Eski bayramlar ve yeni bayramlar arasındaki farklar nelerdir

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Eski bayramlar ve yeni bayramlar arasındaki farklar nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Eski bayramlar ve yeni bayramlar arasındaki farklar nelerdir
  Soru: fark şudur:
  Önceden bayramlar şekr ve para demekti.İnsanlar mutlu mutlu aile akrabalarını gezerdi.Şimdi ise:
  Bütün çocuklar hiç görmemişler gibi deli gibi elalemin kapısını çalarak şeker topluyor.Onun yerine neden para toplamıyorlar kii...
  Neyse dediğim gibi iştee işine yarayan olursa bişi deel
  ? 2. 2
  ENGİN
  Özel Üye

  Cevap: 2.bir cevap:

  Bayramlar unutulmaz
  Bayram deyince hep o eski bayramlar gelir akla. Hani o şirin güzel ve gıcırdayan kağıt şekerler vardı ya, hani o kapıda güler yüzle bekleyen nineler vardı ya, eteğinde sarı leblebi, şeker ve şekerli leblebi verirdi. Biz de ninenin elini öper sevinçle oradan uzaklaşırdık.
  Şimdiki bayramlar neşeli değil, çocukların gülüp oynayıp, kapı kapı dolaşarak şeker toplamaları yok artık.
  Büyüklerinden bayram harçlığı koparıp, sevinç naraları yok artık. Ya o alınan harçlıklarla yapılan muzurlıklara ne dersiniz hepsi birer birer kayboldular.
  Mantar, maytap, torpiller patlatılır şaka yollu da olsa yakındakiler korkutulurdu. Ama bunlar şimdiler de yok denecek kadar az.
  Acaba çağ bilgisyar çağı da mı ondan çocuklarımız sokaklar dan çekil di. Yoksa ekonomik sıkıntılar mı insanları bu hale getirdi. Tabii ki bunların ekonomik ve sosyal sıkıntıları etkili olmaktadır. Bir de bilgi çağı dediğimiz teknolojik gelişmelerde etkili olmaktadır.
  Hep o kalıp bildiğimiz sözle devam ediyorum.
  Bizim çocukluğumuzda soğuk sıcak demeden yaz kış sokaklarda çelik çomak, misket, kuyu kazmaca, saklambaç, kaymak ve aklınıza ne gelirse oynardık.
  Üşüdüğümüzü bilmezdik. Bayram akşamları sabaha kadar eğlenir mevsmine göre oyunlar oynardık. Harçlık toplayabilmek için komşu mahallelere kadar da uzanırdık.
  Ne günlerdi o günler.
  Şimdi çocuklar evde bilgisayar başında, sokaklarda fazla oynayan yok, bayram gezisi yok. Sokaklar mahsun caddeler öksüz nineler sedirde...
  Bu bayramlar, neşe kaynağı birlik ve kardeşlik kaynağı olmaya devam etmelidir. Fakir ve kimsesizler, yaşlılar ve yetim öksüz çocuklar hatırlanmalı, onlar ziyaret edilmeli ve gönülleri hoş edilmelidir. Büyüklerimiz akrabalarımız ziyaret edilerek akrabalık ililişkileri de perçinlenmelidir.
  Haydin çağın birlik kardeşlik çağı diyelim. Dosta gönül dostsuz olmaz. Yalnız kalan insan arkadaşsız olmaz. Sevelim sevinelim, Bayramları neşeli kılalım. Unutmayalım DOSTLUKLAR GÜZELDİR. KALP KIRMAYINCA....
  Bayramınızı en içten dileklerimle tebrik eder, Ailenizle birlikte iki cihan saadeti diler, sağlıklı, başarılı ve mutlu yarınlar temenni ederim.

  Alıntıdır. 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim 4. 4
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim bu bilgi ok iyi oldu ;) ama giriş gelişme sonuç olsa daha güzel olabilirdi...Eski bayramlar çok güzelmiş ama benim için eski değil çünkü ben hep bu türde kutlarım bütün ailemizle =) =) =)

 5. 5
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim

 6. 6
  Ziyaretçi
  teşşekkür ederim candan :D

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok güzel çok iyi anlatılmış çooooookk iyyyi güzzel

 8. 8
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim çok işime yaradı :)

 9. 9
  Ziyaretçi
  aferin güzel olmuş

 10. 10
  Ziyaretçi
  gerçektende öyle eski bayramlar daha güzelmiş

 11. 11
  Ziyaretçi

  çok sağolun çok işime yaradı

 12. 12
  Ziyaretçi
  eski bayramlar şimdiki bayramlardan daha güzel verdiğiniz bilgiler için tşk

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
eski bayramlar ve yeni bayramlar arasındaki farklar,  eski ve yeni bayramlar arasındaki farklar,  eski bayramlarla yeni bayramlar arasındaki fark,  eski bayramlar ve yeni bayramlar,  eski bayramlar ve şimdiki bayramlar arasındaki farklar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 11 kişi