Herhangi bir sektördeki açıklar ve fırsatlar nelerdir?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Herhangi bir sektördeki açıklar ve fırsatlar nelerdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Sigortacılık sektöründe açıklar kapanmıyor

  Trafikte serbest tarife uygulamasına geçiş, kaza tespit tutanağı uygulaması ve arattığı önemli suiistimaller, küçük şirketlerin büyüme iştahı, büyük birkaç şirketin ilk beşe girme politikasının yarattığı anlamsız yarış sigortacılık sektörünü zora sokuyor.

  KÂR ELDE EDEMEME SORUNU BÜYÜYOR
  Son yıllarda sigortacılık sektöründe ilginç sonuçlar elde ediliyor. Elementer branşlarda (hayat ve emeklilik dışı) faaliyet gösteren şirketlerde kar elde edememe sorunu tüm hızıyla devam ediyor. Özellikle kasko ve trafik branşı başta olmak üzere, bir türlü toplanan primlerle, karşılaşılan hasarlar arasındaki negatif fark kapanmıyor. Sektör sürekli açık veriyor.

  Bu durumun nedenleri ile ilgili daha önceki yazılarımızda detaylı açıklamalar yapmıştık. Ancak ana nedenlere bakıldığında; trafikte serbest tarife uygulamasına geçiş, kaza tespit tutanağı uygulaması ve bunun yarattığı önemli suiistimaller, yabancıların sektöre girmesiyle iyice artan rekabet ortamı, küçük şirketlerin büyüme iştahı, büyük birkaç şirketin birincilik veya ilk beşe girme politikasının yarattığı anlamsız yarış gibi nedenleri sayabiliriz.

  Bütün bunların sonucu şu veya bu şekilde sektörün bütününü ve genel görünümünü, hatta dışarıdan bakıldığında yabancıların ülkemize gelme arzusunu, gelenlerin ülkemizde kalma arzusunu, bunun yanında yerli sermayenin uzun vadeli yatırımı gerektiren bu sektöre bakışını negatif yönde etkiliyor.

  SEKTÖRDE KARLILIK ORANI DÜŞÜK
  Ortalama bir yatırımcı, enflasyon oranı ve büyüme oranı normal seyrinde giden istikrarlı bir ekonomide sermayenin geri dönüş süresini 10 yıl olarak hesap eder. Bu da yıllık % 10 karlılık anlamına gelir. Geri dönüş süresi 20 yıl olsa bile karlılık oranı minimum yüzde 5 olmalı. Bu anlamda bakıldığında sermayenin karlılık oranı son yıllarda bu rakamların çok çok altında seyrediyor. Sigortacılık sektörü geri dönüşümü çok ama çok uzun yıllar alan, adeta maraton koşusuna benzeyen bir sektördür. Bu nedenle, sermayenin güçlü ve uzun soluklu olmasını gerektiriyor.

  Ancak ülkemizde bu manada güçlü sermaye grupları çok değil. Var olanlar da bu kadar uzun süreli yatırıma pek sıcak bakmıyor. Bunu, sektörün % 65-70’inin yabancı sermayenin eline geçmesinde net olarak görebilmekteyiz.

  ŞİRKETLER SON 5 YILDA 186,9 MİLYON TL ZARAR ETTİ
  Şimdi bütün bu açıklamalar ışığında, elementer branşlarda faaliyet gösteren şirketlerimizin son 5 yıllık dönem itibariyle karlılık durumlarına biz göz atalım. Sektör sonuçları Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRSB) tarafından yayımlandı.

  SİGORTACILIK SEKTÖRÜ ZORDA
  Sigortacılık sektöründe bir şeylerin yolunda gitmediğine dair tabloyu özetleyecek olursak; elementer branşlarda faaliyet gösteren şirketlerde kar elde edememe sorunu devam etmekte olup, bu sonuca şirketlerin kendilerinin olduğu kadar tüm paydaşlarının da şu veya bu şekilde adeta katkıda bulunduğu, ancak sektörün geri dönüşüm süresinin çok uzun yıllara yayıldığı görülüyor. Bu durumun sürmesi özellikle yabancı şirketlerin çıkış planlarını öne çekmelerine neden olabileceği gibi, küçük şirketlerin yok olma ya da birleşmek zorunda kalmaları sonucunu ortaya çıkarabilir.

  Yapılması gereken ise tüm paydaşların konuyu yıkıcı rekabet ve/veya karşı tarafı söğüşleme mantığı yerine, ömürlerini uzatacak, hizmet kalitesini artıracak, şeffaflığa her zamankinden daha fazla yer verecek, suiniyetli işlemlere ağır müeyyideler getirecek, hasar/prim dengesini sağlayacak, sistemsel kontrole daha fazla önem verecek düzenlemeler yapılmasıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi