Şiş ile örgü teknikleri modelleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Şiş ile örgü teknikleri modelleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Şişle Örgüye nasıl başlanır?

  sis ile orgu.gif


  ÖRGÜYE BORU ŞEKLİNDE BAŞLAMA:


  Bu tür başlama,lastikler için kullanılır..Bunun faydası esneklik sağlaması ve deforme olmamasıdır..

  İlk düğüm,sağ elle tutulmuş bir şiş üzerine,sol el tarafından bir düğüm atılarak elde edilir..Kısa uç(yeterli uzunlukta)sağ el ile tutulurken,yumaktan gelen iplik sol el ile tutulur..(RESİM-3)Bu kısa uç,ilmik tamamlandığında ilmiği sıkıştırmaya yarayacaktır..

  *Sol el ile iplik şiş üzerine soldan sağa yukarıdan aşağı doğru atılır ve sola götürülür..(RESİM-1)

  Sağ el ile tutulan kısa iplik;soldan sağdan ve yukarıdan aşağıya götürülerek şiş ucunun altından geçirilir..(RESİM-2)  Bir önceki işlem tekrar edilir..Yani iplik,sol el ile önden arkaya doğru şiş üzerine atılır ve aşağıya indirilir..(RESİM-3)  Kısa iplik,sağ el ile sola alınır*(RESİM-4)ve *dan * ‘ya kadar tekrar edilir..Böylece başlanmış ilmiklerin biri ters biri düzdür..

  Birinci sıra için ilk başlangıç örgüsü şu şekilde örülür:

  *Düz ilmik,iplik öne alınarak düz örülür…Ters ilmikler örülmeden geçirilir..İplik arkaya alınır..*’dan *’a devam edilir..

  Sonra normal örgüye devam edilir:Yani 1 ters,1 düz..Örgü bittiğinde başlangıç ipliği,örgü kenarına geçirilir..  ATLAMALI ÖRGÜ  Atlamalı örgü ile anlatılmak istenen şey,örgünün gerek yüzünden gerek tersinden ve sol şişten sağ şişe örülmeden alınmış ilmiktir..Bunu takip eden ilmik normal şekilde örülerek alınır..  ATLAMALI DÜZ ÖRGÜ:  İplik düz örgüdeki gibi tutulur..Yani örgünün arkasında ve örgüye ters bir ilmik meydana getirecek şekilde sağdan sola girilir ve ilmikler sağdaki şişe alınır..


  Güzel Örgü modelleri


  sis-ile-orgu-modeli.jpg
  sis-ile-orgu-modeli1.jpg

  orgu modelleri.jpg
  orgu-modelleri1.jpg+ Yorum Gönder
örgü modelleri,  şiş ile örgü teknikleri modelleri,  orgu modelleri,  iki şişle örgü modelleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi