Transistör ün saglamlıgı nasıl anlasılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Transistör ün saglamlıgı nasıl anlasılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: transistörlerin sağlamlık kontrolleri nasıl yapılır...
  Transistörlerin prensip olarak 2 diyodun katod veya anod uçlarından birbirine bağlanmış şekli olduğundan bahsetmiştik. Bu mantıkla yola çıkıldığında sağlam bir transistör içinde sağlam 2 diyod olması gerektiği sonucuna varılabilir. Aşağıdaki NPN transistör resminde 2 diyot görülmektedir. Beyz ucu her iki transistöründe anod ucudur. Ölçü aletimizi diyod ölçme kademesine alıp + ucumuzu beyze eksi ucumuzu kollektör veya emitöre deydirdiğimizde sağlam bir diyod değeri görmeliyiz. Aynı işlem PNP transistör için tam tersi olarak gerçekleştirilmelidir. Her 2 tip transistör içinde emitör kollektör ölçümünde ölçü aletinde değer okunmaması gerekir.


  Bu yapılan işlemi ölçü aletimizin ohmmetre kısmıylada yapabiliriz.

  Bu işlemin bir diğer püf noktasıda bu ölçüm yöntemiyle, uçlarını bilmediğiniz bir transistörün, emitör, kollektör, beyz uçlarını tespit edebiliriz. Beyz ile kollektör arasında ölçtüğünüz değer ile beyz emitör arası değeri karşılaştırınız. Büyük olan değere ait uç emitör ucudur. Ancak bu işlem af ve bf serisi transistörlerde geçerli değildir. En doğrusu transistörün datasheet dosyasından yararlanmaktır.

  2-UJT TRANSİSTÖR SAĞLAMLIK KONTROLÜ:

  Ölçü aletimizin ohmmetre ölçüm kısmı ile bu işlemi gerçekleştirebiliriz.


  Eğer ohmmetrenin eksi probunu e ucuna, artı probunuda b1 ucuna bağlarsak yüksek bir direnç görmeliyiz. Artı probu e ucuna eksi probu b1 ucuna bağlarsak düşük bir direnç görmeliyiz.  Ohmmetreyi b1 ve b2 uçlarına iki yöndede bağladığımızda yüksek direnç görmeliyiz.  3-FET TRANSİSTÖR SAĞLAMLIK KONTROLÜ:

  FET transistörlerin sağlamlık kontrolünüde ohmmetre ile yapabiliriz.

  n-kanal fette doğru polarma  G ve S uçlarını birbirine bağlayıp ölçü aletimizin - probunu bunlara bağlarız. + probumuzuda d ucuna bağladığımızda doğru polarma işlemini gerçekleştirmiş oluruz. Bu durumda ölçü aletimiz düşük direnç göstermelidir.


  n-kanal fette ters polarma

  Ters polarma yaptığımızda, yani d ve g uçlarını birbirine bağlayıp ölçü aletimizin eksi probunuda bunlara bağlarsak, + probumuzuda s ucuna bağlarsak yüksek direnç görmeliyiz.  p-kanal fet kontrolü için ölçü aleti probları tam tersi bağlanmalı ve aynı sonuçlar alınmalıdır.
+ Yorum Gönder
transistörün tipi nasıl belirlenir,  entegre sağlamlık kontrolü nasıl yapılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi