Dünyaki ölçüm birimleri hangileridir? Ülke bazında yazabilir misiniz?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dünyaki ölçüm birimleri hangileridir? Ülke bazında yazabilir misiniz? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Dünyaki ölçüm birimleri hangileridir? Ülke bazında yazabilir misiniz?

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Ölçü birimleri nelerdir

  Ölçü birimleri bir cismin veya bir olgunun ölçüsünü ifade etmek için kullanılan birimlerdir ve bu birimler Uluslar arası ölçü birimleri olarak bütün dünyada kabul görmüştür.

  Ölçü birimlerine örnek:
  gr, kg, ton
  cm, metre, km
  cm kare, metre kare
  watt, volt
  basınç ( bar )
  gibi günlük hayatta duyup kullandığımız ölçü birimleridir.

  ........

  Şimdiki ölçü birimleri nelerdir?
  Metrik Sistem ( Uluslararası Birim Sistemi - International System of Units ) Uluslararası Standartlar Organizasyonu ( International Standards of Organization ) tarafından tarif ve kabul edilmiş bir ölçme sistemi olarak Dünyanın birçok ülkesinde yasal sistem olarak uygulamaya konmuştur. Kısaltılmış olarak " SI " ile ifade edilen Metrik Ölçü Sistemi, bu kısaltmayı, Uluslararası Birim Sisteminin Fransızca ifadesinden ( Le Systeme International d'Unites ) almıştır.

  SI (Metrik) Ölçü Birimleri
  SI Birimleri ( Metrik Ölçü Birimleri ) 3 ana sınıfta toplanmaktadır :


  Ana Birimler
  Türetilmiş Birimler
  Tamamlayıcı Birimler
  1 . SI Ana Birimleri 7 birimden oluşur :
  Uzunluk (metre), Kütle (kilogram), Zaman (saniye), Elektrik Akımı (amper), Sıcaklık (Kelvin), Madde Miktarı (mol), Işık Şiddeti (candela)

  2 . SI Birimlerinden türetilmiş olan birimler SI esaslı adlar aldığı gibi farklı adlarla da kullanılmaktadır. Bunlar :

  Alan (metrekare), Hacim (metreküp), Hız (metre/saniye), İvme (metre/saniye kare), Dalga Sayısı (1/metre), Kütle Yoğunluğu (kilogram/metreküp), Özgül Hacim (metreküp/kilogram), Akım Yoğunluğu (Amper/metrekare), Manyetik Alan Kuvveti (Amper/metre), Madde Yoğunluğu (mol/metreküp), Parlaklık Şiddeti (candela/metrekare), Frekans (hertz), Kuvvet (Newton), Basınç-Gerilim (pascal), Enerji-İş (joule), Güç (watt), Elektrik Yükü (coulomb), Elektrik Gerilimi (volt), Elektrik Kapasite (farad), Elektrik Direnç (ohm), Elektrik İletkenlik (siemens), Manyetik Akı (weber), Manyetik Akı Yoğunluğu (tesla), indüktans (Henry), Celsius Sıcaklık (celsius degree), Işık Akısı (lumen), Aydınlanma Şiddeti (lux).

  3 . SI Birimlerini Tamamlayıcı Birimler :

  Açı-Düz (radian), Açı-Üç Boyutlu (steradian)

  Ayrıca SI Birimlerine dahil olmayan fakat SI Birimleri ile birlikte kullanılanlar da vardır : Zaman (dakika, saat, gün, hafta, ay, yıl ), Açı - Düz (derece, dakika, saniye), Hacim (litre), Alan (hektar), Basınç (bar), Enerji (kilowatt-saat), Kütle metrik (ton).

  Amerikan (US) ve İngiliz (Imperial-England) (UK) Ölçü Birimleri
  Amerika'da kullanılan temel ölçü birimleri ile İngiltere'de ve aynı birim sistemini kullanan diğer bazı ülkelerdeki temel ölçüler arasında geçmiş yıllarda, küçük oranlarda da olsa, farklılıklar görülmekte idi. Temel uzunluk birimlerinden olan Foot :

  İngiltere (UK) ve bu sistemi uygulayan ülkelerde 1 foot = 0,3048 m iken Amerika'da (US) 1 foot = (1200/3937) m = 0,3048006096 m olarak uygulanmakta idi. Buna göre 1 foot (UK) = 0,999998 foot (US) ilişkisi mevcut idi.

  Tabii bu küçük fark, aralarındaki oransal bağlardan dolayı, yard, foot, inche, furlong, chain, rod, pole, perche, fathom, link gibi tüm uzunluk birimlerinin yanı sıra, bu birimlerden elde edilen alan ve hacim ölçülerini de etkilemekte idi. Nihayet 1959 yılında Amerika, yukarıda bahsedilen birimleri, Uluslar arası kabul gören 1 foot = 0,3048 esasına göre düzenleyerek çok sayıdaki birimlerde var olan farklılaşmayı ortadan kaldırmış oldu. Eski foot değeri ( 1 foot = 1200/3937 m ) ve buna bağlı Birimler ise "Survey Foot" , "Survey Chain", "Survey furlong" v.b gibi farklı isimlerle, harita ve yer çalışmaları gibi dar bir alanda uygulamasını sürdürmeye devam etti.

  Halen Amerika ve İngilterede uygulanmakta olan Ölçü Birimleri Sisteminde, yukarıda bahsedilen uyum çalışmaları dışında, bazı birimlerde farklılıklar süregelmektedir :

  Hacim ölçülerinden : gallon, quart, ounce, fikrin
  Ağırlık ölçülerinden : hundredweight, ton, quarter, stone
  Uzunluk ölçülerinden : deniz mili, deniz league'i gibi bazı birimlerin (US) ve (UK) değerleri oldukça farklıdır. 3. 3
  Ziyaretçi
  konu için teşekkürler ödevimi yaptım+ Yorum Gönder
DÜNYADA KULANILAN FARKLI ÖLÇÜ BİRİMLERİ,  ağırlık birimlerini kullanan ülkeler hangileridir,  ölçü birimlerini kullanan ülkeler,  ülkelerin ölçü birimleri,  dünyadaki ölçü birimleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi