Özürlü Ve özürlü Yakınlarının Vergi indiriminden Yararlanmak için Verecekleri Dilekçe

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Özürlü Ve özürlü Yakınlarının Vergi indiriminden Yararlanmak için Verecekleri Dilekçe ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Özürlü Ve özürlü Yakınlarının Vergi indiriminden Yararlanmak için Verecekleri Dilekçe
  Soru: özel Bir şirkette Işçiyim özürlü çocuğum Var Vergi Indiriminden Faydalana Bilmem Için Nasıl Bir Dilekçe Yazmam Gerek? ? 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Sakatlık İndiriminden Yararlanmak İçin Yapılacak Müracaatlarda Aranacak Belgeler Nelerdir?

  Özürlü Hizmet Erbabı İçin:
  Dilekçe (Ek-1),
  3 Adet Fotoğraf (Sağlık Kurulu Raporunun aslı olanlardan 1 adet fotoğraf istenmektedir.)
  Çalıştığı işyerinden alınacak hizmet erbabı olduğunu gösterir belge (Ek-4),
  Nüfus cüzdanı aslı (Yetkili tarafından görüldükten sonra iade edilmek üzere)

  Hizmet Erbabının Bakmakla Yükümlü Olduğu Özürlü Kişilerin Müracaatlarında:
  Dilekçe (Ek-1),
  Nüfus cüzdanı asılları (Yetkili tarafından görüldükten sonra iade edilmek üzere),
  Özürlüye ait 3 adet fotoğraf, (Sağlık Kurulu Raporunun aslı olanlardan 1 adet fotoğraf istenmektedir.)
  Çalıştığı işyerinden alınacak hizmet erbabı olduğunu gösterir belge,
  Özürlü kişiye bakmakla yükümlü olduğunu gösteren belge, (Özürlüye ait sağlık karnesinin fotokopisi yeterli bulunmaktadır.)
  Hizmet erbabının bir adet fotoğrafı

  Sakatlık İndirimi Başvuruları Nereye Yapılacaktır?
  Mükelleflerin çalışan özürlüleri, sakatlık indiriminden yararlanmak için başvurularını Başkanlığımız Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü, Mükellef Hizmetleri Müdürlüğü, Vergi Uygulama Bölümüne yapacaklardır.
  Başkanlığımız mükelleflerinin il dışındaki iş merkezlerinde çalışan özürlülerin başvurularını nereye yapacağına ilişkin olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan alınan 27/11/2007 tarih ve 105410 sayılı yazıya göre (bkz); iş merkezleri ilimiz dışında bulunan mükelleflerin hastaneye sevklerinin iş merkezlerinin bulunduğu yer vergi dairesince yapılması gerekmektedir.
  A) İstanbul'da çalıştığı iş yerinin bağlı olduğu vergi dairesi, aşağıda yazılı 4 vergi dairesinden birine bağlı ise bağlı oldukları vergi dairesinden müracaat edecekler.
  1- Büyük Mükellefler Veergi Dairesi Başkanlığı
  2- Şile Vegi Dairesi Müdürlüğü
  3- Silivri Vergi Dairesi Müdürlüğü
  4- Çatalca Vergi Dairesi Müdürlüğü
  B) İşyerleri yukarıdaki vergi dairelerinin dışındaki vergi dairelerine bağlı olan çalışan engellilerin hepsi, vergi indirimi için, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığının Topkapı Cevizlibağ'da bulunan Yeşil Kundura Binasının 7. katındaki Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğünün Sakatlık Servisinden başvuracaklardır.

  Başvuralar Üzerine Yapılacak İşlemler Nelerdir?
  Başkanlığımıza başvuran özürlülerden Sağlık Kurulu Raporu bulunmayan hizmet erbapları dilekçelerinde belirttikleri sağlık kuruluşlarına sevk edilecekler.(Yönetmelikle tespit edilen hastanelerden ilimizde bulunan herhangi birine sevk talebinde bulunulabilir.)
  Yetkili sağlık kuruluşu tarafından posta yoluyla Başkanlığımıza gönderilen raporlar Başkanlığımızca Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nda oluşturulan Merkez Sağlık Kuruluna gönderilecektir.
  Merkez Sağlık Kurulu, sağlık kuruluşları tarafından düzenlenen raporları inceleyerek, başvuru sahibinin çalışma gücünün ne kadarını kaybettiğine karar vererek, sakatlık dereceleri belli olanlara ilişkin raporlar, indirimden faydalanmak isteyen ücretliye tebliğ edilmek üzere Başkanlığımıza gönderecektir.
  Başkanlığımızca, raporlarda belirlenen derecelere göre hizmet erbabının sakatlık indiriminden yararlandırılmaları gerektiğini, çalıştıkları kurumlara ve Başkanlığımız Vergilendirme Grup Müdürlüğü Vergilendirme Müdürlüğü’ne yazıyla bildirecektir.
  Rapor asılları, çalışılan kuruma gönderilen yazı ekinde ilgili çalışana tebliğ edilmek üzere gönderilmektedir.
  Kalıcı hastalık veya özürler için raporun bir defa verilmesi yeterlidir. Ancak, özür durumunun değişmesi halinde, rapor ve buna bağlı çalışma gücü kaybı oranı yeniden belirlenir.
  Sakatlık başvurusu sonucu, dereceye giremeyen mükelleflerde sonuçtan bilgilendirilerek raporları kendilerine iade edilmektedir.

  Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişi Tabiri Kimleri Kapsamaktadır?
  Özürlü kişinin tabi olduğu çalışma mevzuatı veya bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kurumunun mevzuatına göre bakmakla yükümlü sayılan anne, baba, eş ve çocukları anlaşılacaktır. Çocuklarda yaş sınırlamasına gidilmeksizin işlem yapılacaktır.
  Hizmet erbabı, çalıştığı işyerinden veya duruma göre kayıtlı olduğu sosyal güvenlik kuruluşundan aldığı özürlü kişiye ait sağlık karnesinin kimlik bilgilerini içeren sahifelerinin bir örneğini, bakmakla yükümlü olduğuna dair belge olarak dilekçesine ekleyecektir 3. 3
  Ziyaretçi
  Bu devlet var oldukça özürlülere her türlü kolaylığı sağlayacak 4. 4
  Ziyaretçi
  Merhalar benim sorum;Babaennem yüzde 96 agır engelli yaşi 77 ipbu engel raporu ile annem yani gelini bakıp aylıgi ve ben de araba alabilirmiyiz

+ Yorum Gönder
engelli yakınına vergi indirimi,  özürlü yakını vergi indirimi,  engelli yakını vergi indirimi,  özürlü yakınına vergi indirimi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi