Kalp krizini önlemek için neler yapılmalıdır?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kalp krizini önlemek için neler yapılmalıdır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  fecr
  Özel Üye

  Cevap: Kalp krizinden ve inmeden korunmanın 3 temel noktası vardır:
  1- Sigarayı bırakın.
  2- Daha fazla hareket edin.
  3- Beslenmenize dikkat edin.
  Gayet basit gibi görünüyor ama neden hala kalp krizi ve inme dünyada 1 ve 3 numaralı ölüm nedenleri olarak kalmayı sürdürüyor? Çünkü ne yazık ki, aşağıdaki kalp dostu öneriler her zaman dikkate alınmıyor .
  - Sigarayı bırakın.
  - Her gün aktif olun.
  - Sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olun. Bunun için VKİ (vücut kitle indeksi) cetvellerinden yararlanın.
  Kan kolesterolünüzü düşürün: Doymuş (tereyağ gibi oda ısısnda katı olan yağlar) ve trans yağları (katı margarinler) tüketmeyin, total kolesterolü 200 mg/dL’nin altına çekin. Risk düzeyinize göre, LDL kolesterolü, kalp hastalığı riskiniz düşük ise 160, orta derecede ise 130 ve yüksek ise 100 mg/dL’nin altına indirin.
  HDL (iyi) kolesterol – erkeklerde 40 mg/dL kadınlarda 50 mg/dL veya üzeri olmalı.
  Trigliseridler 150 mg/dL’den düşük olmalı.
  Kan basıncını düşürün: Hedef <120/80 mmHg
  Diyabetiniz varsa mutlaka kontrol ettirin. Çünkü diyabetlilerde sıklıkla mevcut olan yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, sigara, şişmanlık ve hareketsizslik gibi risk faktörlerinedeniyle kalp damar hastalığı riski 2-4 kat artmıştır.
  Stresi azaltın. Stres, sigara içmenize veya fazla yemenize neden olabilir.
  Alkolü sınırlayın. Alkolün fazlası tansiyonu ve trigliserid düzeylerini yükseltir, kalpte ritm bozukluğuna neden olabilir.
  Kalp krizinden sonra yaşam: Yaşam tarzında değişiklikler yapmanın zamanı gelmiştir!
  Hiç şüphesiz kalp krizi ciddi bir olaydır ancak yaşamın sonu da değildir! Pekala iyileşebilir ve kaldığınız yerden yaşamınıza devam edebilirsiniz, ancak bir şartla: Bir daha aynı durumla karşılaşmamak veya bir inme geçirmemek için yaşamınızda neleri değiştirmeniz gerektiğini öğrenip bunları eksiksiz uygularsanız!
  Yaşamınızda yapacağınız bu değişiklikler nelerdir?

  İşte ikinci bir kalp krizi veya inmeyi önlemek için olmazsa olmazlar:
  Sigara ve puro, pipo gibi tüm tütün kullanma alışkanlıklarınızı terketmelisiniz. Kalp krizi geçiren bir kişinin tütüne devam etmesi ikinci bir kriz riskini 2 kat artırır!
  Daha hareketli olmalısınız. Düzenli bir egzersiz programı ile stres ve depresyon azalır, kilonuzun, kolesterolünüzün ve tansiyonunuzun düşürülmesi kolaylaşır.
  Beslenmenize özen gösterin. Bu sayede hem daha çabuk iyileşir hem de kilonuzu kontrol altında tutar, kan kolesterol düzeyinizin ve tansiyonunuzun yükselmesini önler, daha kolay düşürülmesine yardımcı olursunuz.
  Ben nasılsa ilaç kullanıyorum, bana birşey olmaz, yanılgısına asla düşmeyin, yukarıda saydığımız yaşam tarzı değişiklikleri kalp sağlığınız açısından en az ilaçlar kadar önemlidir!!

  Türk Kardiyoloji Derneği+ Yorum Gönder
kalp krizini önlemek için neler yapılmalı,  kalp krizini önlemek için ne yapılmalı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi