Proteine neden ihtiyaç duyarız

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Proteine neden ihtiyaç duyarız ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Yaşamın yapı taşları proteinler.
  Vücudumuzun %25′i proteinden ibarettir!
  Protein, amino asit adı verilen küçük yapı taşlarından meydana gelir. Vücudun en iyi şekilde işlemesi için gerekli olan dokuz amino asit vardır.

  Güçlü ve sağlıklı kalabilmek için proteine ihtiyaç duyarız. Eğer yeterince protein tüketmezsek, vücudumuz ihtiyaç duyduğu proteini kaslarımızdan ve organlarımızdan alacaktır. Aslında protein, kaslarımızın gelişmesi ve böylece kalori yakmak için hayati derecede önemlidir. Kaslarımız, metabolizmamızın yüksek seviyede çalışmasını sağlayan ‘yağ fırınları’ olarak da nitelendirilebilir

  Karbonhidrat karmaşası
  Genellikle bize öğretilen karbonhidratların vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerjinin birinci derece kaynağı olduğudur. Ancak birçok insan hızla açığa çıkan karbonhidratlar (unlu gıdalar, pastalar) ile yavaş açığa çıkan karbonhidratları (bütün haldeki tahıllar, sebzeler) birbirleriyle karıştırmakta ve hızla açığa çıkan karbonhidratlardan çok fazla tüketmektedirler çünkü bu gıdalar cazip, kolay tüketilir ve lezzetlidir. Birçoğumuz hareketsiz bir hayat sürdürüyoruz ve böylece vücudumuzdaki fazla enerji (karbonhidrat açısından zengin gıdalardan alınan) vücut yağı olarak vücutlarımızda depolanıyor.

  Günümüzün hızla açığa çıkan karbonhidratlar içeren gıdaların gereğinden fazla tüketilmesi, global bir "aşırı kilolu" karbonhidrat yiyiciler topluluğu ortaya çıkarıyor! Günlük almamız gereken protein, karbonhidrat ve yağ miktarlarını doğru bir şekilde almamız, en verimli sağlığa erişmemiz ve bu sağlık düzeyimizi korumamız için hayati öneme sahiptir.

  Bu nedenle alınan karbonhidrat miktarını azaltmak, araştırma sonuçlarının sağlık açısından faydalı olduklarını kanıtladığı ‘iyi’ nitelikteki doymamış yağları seçmek, meyve ve sebze gibi taze gıdalardan bol miktarda tüketmek ve protein alımını vücudun ihtiyaçları doğrultusunda arttırmak mantıklıdır. Önemli düzeyde yağ içermeyen yağsız protein tüketmek gerektiğini unutmayın.

  Protein doymaya yardımcı olur!
  Vücudunuz için doğru bir protein, yağ ve karbonhidrat dengesine sahip dengeli bir beslenme, doyma hissinizi de tatmin edecek ve böylece öğün aralarında atıştırmak zorunda kalmayacaksınız.Bir yandan öğün aralarında duyduğunuz açlık hissiyle mücadele ederken bir diğer yandan da kilonuzu kontrol etmeye çalışıyorsanız bu yöntemin sizin için ne kadar işe yaradığını göreceksiniz.
  Soya Fasülyesi ile en düşük düzeyde yağ içeren yüksek kaliteli proteinin sağladığı tüm faydaları elde edebilirsiniz.
  Soya proteini, varolan en yüksek kaliteli bitkisel proteinlerden biridir. Mükemmel bir amino asit kaynağı olmasının yanısıra antioksidanlar da içerir.

  Ne kadar proteine ihtiyacınız var? Ortalama olarak:
  • Kadınlar günde 100g proteine ihtiyaç duyar.
  • Erkekler günde 150g proteine ihtiyaç duyar. 3. 3
  kitap_kurdu
  Üye
  Süt ve Süt ürünLerind£ buLunduğunu unutmayaLım :) :D+ Yorum Gönder
neden proteine ihtiyaç duyarız,  proteine niçin ihtiyaç duyarız,  karbonhidrata neden ihtiyaç duyarız
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi