Malatya ile ilgili sloganlar, malatyanın güzellikleri ile ilgili sloganlar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Malatya ile ilgili sloganlar, malatyanın güzellikleri ile ilgili sloganlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Malatya ile ilgili sloganlar, malatyanın güzellikleri ile ilgili sloganlar
  Soru: lütfen malatya ile ilgili yani malatyanın güzellikleri ile ilgili sloganlar bulmama yardımcı olun:( ? 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: 81 İLİN İÇİNDE GÜZEL ŞEHİRDİR MALATYA


  Kaysıları özel güzel
  Yeşili dünyaya değer
  TÜRKİYELİ sever över
  81- İlin içinde
  Güzel şehirdir MALATYA
  Özel şehirdir MALATYA

  Kuruçay morhamam üstü
  Yolum ARAPGİRE düştü
  MALATYASIZ ömrüm geçti
  81- İlin içinde
  Güzel şehirdir MALATYA
  Özel şehirdir MALATYA

  Beydağından sular çıkar
  Bendini yıkar akar
  Hasretlik canlar yakar
  81-İlin içinde
  Güzel şehirdir MALATYA
  Özel şehirdir MALATYA

  Akdeniz Bölgesi

  Türkiye’nin güneyinde yer alır ve adını komşu olduğu Akdeniz’den alan bir bölgedir. Adana ve Antalya bölümü olarak ikiye ayrılır.Beydağı, Elmalı, Sultan, Çiçekbaba dağları, Batı Toroslar, Tahtalı, Boklar, Aladağ, Binboğa Dağları Orta Toroslar içinde kıyıya paralel olarak uzanır. Bu oluşum sebebiyle ; Denizin etkisi iç kesimlere sokulamaz.Kıyı ile iç kesimler arasında ulaşım zordur. Dolayısıyle ulaşımda geçitler önem kazanır. Gülek, Belen, Sertavul ve Çubuk geçitleri kıyıyı iç kesimlere bağlayan önemli geçitlerdir.Boyuna kıyı tipi görülür. (Finike, Kaş arasında Dalmaçya kıyı tipi görülür).Kıta sahanlığı dar, falez oluşumu fazladır.Girinti-çıkıntı azdır. Antalya ve İskenderun Körfezi ile Taşeli ve Teke yarımadaları önemli girinti ve çıkıntılarıdır. Taşeli ve Teke Yarımadaları aynı zamanda plato görünümündedir.

  Tektonik oluşumlu Amik, Islahiye, Maraş, Burdur ve Isparta ile karstik oluşumlu Elmalı, Tefenli, Bozova, Korkuteli, Ketsel, Avlan Ovaları, bölgenin önemli düzlükleridir.Çukurova ve Silifke Ovası da delta ovası grubuna girer. Türkiye’de karstik şekiller en çok Akdeniz bölgesindedir.

  Seyhan, Ceyhan, Asi, Göksu, Manavgat Çayı, Köprü Çay, Dalaman Çayı ve Aksu Akdeniz Bölgesinin önemli akarsu kaynaklarıdır.Kovada, Eğirdir, Beyşehir, Suğla, Salda, Söğüt, Burdur ve Acıgöl ise önemli gölleridir.

  Akdeniz Bölgesinin kıyı kesimlerinde yazları sıcak ve kurak,kışları ılık ve yağışlı olan Akdeniz İklim koşulları geçerlidir. İç kesimlerde ise karasal iklim görülür.

  Akdeniz Bölgesi Kıyı kesiminde bitki örtüsü makilik, iç kesimlerde ise bozkırlardan oluşur.

  Çukurova, Antalya yöresi, Mersin ve İskenderun çevresinde nüfus yoğundur.Teke, Taşeli yarımadası ile Göller Yöresi ve Toroslarda nüfus yoğunluğu daha azdır.

  Akdeniz Bölgesinin kıyısında turunçgiller, pamuk, muz, soya fasulyesi, susam, mısır ve yerfıstığı yetiştirilir.İç kesimlerde ise, şeker pancarı, tahıllar, haşhaş ve gül yetiştirilir. Dağlık kesimlerde hayvancılık faaliyeti gelişmiştir. Özellikle kıl keçisi yetiştiriciliği önemlidir.

  Orman bakımından %24,5 ile Türkiye genelinde 2. sıradadır.Kıyı uzunluğu 1.577 km.’dir. Boyuna kıyı tipi görülür.Yer fıstığı turunçgiller, muz, gül ve soya fasülyesi üretiminde 1. sıradadır. Türkiye’de Muz yalnız bu bölgede yetişir.Karstik şekillerin en çok görüldüğü bölgedir.Kışları en ılık, yazları en uzun geçen bölgedir.Toroslar, iç bölgelere ulaşımı güçleştirir ve deniz etkisinin içerilere girmesini engeller. Aynı zamanda kıyı kesimini İç Anadolu Bölgesinden gelen soğuk havalardan korur. Türkiye’de Yıllık sıcaklık ortalaması en fazla olan bölgedir.Yıllık Sıcaklık Ortalaması: 18.5 °C, En soğuk ay ortalaması: 10 °C, En sıcak ay ortalaması: 28°C’dir 3. 3
  Ziyaretçi
  Sağol kardeşim işimi gördü 4. 4
  Ziyaretçi
  çok işime yaradı

+ Yorum Gönder
malatya ile ilgili sloganlar,  Malatya ile ilgili sözler,  malatya ile ilgili slogan,  malatya ile ilgili afişler,  malatya ile ilgili güzel sözler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi