Hz ebu bekirin halifeliği

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hz ebu bekirin halifeliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Hz ebu bekirin halifeliği
  Soru: Hz ebu bekirin halifeliği hakkında bilgi ?


  İle İlgili Yazılar

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Hz ebu bekirin halife olması

  Rasûlullah (s.a.v.), vefatiyla neticelenen son hastaligi esnâsinda Hz. Ebû Bekir’in kapisinin disinda mescide açilan bütün kapilari kapatmisti.

  Resûlullâh, (s.a.v.) hastaligi artinca Hz. Ebû Bekir’in namaz kildirmasini söyler. Hz. Aise ise babasinin ince kalpli oldugunu Fahr-i Kâinât’in yerine imam oldugu takdirde aglamaktan buna dayanamayacagini söyleyip Hz. Ebû Bekir’in imam yapilmamasini isterse de Hz. Peygamber, Hz. Ebû Bekir (r.a.)’in namaz kildirmasini emreder.

  Ibn Hisam ve Ibn Kesîr’in bir rivâyetine göre ise Hz. Ebû Bekir o anda mescitte bulunmaz ve Hz. Ömer’e namaz kildirmasi söylenir. Hz. Ömer de bunu Peygamberin emri zannederek namaza baslar. Hz. Ömer yüksek sesle tekbir aldigi için Resûlullâh, Ebû Bekir’in namaz kildirmadigini anlayinca üzülür ve Hz. Ebû Bekir’in namazi kildirmasini emreder.

  Peygamber Efendimiz vefat edinceye kadar –ki Ibn Kesîr’in rivâyetine göre üç gün veya on yedi vakit baska rivâyetlere göre ise yirmi vakit– namaz kildirir. Bu esnâda Resûlullâh Efendimizin de, Hz. Ebû Bekir’e uyarak namaz kildigi da olur.

  Bu haberlere bakilarak Hz. Ebû Bekir’in (r.a.) diger sahâbîlere nisbetle üstünlügü ve dînin en önemli rükünlerinden biri olan namazda Resûlullâh’a vekil olmasi yani imâmet-i sugrada vekâlet etmesi onun imâmet-i kübra’ya yani hilâfete de en layik olduguna isâret olarak kabul edilmistir. Nitekim Hz. Ali, Hz. Ebû Bekir’e yaptigi bîat esnasinda “Resûlullâh’in dînîmiz için razi oldugundan biz de dünyamiz için razi olduk” demistir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi