Canlılar fonksiyonlarına göre kaça ayrılır?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Canlılar fonksiyonlarına göre kaça ayrılır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Canlılar fonksiyonlarına göre kaça ayrılır?

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Canlılar Fonksiyonlarına Göre Kaça Ayrılır?

  Canlılar
  Canlı ya da Organizma; biyoloji ve ekolojide, fonksiyonlarını yaşama mümkün olduğunca uyum sağlayarak sürdüren basit yapılı moleküllerin veya karmaşık organlar sistemlerinin bir araya gelmesiyle oluşan varlıklar için kullanılan bir kavramdır.
  Canlılar; çevreye uyum sağlama ve üreme, kalıtım gibi ortak özelliklere sahip doğal varlıklar grubunun ve “yaşam” denilen ve nasıl oluştuğu hâlâ çözülemeyen gizin temel öğeleridir.

  Canlı sözcüğü Farsça’dan Türkçe’ye geçmiş olan “can” sözcüğünden türemiştir. “Can” yaşama, yaşam anlamındadır. Buna sahip olanlar ise canlıdır, yani “yaşayan”dır Organizma ise araç/alet anlamındaki Yunanca “ὄργανον (organon)” sözcüğünden gelir

  Mikroskobik Canlılar
  Canlılar 4 grupta incelenir :
  1)Bitkiler
  2)Hayvanlar
  3)Mantarlar
  4)Mikroskobik Canlılar(Mikoorganizmalar)
  Mikroskobik Canlılar
  Gözle görülemeyecek kadar küçük canlılardır.Ancak Mikroskop yardımı ile görülebilir.Bu nedenle bu canlılara mikroskobik canlılar denir.Küçük canlılar 3 ‘e ayrılır :
  1)Bakteriler
  2)Virüsler
  3)Protistler
  BAKTERİLER :
  Bakteriler tek hücreli mikroorganizma grubudur. Tipik olarak birkaç mikrometre uzunluğunda olan bakterilerin çeşitli şekilleri vardır, kimi küresel, kimi spiral şekilli, kimi çubuksu olabilir. Yeryüzündeki her ortamda bakteriler mevcuttur. Toprakta, deniz suyunda, okyanusun derinliklerinde, yer kabuğunda, deride, hayvanların bağırsaklarında, asitli sıcak su kaynaklarında, radyoaktif atıklarda büyüyebilen tipleri vardır.
  VİRÜSLER :
  Virüs, canlı hücreleri enfekte edebilen mikroskopik taneciktir. Virüsler ancak bir konak hücreyi enfekte ederek çoğalabilirler. En temel haliyle bir virüs, kapsit adlı bir protein örtü içinde bulunan genetik malzemeden oluşur. Ökaryot (hayvan, mantar ve bitkiler) ve prokaryotlar (bakteri ve arkaeler) virüsler tarafından enfekte edilebilirler.
  Virüsler birçok insan hastalığına neden olurlar; bunlara AIDS, grip ve kuduz örnek verilebilir. Bu tür hastalıkların tedavisi zordur, çünkü antibiyotikler virüslere etki etmezler ve az sayıda antiviral ilaç bilinmektedir. Viral hastalıkları engellemenin en iyi yolu, bağışıklık geliştirmeye yarayan aşıdır.
  PROTİSTLER :
  Protistler , ayrışık bir canlı grubudur ve hayvan, bitki ya da mantar olarak değerlendirilemeyen ökaryot canlılardan oluşur. Protistler bilimsel sınıflandırma açısından âlem olarak değerlendirilse de tek soylu değil, kısmi soylu (paraphyletic) bir gruptur. Protistler içinde değerlendirilen canlıların da görece basit yapılı (tek hücreli ya da ileri düzeyde özelleşmiş dokuları olmayan çok hücreli) olmak dışında ortak özellikleri pek yoktur.
  Beslenmeleri fotosentez, absorbsiyon ya da fagositoz ile, çoğalmaları ise eşeyli ya da eşeysiz üreme ile gerçekleşen protistlerin hareketsiz olanları olabildiği gibi, kamçı, siller ya da yalancı ayaklarla hareket ederleri de bulunur. Yaklaşık olarak 60.000 yaşayan, 60.000 kadar da soyu tükenmiş fosil türü bilinmektedir.

  Sena Nur Uçar

  buda başka bir yazı

  Ana madde: Taksonomi Ana madde: Bilimsel sınıflandırma Evrende birçok canlı vardır ve bilim insanlarının bunların her birini tek tek incelemesi mümkün değildir. Bu yüzden, canlılar sınıflara ayrılırlar. Canlıların belirli özellikleri göz önüne alınarak yapılan gruplandırmaya sınıflandırma veya biyosistematik denir. Sınıflandırmayı inceleyen bilim dalına sistematik (taksonomi) denir. Canlılar temel olarak 6 grupta sınıflandırılır.
  Monera Alemi
  Arkeler Alemi
  Protista Alemi
  Fungi Alemi
  Bitkiler Alemi
  Hayvanlar Alemi
  Canlıların ortak özellikleri
  Hücresel yapı.
  Beslenme.
  Solunum.
  Üreme
  Hareket.
  Boşaltım.
  Metabolizma.
  Tüm canlılarda bu özelliklerin hepsi görülmektedir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi