Karadenizin nehir adları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Karadenizin nehir adları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Karadenizin nehir adları

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: KARADENİZ BÖLGESİ

  Türkiye'nin kuzeyinde yer alır.
  Karadeniz boyunca uzanır.
  Bölge ormanlarla kaplıdır.
  DAĞLARI

  Canik, İsfendiyar, Köroğlu, Ilgaz, Bolu ve Doğu Karadeniz dağları en önemli dağlarıdır.
  NEHİRLERİ

  Kızılırmak, Yeşilırmak, Sakarya, Filyos ve Çoruh, önemli akarsularıdır.
  İKLİMİ

  Bölgede Karadeniz iklimi hakimdir. Kışlar soğukça, yazlar serince geçer. Yağışlar her mevsimde görülür.
  ŞEHİRLERİ

  Zonguldak, Sinop, Bartın, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Bolu, kastamonu, Çorum, Amasya, Gümüşhane, Tokat, Artvin ve Bayburt illeri bulunmktadır.
  TARIM ÜRÜNLERİ

  Fındık ve çay bölgenin önemli tarımsal ürünleridir.
  Ormancılık oldukça yaygındır.
  Balıkçılık da halkın önemli geçim kaynaklarındandır.
  MADENLERİ

  Bölgede bakır, linyit ve maden kömürü yatakları mevcuttur.
  Bu bölge, Fatih döneminde Osmanlı yönetimine katılmıştır.
  TURİZM

  Abant, Borabay gölleri ve Havza kaplıcaları gerçekten görülmeye değer yerlerdir.
  YURDUMUZUN COĞRAFYA BÖLGELERİ

  .........

  Akarsu açısından Türkiye'nin en zengin bölgelerinden birisi olup, salak bölgesinden çıkan sular Karadeniz'e dökülmektedir. Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak, bölgenin Orta Karadeniz bölümü kıyısında denize dökülmektedir. Orta Karadeniz bölümünün bir diğer önemli akarsuyu da Samsun ilinin Çarşamba ilçesinden Karadeniz'e dökülen Yeşilırmak'tır. Sakarya Nehri de Marmara Bölgesi sınırları deli denize dökülmektedir.
  Çoruh Nehri (Gürcüce: ჭოროხი / Çorohi), dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biri ve en derin nehridir. Artvin ilinin en büyük akarsuyudur. Bu illerdeki hemen hemen bütün çay ve dereler [[cangöz’un kollarını oluştururlar.
  Kaynağını Mescid Dağı'nın (3.255 m) batı yüzünden alır. Önce batı doğrultusunda akıp Bayburt ve İspir’den geçtikten sonra bir yay çizerek. Yusufeli'nin Yokuşlu köyü önünde Artvin il sınırlarına girer. Yusufeli, Artvin ve Borçka’nın içerisinden geçtikten sonra Borçka’nın Muratlı kasabasından geçerek burada il ve ülke sınırlarını terk eder ve Batum’da Karadeniz’e dökülür. Toplam uzunluğu 376 km'dir.
  Karadeniz Bölgesi sınırları içinde birçok doğal ve yapay göl vardır. Başlıca doğal göller Çağa, Melen (Efteni) ve Abant gölleridir.
  Karagöl, Şavşat ilçe merkezinin 48km. kuzeyinde yer almaktadır. Sahara Yaylası ise ilçe merkezine 17 km. uzaklıktadır.
  Başlıca yapay göller Hasanpolatkan, Çamlıdere ve Gökçekaya baraj gölleri ve Tortum, Sera, Abant, Yedigöller ve Zinav gölleridir. Ordu'nun Ulubey ilçesi Ohtamış köyünde bulunan Ohtamış Şelalesi 30 metre yüksekliğiyle Karadeniz'in ikinci büyük şelalesidir. Turizm için ideal yerlerden biridir. Bunun dışında Karadeniz Bölgesi'nde fındık, çay, kivi gibi besinler çok üretilir. Bu da ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Fındıklar yol boyunca uzanır.
  Yurdumuzun kuzeyinde, Sakarya’nın doğusundan Gürcistan’a kadar Karadeniz’e paralel olarak bir şerit gibi uzanır. Gürcistan, Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Marmara Bölgeleriyle ve adını aldığı deniz ile komşudur

  vikipedi+ Yorum Gönder
nehir adları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi