Mekke şehri hakkında bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mekke şehri hakkında bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Mekke hakkında bilgi

  Hz.İbrahim'in bkz. İbrahim

  MÖ 2000ler'de yerleştirdiği Hanımı Hz. Hacer ve Oğlu
  Hz. İsmail'in ertafında İnşa olunan Kur'an-ı Kerîm'de adı zikredilen peygamberlerden. Kendisine "Allah'ın kurbanı" anlamına "Zebihatullah" da denir. Hz. İbrahim'in Hacer'den olan büyük oğludur. Kur'an'da on iki yerde ismi zikredilmekte ve aynı zamanda kendisine vahiy indiği bildirilmektedir (el-Bakara, 2/136; Âlu İmran, 3/84; en-Nisa, 4/163).
  Arabistan Yarımadasını'nın Arabistan Asya kıtasının güney batısında bir yarımada. Batısında Kızıldeniz ve Akabe Körfezi, güneyinde Hint Okyanusu, doğusunda Umman Denizi ve Basra Körfezi, kuzeyinde Irak ve Ürdün yer alır. Kızıldeniz’i Hint Okyanusuna bağlayan Bab’ül-Mendeb Boğazı ile Afrika’ya yaklaşır. Toplam kıyılarının uzunluğu 9000 km, yüzölçümü 2.590.000 kilometrekaredir.
  Kızıldeniz sahilleri'ne yakın Kenti. Kızıldeniz Afrika ile Asya (Arap Yarımadası) arasında yer alan, Hint Okyanusu'na bağlı bir denizdir. Uzunluğu 2000 km. civarı olup, bazı kaynaklarda 1900 km. veya 2350 km. diye geçmektedir. Kuzeyde Mısır'daki Süveyş Kanalı ile doğal olmayan yoldan Akdeniz'e bağlanmıştır; güneyde ise Arap Yarımadası ucunda Bab el Mendeb Boğazı ile Hint Okyanusu'na bağlanır.
  Suudi Arabistan'da yer alır. Suudi Arabistan Krallığı Arabistan Yarımadasında 16° 11’ - 32° 09’ kuzey enlemleri ve 34° 34’ - 55° 41’ doğu boylamları arasında yer alan bir ülke. Kuzeyden Kuveyt, Irak ve Ürdün, güneyden Yemen, Güney Yemen ve Umman, doğudan Birleşik Arab Emirliği ve Basra Körfezi ve batıdan Kızıldeniz ile çevrilidir.
  Müslümanların kutsal şehridir. MS Müslüman isim, din bilgisi Arapça muslim + Farsça -¥n (Türkçede teklik olarak kullanılır) kelimlerinden oluşmuştur. Aşağıdaki anlamlarda kullanılır:

  570ler'de 570 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
  Hz. Muhammed burada dünyaya geldi. Hz. Muhammed, Mekke’nin soylu Haşimoğulları ailesinden gelir. 571 yılında Mekke’de doğmuştur. Annesinin adı Amine, babasının adı Abdullah’ tır. Hz. Muhammed daha doğmadan babası öldü. Yetiştirilmesini dedesi Abdülmuttalip üzerine aldı ve torununa o zamana kadar kimseye verilmemiş olan Muhammed adını verdi.
  610'da 610 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
  Kur'an İslam dininin ana kurallarını insanlara bildiren Kur'an, Hz. Muhammet'in konuştuğu Arap dilinde inmiştir. Ancak, Arap diliyle bildirilmiş olması onun yalnız Arap ulusuna gönderildiğini göstermez. Kur'an'ın içinde de belirtildiği gibi Tanrı, kendi evrenselliğine uygun olarak onunla bütün insanlığa hitap eder. Kur'an'ın amacı bütün insanları iyiye, doğruya yöneltmek, kötülüklerden kurtarmaktır.
  Alak Suresi ile bu Kent'te vahyolunmaya başladı. Alak suresi (Arapça: سورة العلق ) Kur'an-ı Kerim'in doksan altıncı sûresi. 19 ayetten oluşmaktadır. Mekke'de inmiştir. İslam peygamberine ilk inen ayetler bu surenin ilk ayetleridir. Ünlü, 'Yaradan Rabbi'nin adıyla oku' ayeti bu surenin ilk cümlesidir.
  630'da Kent 630 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
  Müslümanlar'ın denetimine geçti. 630'da Ünlü bkz. Müslüman
  Veda Hutbesi bu Kent'te irad edildi. 1517-1917 arsında Mekke Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Vedâ haccında, 9 Zilhicce Cuma günü (8 Mart 632, Cuma) zevâlden sonra Kasvâ adlı devesi üzerinde, Arafat Vâdisi’nin ortasında 124 bin Müslümanın şahsında bütün insanlığa hitabı.
  Osmanlı Yönetiminde kaldı.

  Mekke her Yıl kameri Osmanlılar ile ilgili olarak aşağıdaki başlıkları kullanarak bilgi alabilirsiniz.
  Zilhicce ayında mikyonlarca Hicri takvime göre yılın 12. ayı
  Hacıya ev sahipliği yapıyor.

  Müslümanlar hac gereğini yerine getirmiş kimse
  İbrahim Peygamber'in M.Ö. 2000'lerde yerleştirdiği hanımı Hacer ve oğlu Hacer, Acer olarak da bilinir, İslam ve Yahudi|Musevi kaynaklarına göre Hacar, İbrahim (peygamber)|İbrahim'in karısı, İsmail (peygamber)|İsmail'in annesi.cite web| url=http://tdkterim.gov.tr/bts/?kategori=verilst&kelime=hacer&ayn=tam |başlık=Genel Türkçe Sözlük |yayımcı=TDK |erişimtarihi= 24 Temmuz 2009
  İsmail'in etrafında inşa edildiğine inanmaktadırlar.

  İsmail (Arapça: إسماعيل) İbrahimi dinler'in tanınmış bir kişiliktir. Özellikle İslam dininde yeri önemlidir.

  20 Nisan 20 Nisan Gregorian Takvimine göre yılın 110. günüdür. Sonraki sene için 255 gün var (Artık yıllarda 256)
  571 tarihinde İslam dininin son peygamberi
  Hz. Muhammed burada dünyaya gelmiştir. Müslümanlara göre
  610'da 610 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
  Kur'an'ın İslam dininin ana kurallarını insanlara bildiren Kur'an, Hz. Muhammet'in konuştuğu Arap dilinde inmiştir. Ancak, Arap diliyle bildirilmiş olması onun yalnız Arap ulusuna gönderildiğini göstermez. Kur'an'ın içinde de belirtildiği gibi Tanrı, kendi evrenselliğine uygun olarak onunla bütün insanlığa hitap eder. Kur'an'ın amacı bütün insanları iyiye, doğruya yöneltmek, kötülüklerden kurtarmaktır.
  Alak Suresi ile bu kentte vahyolunmaya başlamıştır. Alak suresi (Arapça: سورة العلق ) Kur'an-ı Kerim'in doksan altıncı sûresi. 19 ayetten oluşmaktadır. Mekke'de inmiştir. İslam peygamberine ilk inen ayetler bu surenin ilk ayetleridir. Ünlü, 'Yaradan Rabbi'nin adıyla oku' ayeti bu surenin ilk cümlesidir.
  630'da kent 630 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
  müslümanların denetimine geçmiştir. Müslüman isim, din bilgisi Arapça muslim + Farsça -¥n (Türkçede teklik olarak kullanılır) kelimlerinden oluşmuştur. Aşağıdaki anlamlarda kullanılır:
  630'da ünlü 630 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
  Veda Hutbesi bu kentte irad edilmiştir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Vedâ haccında, 9 Zilhicce Cuma günü (8 Mart 632, Cuma) zevâlden sonra Kasvâ adlı devesi üzerinde, Arafat Vâdisi’nin ortasında 124 bin Müslümanın şahsında bütün insanlığa hitabı.
  1517-1517 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
  1917 arasında Mekke Osmanlı yönetiminde kalmıştır.

  Mekke her yıl hicri-kameri Zilhicce ayında milyonlarca hacıya ev sahipliği yapmaktadır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Allah'ım bana da naip et bu güzelim toprakları+ Yorum Gönder
mekke şehri,  mekke şehri hakkında bilgi,  mekke ilgili bilgiler,  mekke medine
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi