Özdeyişlerin anlamları ve söyleyen kişiler hakkında bilgiler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Özdeyişlerin anlamları ve söyleyen kişiler hakkında bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Özdeyişlerin anlamları ve söyleyen kişiler hakkında bilgiler

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Adaletin egemen olduğu yerde, silahın yeri yoktur.(Amyot)
  İnsanlar haklı olduklarını düşündükleri ve normal yollarla haklarını alamayacaklarını anladıkları zaman kaba kuvvete başvurabilirler. Böyle bir durumun ortaya çıkmaması için, adalet mekanizmasının çok iyi işlemesi gerekir.

  ....AMYOT (Jacques), fransız yazar ve hümanisti (Melun 1513-Auxerre 1593). Ailesi zengin olmamakla birlikte, ciddî bir eğitim gördü. Paris'te Cardinal-Lemoine kolejini bitirdi (1532). Bourges üniversitesine yunanca okutmanı oldu ve orada on yıl ders verdi (1536-1546). 1547'de, François I, Plutarkhos'u Fransızcaya çevirsin diye kendisine Bellozane manastırını verdi. Tournon kardinalinin koruması, mesleğine faydalı oldu: 1557'de Kral çocuklarına, müstakbel Charles IX ve Henri Hl'e mürebbi oldu; 1560'ta Fransa Büyük omoniyeliğine, sonra 1570'te Auxerre piskoposluğuna getirildi. Henri III onu Saint-Esprit tarikatına kabul etti......


  Akıllılar nedenler konusunda tartışır, aptallar da karar verir.(Anarchasis)
  Tartışma, doğruya ulaşma yollarından biridir. Bu nedenle. gerçeğe ulaşmak isteyenler, olayların nedenlerini tartışarak neden-sonuç ilişkilerini bulmaya çalışırlar. Tartışmayla ulasılan sonuç sağlıklı olacaktır. Oysa, aptal insanlar bir konuda tartışmadan karar verirler. Bu peşin hüküm de onları çoğunlukla yanlış sonuca götürür.

  Aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.(Claude Bernard)
  Bir konuda arastırma yapmayı düşünen kişi, öncelikle konusunu çok iyi kavramıs olmalıdır. İyice anlamadan arastırmaya başlarsa, ne aradığını tam olarak bilmediği için, ya sonuca ulaşamaz ya da ulaştığının farkına varmaz.
  ......Claude Bernard Kimdir?

  Fransız fizyoloji bilgini.

  (Rhöne 1813-Paris 1878)

  Orta halli bir ailedendir. Tıp öğrenimine başlamadan önce Lyon'da bir eczanede çalıştı. 1841'de College de France'da Magendie'ye labo-ratuvar hazırlayıcısı, 1843'te tıp doktoru oldu. 1844'te agregasyon sınavını kazandı. 1854'te Bilimler akademisine seçildi; aynı yıl, Sorbonne'da kendisi için yeniden kurulan deneysel fizyoloji kürsüsüne getirildi. 1855'te, College de France'da Magendie'nin yerine, deneysel tıp profesörü oldu. Fizyoloji; canlının hayati fonksiyonlarını ve sistemlerinin işleyişini inceleyen bilim; canlılığın, yaşamanın mekanizmalarını, en ince ayrıntılarıyla insan vücudunda veya canlılarda vuku bulan hadiselerin esasına inerek araştırır. Bu sebeple bakteri fizyolojisi, hücre fizyolojisi, insan fizyolojisi ve daha birçok fizyoloji dalları vardır.........


  Arkadaslar kavun gibidir. Neden mi? Bir tane iyisini bulmak için yüzlercesini yoklarsınız da ondan.(Claude Mermet)

  Kavuna dıştan bakılınca olgunluk derecesi anlasılmaz. İyi bir kavun bulabilmek için birçoğunu yakından incelemek gerekir. Arkdaş seçmek de güç bir iştir. Çok sayıda insanlarla birlikte oluruz. Bunlardan niteliklerini beğendiğimiz, kişiliğimize uygun olanlarla dost oluruz.  Asil insan eşyaları kendisine esir eder, âdi insan ise onların esiri olur.(Siön Kiang)
  Eşyalar, insanların daha rahat yaşamaları için üretilir. İnsanlar, eşyaları amaçları doğrultusunda kullanırlar. Bazıları ise eşyalardan yararlanamazlar. Bunların asıl düşünceleri eşyalardan yararlanmak değil, onlara sahip olmaktır. Böyle insanlar eşyanın tutsağı olurlar.

  Ayaktaki bir işçi, oturmakta olan bir beyden çok daha iyidir.(Franklin)
  Bir Türk atasözü"Nerede hareket, orada bereket" der. Durmadan çalışılan yerde verim artar, bolluk olur. Bu yüzden çalışan kişi her zaman saygıya layıktır. Varlığına ve bulunduğu yere güvenerek çalışmayan insanlar, çalışıp üretenlere oranla çok daha az saygı görürler.

  Ayrılık, gerçek dostlar için bir mihenk taşıdır.(Lacordaire) 3. 3
  Ziyaretçi
  konu ile ilgili bilgilendirdinizz çok teşekkür edrim+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi