Tutumlu olan kimse fakir olmaz anlamı nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Tutumlu olan kimse fakir olmaz anlamı nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Tutumlu olan fakir olmaz

  İnsanlar tutumlu olup ellerindeki maddi değerleri savurmadan idareli kullanırsa hayatları boyunca yokluk çekmezler anlamına gelmektedir.Yani insanlar her şeyi zamanında yerinde ve gerektiği kadar kullanır ise çabucak tükenmez ve uzun yıllar yokluk görmez.Tutumlu olmak cimri olma demek değildir. Gereksizler den kaçınmak normal olmak gerekir.Örneğin elimize geçen maaşımızı bir günde harcar isek 29 gün ne yapacağız? fakat idareli harcar isek 30 gün yokluk görmeyiz.Hayat da aynen bu maaş örneğindeki gibidir. 3. 3
  AZADE
  Bayan Üye
  Cevap değiştirildi. 4. 4
  Ziyaretçi
  Yerli malı Türk’ün malı, her Türk kendi vatandaşının ürettiğini kullanmalı…

  İnsanların parasını, malını eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve kullanmasına tutumlu olmak denir. Tutumluluk hiçbir zaman cimrilik demek değildir.

  Tutumlu insan eşyasını, malını düzenli ve temiz kullanır. Zamanını boşuna harcamaz. Kendisine ve çevresine yararlı işlerle geçirir gününü. Böylece kötü alışkanlıklardan da kurtulur. Mutlu ve güvenli olur. Yalnızca kendimize ait olanı değil, elektriği, suyu, yiyecekleri, okulda kullanılan eşyaları, bize ait olmayan eşyaları kendimizinmiş gibi özenle korumalıyız. Topluma ve arkadaşlarımıza ait olan eşyalara zarar vermemeliyiz. Tutum ve yatırım, ülkeler için de önemli bir konudur. Çünkü devletler de gelirleriyle giderlerini dengelemek zorundadır. Bir devlet eğer gelir ve giderlerini iyi ayarlarsa, gelir kaynaklarını iyi yatırımlarda kullanırsa kalkınır, zenginleşir ve hiçbir devlete bağımlı kalmaz.
  Yurdumuz cumhuriyet döneminde yeni savaştan çıkmış bir ülke iken, yurdumuzun her köşesi çok büyük zararlar görmüştü. Ellerinde bir şeyleri kalmayan halk yoksulluk içerisinde kıvranıyordu. Atatürk bu duruma çok üzülüyor ve bu durumdaki halka bir şeyler vermek istiyordu. Atatürk 1923 yılında İzmir İktisat Kongresini toplayarak, bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde T.B.M.M.’de yaptığı bir konuşmasında; ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı. 12 Aralığı kapsayan hafta “Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası” olarak kutlanmaktadır. Cumhuriyet döneminde temelleri atılan kendi kendine yeter bir toplum olmadaki ilk adım bugün de devam etmektedir. Tutum ve yatırım alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılır. Ders araçlarını, giysilerini, harçlığını tutumlu kullanan çocuk bu güzel alışkanlığı büyüyünce de devam ettirir. Küçükken boşa akan su musluğu, gereksiz yanan lambayı kapatan çocuk bu güzel alışkanlığı büyüyünce de devam ettirir. Okul çağlarında zamanı iyi değerlendirme alışkanlığı kazanan insan bu huyundan vazgeçmez. O nedenle çocukları küçük yaşlarda tutumlu olmaya özendirmeliyiz.
  Tasarruf yapmak, milli kaynakların işletilmesi, yerli fabrikalar kurulması, paranın dış ülkelere gitmesini önlemek, temel tüketim maddelerini öz kaynaklardan karşılamak, ekonomimizi geliştirmek bu haftanın belli başlı amaçları içindedir. Okullarımızda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır. Yerli mallarımız tanıtılmaya çalışılır.

  O yüzden eskiden atalarımızın da ne güzel atasözleri ve vecihi sözleri var tutum ve yerli malı ile ilgili

  Ak akçe kara gün içindir.

  Ayağını yorganına göre uzat.

  Damlaya damlaya göl olur.

  Har vurup, harman savurma.

  İşten artmaz, dişten artar.

  Güvenme varlığa, düşersin darlığa.

  Sakla samanı, gelir zamanı.

  Tutumlu olan kimse fakir olmaz.

  Cennetin kapısını cömert açar.

  Ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti.

  Ekmek olmayınca, yemek olmaz.

  Gençlikte taş taşı, ihtiyarlıkta ye aşı.

  Yerli malı Türk’ün malı, her Türk onu kullanmalı diyerek, saygı ve sevgiyle kalın sağlıcakla…

+ Yorum Gönder
tutumlu olan kimse fakir olmaz,  tutumlu olan kimse fakir olmaz atasözünün anlamı,  tutumlu olan kimse fakir olmaz. atasözünün açıklaması,  tutumlu olan kimse fakir olmaz atasözü,  tutumlu olan kimse fakir olmaz anlamı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 16 kişi