Hava akış ölçer hakkında bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hava akış ölçer hakkında bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Hava akış ölçer hakkında bilgi

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Hava Akış Sensörü

  Sensör; fiziksel ya da kimyasal (genellikle elektriki olmayan) büyüklükleri, elektriksel sinyallere dönüştüren elemanlardır.

  Sensörler bu sinyallerini elektronik kontrol ünitesine (EKÜ) gönderir. EKÜ birçok sensörden aldığı bilgileri kimi zaman son kontrol elemanına (actuator) aktararak kimi zaman da belleğinde saklayarak ileride kullanmasını sağlar. Sensörler bilgi toplayıcı rolü üstlenir. Her sensör algıladığı fiziksel değere eş olarak bir elektrik sinyali üretir. Basit bir elektrik düğmesi bunun en iyi örneğidir ki burada basit bir fiziksel hareketle sinyal gönderilir ve sona erdirilir. Bir sistemde kullanılan sensör sayısı o sistemin yapacağı işi ve kompleksliği ile doğru orantılıdır.

  Hava akış sensörü; emme havası hacmini tespit eder ve esas enjeksiyon hacmine karar veren EKÜ’ye bir sinyal gönderir. Hava-akış ölçer ölçme klapesi, geri getirme yayı ve potansiyometreden meydana gelir. Ayrıca, hava-akış ölçerde rölanti karışım ayar vidası, emme havası sıcaklığını tespit eden bir emme havası sıcaklık sensörü, bir yakıt pompası sivici, bir sönümleme odası, bir dengeleme levhası ve bir tam-yük tahdidi vardır. Silindir içine emilen havanın hacmi gaz kelebeğinin açıklığı ve motor devri tarafından belirlenir. Hava-akış ölçer içerisinden emilen emme havası geri getirme yayının direncini yenerek ölçme klapesini açar. Ölçme klapesi ile potansiyometre aynı eksen üzerinde hareket eder. Dolayısıyla ölçme klapesinin açılma açısı potansiyometre tarafından bir voltaj oranına çevrilir. EKÜ bu voltaj sinyaline tespit eder ve böylece ölçme klapesinin açılma açısını potansiyometreden öğrenir. Potansiyometrenin ölçme plakası ile birlikte hareketli olan noktası mevcut voltajı tespit eder ve EKÜ’ye bir sinyal gönderir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi