Isı iletimi nedir özellikleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Isı iletimi nedir özellikleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Isı iletimi nedir özellikleri nelerdir

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: ISI İLETİMİ

  Bir maşanın bir ucunu ateşe tutarsak, çok geçmeden öbür ucunun, yani tuttuğumuz yerin ie ısındığını görürüz. Isı maden boyunca yol almıştır. Isı iletiminin bu türüne “iletim” (kondük-siyon) denir. Isıtılan bir maddenin molekülleri daha hareketli hale gelir ve enerjilerinin bir kıs-mını yanlarındaki moleküle de geçirir. Böylece molekülden moleküle enerji iletilmiş olur. Maden-ler ısıyı iyi iletir. Cam elyafı, tuğla, şişe man-tarı gibi maddelerse ısıyı pek az iletirler. Böyle maddelere “yalıtkan” denir.
  Örneğin hava gibi bir gaz içinde, ya da bir sıvı içinde ise ısı “çevirim” (konveksiyon) denen bir yolla iletilir. Diyelim, bir elektrik sobasından yayılan ısı havayı ısıtıyor. Isınan hava genleşerek çevresindeki soğuk havadan daha hafif hale gelir. Hafiflediği için de yukarıya doğru yükselir. Isı-nıp yükselen havadan boşalan yere soğuk hava dolar. Soğuk hava da ısınarak yükselir. Bu iş böyle sürüp gider. Böylece ısı bir sıcak hava hare-ketiyle iletilmiş olur. Bu harekete çevirim (kon-veksiyon) akımı denir.
  Güneş’ten yayılan ısı bize kadar erişir. Ancak uzayda ısıyı iletim ya da çevirim yoluyla iletebilecek herhangi bir madde yoktur. Bundan ötürü Güneş’in ısısı bize “ışınım” (radyasyon) yoluyla ulaşır. Isı elektromanyetik ışınımın bir çeşididir; ışık da öyle. Isı dalgalarının dalga boyu, ışığın dalga boyundan daha uzundur. Isı, görülebilen tayfın kırmızı ucunun ötesinde bir ışınımdır. Bundan dolayı da çok kez ısıya “kızıl-ötesi ışınlar” denir
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi