Arılar nasıl bal yapar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Arılar nasıl bal yapar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Arılar nasıl bal yapar

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Arı Nasıl Bal Yapar ?

  Arılar çiçek balı üretmek için çiçek nektarı kullanırlar. Nektar % 80′i sudan meydana gelmiş özel bir besindir. Eğer bir hanımeli çiçeğini gövdesinden çektiyseniz çiçeğin ucundan damlayan akıcı sıvıyı görmüşsünüzdür işte bu nektardır.


  Arılar , çiçeklerdeki nektarı toplamak için çubuk boru şeklindeki uzun dillerini kullanır ve bu nektarı karınlarında tutarlar. Arıların aslında iki adet karınları vardır. Bunlardan biri nektarı toplamak için kullandıkları diğeri ise normal olanıdır. Arıların nektarı tuttukları karınları 70 mg nektar barındabilir ve tamamıyla dolduğunda ise arının kendisi kadar ağırlık yapar. Arıların nektarı depoladıkları karınlarını doldurmaları için 100 ile 1500 arasında çiçeğe konmaları gerekmektedir.

  Bal arıları kovana dönerler ve topladıkları nektarı diğer işçi arılara aktarırlar. İşçi arılar bal arılarının karınlarındaki nektarı ağızlarıyla emerler. Bu arılar nektarı yarım saat boyunca çiğnerler. Bu süre içinde enzimler nektarın içindeki şekeri basit şekere dönüştürürler böylece hem arılar için sindirilebilir hale gelir hem de kovan içinde bakterilere karşı korunmuş olur. Bu aşamadan sonra arılar nektarı suyun buharlaştığı ve koyu şurubun oluştuğu peteklere dağıtırlar. Arılar kanatlarını yelpaze gibi kullanarak nektarın daha çabuk kurumasını sağlarlar. Bal yeteri kıvama geldiğinde arılar petekte bulunan altıgen hücrelerin üstünü balmumu ile kapatırlar.

  Arılar balı öncelikle kendi beslenmeleri için üretirler. Her bir arı bal üretimi esnasında petekte oluşturduğu balın tam 8 katı balı besin olarak tüketmektedir.

  Hazırlanan bal peteklere doldurulmuş ve üstü sırlanmış ise tüketime hazırdır ve gıda maddesi olarak işlenene kadar veya petekli olarak tüketilene kadar bu altıgen kutucuklar içinde saklanır. 3. 3
  j700
  Yeni Üye
  benim babam arıcı....+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi