içecekler satan sigara içilmeyen bir kantin vardır. Aynı zamanda sigara içen öğrenciler için ise bir sigara odası vardır. Kampüsümüzde öğrenci yemekhanesinin yanı sıra, değişik lezzetler sunan kafe ve lokantalar da bulunmaktadır.

  ÖDÜLLER


  1994 AVRUPA AKADEMİK YAZILIM BİRLİĞİ, En İyi Yabancı Dil Yazılımı Ödülü. (Steve Neufeld ile birlikte.) 1994.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi