Çanakkale'de hangi ürünler yetişir?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çanakkale'de hangi ürünler yetişir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çanakkale'de hangi ürünler yetişir?
  Soru: çanakkalenin ürünleri tarihi eserleri elsanat ve meslekleri ve de yemeklerinnden hang
  ileri meşhurdur bunkları öğrenmek işstiyorum...
  ? 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap:
  2.Ege Bölgesi (kıyıdaki bütün çöküntü ovalarında), 3.Akdeniz Bölgesi (başta Adana olmak üzere Hatay, İçel, Antalya Çevresi), Ayrıca Marmara Bölgesinde Balıkesir, Bursa ve Çanakkale çevresi ile Doğu Anadolu Bölgesinde etrafı dağlarla çevrili çukur alanlarda tarımı yapılır(Elazığ ve Iğdır çevresi).

  Yer Fıstığı: Akdeniz iklim şartlarında iyi yetişmektedir. En fazla tarımı Akdeniz bölgesinde Adana çevresinde gelişmiştir(%91). Ayrıca G.Doğu Anadolu Bölgesinin batısında, Ege Bölgesi’nde Muğla Manisa ve Aydın çevresi, G. Marmara Bölümü’nde Balıkesir, Çanakkale çevresinde tarımı yapılır. Çerez olarak tüketildiği gibi yağ da elde edilir.

  Üretimde en büyük paya sahip bölgemiz Marmara Bölgesidir. Başta Edirne ilimiz gelmektedir. Ayrıca Balıkesir , Çanakkale ve Bursa çevrelerinde de tarımı yapılır.
  Üretimde ikinci bölge Karadeniz Bölgesidir. Başta Samsun olmak üzere, Çorum, Sinop, Kastamonu çevresinde tarımı gelişmiştir.
  Akdeniz bölgesinde Silifke ve Amik ovaları önemli çeltik ekim alanıdır.
  Üretimimiz yeterli olmadığından ithal etmekteyiz.+ Yorum Gönder
çanakkalede ne yetişir,  çanakkalede neler yetişir,  çanakkale de neler yetişir,  çanakkalenin ürünleri,  çanakkale neler yetişir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi