Yaya kaldırımında yürürken nelere dikkat etmeliyiz?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yaya kaldırımında yürürken nelere dikkat etmeliyiz? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Yapılması gereken en uygun davranış yaya geçidinin kullanılmasıdır. Ancak, bazen yaya geçidinin işaretlerle belirlenmediği bir kesimden karşıya geçmek gerekebilir. Eğer yakında trafik ışıklarıyla kontrollü yaya geçidi ya da alt-üst geçitler bulunmuyorsa, herhangi bir yer yerine yaya geçidinden geçmek daha güvenlidir. Unutulmamalıdır ki, geçişe başlamadan önce trafik sağ ve sola bakılarak kontrol edilmeli, geçişin güvenli olacağına kanaat getirilirse yola çıkılmalıdır. Bu durumda; yaklaşan araçların uzaklıkları ve hızları doğru tahmin edilerek, hızlı (ancak acele ederek ve koşarak değil) adımlarla karşıya geçilmelidir. Özellikle 07-12 yaş öğrencilerinin bu tahmin, değerlendirme becerisinin yeterince gelişmemiş olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

  Kavşaklardaki yaya geçitleri kullanılırken, çapraz bir geçiş yapacaksanız mutlaka iki aşamada geçişinizi yapınız. Trafik şeritleri üzerinde bulunacağız mesafe ve zamanı, yaya geçitlerini kullanmak şartıyla, çok kısa tutunuz.

  Eğer siz kaldırımdayken yaya geçidinin önünde,araç sürücü ya da sürücülerinin sizin geçişiniz için durakladıklarına kanaat getirmişseniz, yine de onlarla bir göz kontağı kurmayı ihmal etmeyiniz. Eğer tamamen durduklarına emin olursanız, yola çıkınız. Size yakın olan aracın durmuş olması,bütün tehlikelerin bitmiş olduğu anlamına gelmez. Yol genişse, bu aracı sollayacak ya da, yol iki yönlüyse karşıdan gelebilecek bir aracın varlığını aklınızdan çıkarmayınız. Eğer trafiğin geliş ve gidiş yönü, yol ortasında bir adacıkla bölünmüş ise, mutlaka bu adacıkta durup, diğer yönü kontrol ederek geçişinize devam edip etmeyeceğinize tekrar karar veriniz. 3. 3
  Ziyaretçi
  fashion daha düzgün anlatır mısın 4. 4
  Ziyaretçi
  yaya kaldırımlarında yürürken tek sıra halinde yürümeye ve kaldırımın yola uzak tarafından yürümeliyiz.yaya kaldırımlarında yürürken müzik dinlememeli ve telefonda konuşmamalıyız.eğer müzik dinliyor veya telefonda konuşuyor olursak dikkatimizi sadece oraya veririz ve bu nedenle arkamızdan gelen aracın korna sesini duyamayız.kaldırımda yürürken aracın önümüzden geliyor olmasına dikkat etmeliyiz.eğer sürücü alkollüyse arabayı üstümüze doğru sürebilir ve kaza yapabilir.ama eğer araç ön tarafımızdan geliyorsa ani bir hamleyle kurtulabiliriz.eğer bir yakınımızla yaya kaldırımında sohbet ediyorsak kaldırımın kenarına geçmeli ve kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde konuşmalı fakat yine de çok derin sohbete dalmamalıyız.

 5. 5
  Ziyaretçi
  Trafikte ambulansa nicin yol vermeliyiz

 6. 6
  Ziyaretçi
  ellerinize sağık , çok teşekkürler :)

 7. 7
  Hakan
  Administratör
  Trafikte ambulansa nicin yol vermeliyiz
  Çünkü içinde hayatta kalmaya çalışan bir hasta olduğundan dolayı

+ Yorum Gönder
yaya kaldırımında yürürken nelere dikkat etmeliyiz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi