Dört rekatlı namazda ikinci rekatında selam verdim ne yapmalıyım

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dört rekatlı namazda ikinci rekatında selam verdim ne yapmalıyım ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Dört rekatlı namazda ikinci rekatında selam verdim ne yapmalıyım

 2. 2
  ahfa
  Özel Üye

  Cevap: kesin bir bilgi olarak görme ama bildiğim kadarıyla şaşırırsan aynı rekatı yani 4 rekatın tamamını yeniden niyet edip kılmalısın


  dediğim gibi kesin bir bilgi olarak görme

  mum ya da mumsema hocam cevap verecektir sorularııza 3. 3
  gFb-Mmth
  Özel Üye
  __________________________
  Soru: Akşam namazının 2. rekatında yanlışlıkla selam veren birisinin namazını nasıl tamamlaması gerekiyor. Yeniden mi kılması gerekiyor yoksa devam edip sehiv secdesiyle telafi oluyor mu?
  Cevap: Dört veya üç rekatlı bir namazı kılmakta olan kimse, namazı bitirdiğini zannederek selam verdikten sonra iki rekat kıldığını anlarsa, göğsünü kıbleden çevirmediği ve namaza aykırı bir iş yapmadığı takdirde, yeniden tekbir almaya gerek olmadan kalkıp namazını tamamlar ve namazın sonunda sehiv secdesi yapar.
  Siz akşam namazının 2. rekatında yanlışlıkla selam vermişsiniz. Yukarıda ifade ettiğimiz üzere eğer göğüs kıbleden çevrilmemişse ve namaza aykırı (yani namazı bozan şeyler) bir şey yapılmamış ise iftitah (başlangıç) tekbiri almadan 3. rekat için kalkılır ve 3. rekat kılındıktan sonra son tahiyyata oturulur. Sehiv secdesi yapılır. Bu şekilde namaz tamamlanmış olur. Namazın yeniden iade edilmesine gerek yoktur. Ancak eğer göğüs kıbleden çevrilmiş veya namaza aykırı bir davranış yapılmış ise o zaman namazın yeniden iade edilmesi gerekmektedir.
+ Yorum Gönder
namazda şaşırırsak ne yapmalıyız,  namazda şaşırırsak,  namazda sasirirsam ne yapmaliyim
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi