Nefes kokusu sebebi nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Nefes kokusu sebebi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Nefes kokusu sebebi nedir
  Soru: merhabalar onbeş yaşında yaşına göre oldukca zayıf.beslenmesi çok kötü sebze yemekleri sulu yemeklerin çounu yemez puroteinde öyle sıfır noktasında bu yaşta hala peynir zeytin hiç yemez nerdeyse su hayattır ama su içmez su içiremyoruz yıllardır.ve gelişmyor bu beslenmeyle iyi yaşıyor bana göre yemek yemeyi ve su içmeyi hiç sevmyor ççocuk yemek yerken yorulyo ona işgence geliyor şimdi son günlerde çok çok ktü içten gelen nefes kokusu var dişlerinde görünüşte bir sorun yok bunun sebebi nedir suzluktan iç organlarda bi sorunmu var diye çok endişeliyim lütfen hocam bana yardımcı olun. ? 2. 2
  fecr
  Özel Üye

  Cevap: Ağız-nefes Kokusunun Sebepleri:
  Özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda,
  Şeker hastalığı (aseton kokusu gibidir),
  Böbrek yetmezliği (balık kokusu gibidir),
  Karaciğer yetmezliği,
  Metabolizma bozuklukları (teşhisi zor olabilir, zaman zaman ortaya çıkan kötü bir balık kokusu),
  Açlık, diyet, ağız kuruması, oruçlu olmak (Sıvı gıda eksikliklerinde vücuttaki yağ ve protein çözünmeye başlar, bu metabolizmanın yan ürünleri kötü ağız kokusu olarak yansır).

  Ağız Boşluğu Kaynaklı Ağız Kokusunun Tedavisi için;

  1-Dişlerinizi ve dişetlerinizi koruyun
  Diş çürükleri, diş eti iltihapları ağız kokusunun önemli nedenlerindendir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusuna neden olur. Diş ve diş eti hastalıkları önemli ölçüde kötü koku yapar. Bu sebeple diş hekiminizin önerilerini dinleyip mutlaka diş sağlığı ve bakımına önem vermelisiniz.

  2-Ağızda var olan protez ve köprüleri kontrol ettirin
  Ağız içindeki eskimiş köprü ve diş protezleri zamanla gıda birikmesine yol açacağından kötü kokulara sebep olabilir. Bu durumlarda yenilenmesi gerekenleri değiştirmeli, eksik olan dişlerin yerleri için gerekli tedavileri yaptırmalısınız. Ağız kokusu ile mücadelede dişler ve diş sağlığı ilk aşamadır

  3-Sakız çiğneyin
  Tükürük ağız kokusu ile savaşmanın en güçlü yoludur. İçinde yemek parçacıklarını yerinden söküp mideye gönderecek güçlü enzimler, güçlü bakteri öldürücü antibiyotikler vardır. Bu nedenle şeker gibi bazı hastalıklarda, pek çok ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkan kuru ağızlar daima kötü kokuludur. Sabahları niçin ağzınızın kötü koktuğunu merak ediyorsanız yanıt buradadır; gece boyunca tükürük salgısı azalır ve ağzınızın içindeki yemek parçacıkları uzun süre burada durur. Bakteriler de onları afiyetle kullanır ve çürütür. Böylece sabahları ağzınız kötü kokabilir. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgınızı artırarak ağız temizliğinize yardımcı olur. Nane şekerleri ve tatlı sakızlar genellikle işe yaramaz ve durumu daha da kötüleştirir. Ancak xylitol içeren sakızlar da bu konuda size yardımcı olabilir.

  4-Tarçın kullanın
  İçeceklerinizde ve uygun yiyeceklerinizde tarçın kullanabilirsiniz. Tarçın ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir silahtır. Eğer varsa tarçınlı şekersiz sakızlar da uygun bir öneri olabilir.

  5-Daha fazla su için
  Özellikle yaşla artan vücut kuruması pek çok yönden dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çok su içmek onlarca diğer yararının yanında dilinizin kurumasını da önleyerek ağız kokusu ile mücadelede önemli bir silah olarak kullanılabilir. Su ağız içindeki bakterilerin minimumda tutulması için direk yardımcıdır. Ayrıca tükürük salgısını artırarak da yardımcı olur.

  6-Asla burnunuz tıkalı uyumayın
  Sinüzit gibi hava yolu rahatsızlıkları ve burun tıkanmasına neden olan diğer durumlar geceleri ağızdan nefes almamıza neden olur. Bu durum ağzı ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesi için ideal bir ortam oluşturur. Azalan tükürük salgısı durumu daha kötü hale getirir. Bu nedenle kesinlikle burnunuz tıkalı uyumamalısınız.

  7-Basit şeker tüketiminizi azaltın
  Beyaz un, beyaz şeker, glukoz/fruktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır gıdalar ağız içindeki bakteriler için inanılmaz bir hazinedir. Bu tür şekerleri çok kolay kullanarak hızla çoğalırlar. Basit şekerler (atıştırmalık tüm şekerli gıdalarda olduğu gibi) diş çürüklerine neden olur ve ağız sağlığını büyük bir süratle bozarlar. Bu nedenle basit şeker tüketiminizi azaltmalısınız. Bu da su içmek gibi size onlarca yararın yanında ağız kokunuzun azalmasına da yardım edecektir.

  8-Lokmaları iyi çiğneyin
  Bu sayede yiyeceklerle tükürük salgısı iyice karışır ve ağızda yemek parçası kalma olasılığı düşer. Daha çok çiğneme hareketi daha çok bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine yardımcı olur.

  9-Diş ipi kullanın
  Diş ipi sayesinde fırçanın çıkaramadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıklarını sökebilirsiniz. Özellikle diş gövdeleri arasındaki dar bölgelerde biriken yemek artıkları hızlı bakteri çoğalmasına neden olabilir.

  10-Sigara içmeyin

  Sigara içmek ağız kuruluğuna neden olduğundan ağız kokusuna sebep olur. Ayrıca diğer bir ağız kokusu nedeni olan diş eti hastalıklarına da zemin hazırlar.
  Ağız Boşluğu Kaynaklı Olmayan Halitosis: Kaynağını ağız dışında bir yerden alan ağız kokusu kastedilmektedir. Oral olmayan sebeplerle ortaya çıkan ağız kokusunun görülme sıklığı %13�tür, bunların %4�ü kulak-burun-boğaz, %3�ü hem oral hem kulak-burun-boğaz, %1�i ise sindirim kanalı kaynaklıdır. Bazen barsak gazları buna sebep olur.

  3. Psikosomatik halitosis:
  Böyle hastalarda yakınma olmasına rağmen aslında gerçek bir halitosis yoktur (Psödohalitosis). Böyle hastaları patolojik halitosisten ayırmak zordur. Böyle hastaların tedavisi için dişhekimi ve psikiatrist işbirliği gerekir. Çünkü böyle hastaların bir kısmında koku değil koku korkusu vardır (Halitofobi).
  Not: Bu yazının bazı kısımlarında Dr. Murat Aydın'ın makalesinden yararlanılmıştır.
 3. 3
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Mide de ki Bakteriler de Ağız Kokusu Yapabilir .

  Diyabet Hastalığı da Yapar (aseton Kokusu) ..+ Yorum Gönder
içten gelen ağız kokusu,  içerden gelen ağız kokusu,  içten gelen nefes kokusu,  içten gelen koku,  icerden gelen pis koku
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi